Tizenkilenc település közös értékei, kulturális kincsei öröklődnek
Őrzik és éltetik az erdővidéki kultúrát, immár harmincadik éve a térség tizenkilenc ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Három korábbi évben is folytak már a Szabó Jenő kezdeményezte terápiás programok a sérült gyermekekkel, de azok tavaly és idén a járványhelyzet miatt nem a borvizes kezelőközpontok medencéiben zajlottak-zajlanak, hanem a dálnoki búvártónál, ahol megteremthetők a megfelelő körülmények a húsz család bevonásával történő tevékenységeknek.
– Június közepétől augusztus közepéig kilenc héten keresztül foglalkozunk a gyermekekkel ötös csoportokban, hetente 2 napon át. Három csoportban folynak a foglalkozások, főleg a TUSMA módszerrel, amely a neuroplaszticitásra alapoz, vagyis az agy és az idegrendszer képlékenységére, rugalmasságára – mondta el lapunknak Szabó Jenő. – Folytatjuk a zeneterápiát a tavon, ahol speciális gumikádakban lebegnek a vízben a gyerekek, eközben ellazulva zenét és mesét hallgatnak úgy, hogy a hangok rezgéseit teljes koponyafelületükkel, mint egy hangszekrénnyel érzékelik, ebben az állapotban az információ bejut a tudatalatti elméjükbe is. A sérült gyermeket nevelő szülők igen sok stresszt megélnek, így a második „műhelyben” számukra az egészségügyi világszervezet stresszkezelési útmutatója alapján szervezzük meg a tevékenységeket. A harmadik csoportban szülők és gyermekek együtt lesznek egy csoportban, ahol alkalmazzák az eddig tanultakat.
A programok lebonyolításában a sepsiszentgyörgyi speciális iskola gyógypedagógus oktatói, szakemberei is segítenek a programvezetőnek.
A gyermekek több mint fele olyan, aki már a korábbi években is fejlesztésben részesült, szép haladásuk nyújt elégtételt a program szervezőinek: egy nyolcéves mozgássérült kislány korábban csak lábujjhegyen járt, most már teljes talpán, egy autista kisfiút eddig ölben kellett a helyszínre vinni, most már önállóan igyekszik oda, és kommunikálni is próbál, ahogy egy beszédkészségében lemaradt kislány is.
A MOL Gyermekgyógyító programja 2009-ben indult, fennállása óta 227 pályázat nyert támogatást összesen 4 millió lej értékben, ebből mintegy 13 ezer gyermek részesült művészet-, játék- vagy emocionális terápiában vagy valamilyen pszichoszociális beavatkozásban.