Medvetámadás Bölönben
Péntek reggel Bölön község határában, a Bölönpatak melletti Kisligeten medvetámadás ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Január 14-én, csütörtökön Sorin Cîmpeanu oktatási miniszterrel zártkörű videokonferencián kerültek terítékre a követelések. Bár jelen voltak a megyei elnökök és a hat bukaresti szektor szakszervezeti képviselői, párbeszédet csak Simion Hancescu elnök folytathatott a miniszterrel.
Nagy Gábor lapunknak elmondta, miután mindenki arról az álláspontról indult, hogy a második félévben jelenléti oktatásra kerül sor, a tananyag bepótlásának menete volt az egyeztetések első pontja. Ezt minden iskola saját elképzelése szerint állítja össze, de nem született konszenzus arról, hogy ez a félévközi vakációban, szombati napokon vagy nyári vakációban történjen. Annyit meglebegtetett a miniszter, hogy ösztönző órabért fognak fizetni a pluszmunkát végző pedagógusoknak.
Romániában a költségvetés legnagyobb átka a fejkvóta szerinti költségvetés-számítás – mondta a megyei szakszervezeti vezető. Tavaly ez a büdzsé országos szinten 1,3 milliárd lej volt. Cîmpeanu miniszter megígérte, hogy tárgyal kormányával a minimum 1,5 milliárdért, de ez még mindig nagyon messze van a tanügynek törvény szerint járó 6%-os költségvetési részesedéstől, körülbelül 3,3 %-ot tenne ki. Állítólag ennyi jut az ország pénztárcájából, a különbséget uniós pályázati forrásokból remélik. Azt már lehet tudni, hogy Câțu miniszterelnök még a második félév előtt, januárban hajlandó fogadni a vezetőtanács elnökét és tagjait, hogy elbeszélgessen az érdekképviselet országos vezetésével.
Újabb pont volt a listán a spórolási szándékkal 28-as osztálylétszámra számított beiskolázási terv, holott a törvény által előírt középérték 25 fő. A nagyobb létszám viszont kezelhetetlen, állítják a tanárok. Cîmpeanu hajlandónak mutatkozott, hogy a kormányülésen újratárgyalja ezt a kérdést.
Azt is kérte a szakszervezet a közeledő igazgatói versenyvizsgákra való tekintettel – ezek megszervezésére is ígéretet kaptak –, hogy a tantestületeknek legyen joga akár megvétózni is az igazgatójelölteket. Romániában ugyanis nagy divat az igazgatók pártpreferenciák szerinti váltogatása, ez a jelenség azonban nem jellemző a magyar megyékre. Erre vonatkozóan kompromisszumot ajánlott a miniszter, mely szerint 20–30%-ban számít bele majd a végső pontozásba a tanári kar elutasító álláspontja vagy ajánlása.
„Nemcsak nevetséges, hanem sértő is, hogy az osztályfőnökök 10%-os és az érdemfokozatokkal rendelkező pedagógusok plusz 25%-os juttatását a 2016-os decemberi szinten befagyasztották. Ezen föltétlenül változtatni kell, hiszen már rég nem éri el ezt az arányt, mert a fizetések azóta megnőttek” –mondta Nagy Gábor.
Végül utolsóként a rövid tárgyaláson az a kérés is szerepelt, hogy nemcsak a pedagógusokat, hanem a teljes iskolai személyzetet oltsák be, ez irányban is intézkedést ígért a miniszter.
Helyes