Elhunyt Haszmann Pál helytörténész
Életének 79. évében elhunyt Haszmann Pál Péter népművész, helytörténész, a csernátoni Haszmann Pál Múzeum vezetője.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az átadáskor a bizottság tagjai három helyszínen ellenőrizhették le a befejezett munkát. Először a víztisztító állomást és a kutat látogatták meg, emellett az automatizált szűrőrendszer működését is szemügyre vették. A terepezés második színhelyét a nyomásfokozó állomás képezte, ahol elhangzott: annak érdekében, hogy az ivóvíz eljusson a magasabban fekvő területekre is, nyomásfokozó pumpák felszerelésére volt szükség. Végül a 250 köbméteres víztartály „láttamozása” következett, amiből a falu lakosságának egy részéhez szabadeséssel juthat el a víz. A kivitelezést a Termolang végezte, a vízpumpák szerelésével és automatizálásával, valamint a szűrőberendezések beszerelésével erre szakosodott cégek voltak megbízva.
„A munkálatoknak tavaly fogtunk neki, és körülbelül egy hónapja végeztünk vele” – tudtuk meg Nagy Istvántól, a Termolang vezetőjétől. A munkálat első fázisában a csöveket helyezték a földbe, majd kiépítődött a kút, ezt követte a kezelő állomás, és végül a tartályok felszerelése után ezeket összekötötték – részletezte.
A vízhálózat tervezője, Kassai Erzsébet az átadáskor elmondta, már a kivitelezés előtt is bőven akadt munka. Először is elkészítették a megvalósíthatósági tanulmányt, amelyre tanácshatározat született, majd beszereztek minden fontos engedélyt, amely szükséges volt a vízhálózat kialakításához, ezt követte a pályázás, amelyre megkapták a jóváhagyást. Miután ezek megvoltak, elkészült a technikai terv, amely alapján meghirdették a közbeszerzést a kivitelezési tervre, és csak azután láthattak hozzá a kivitelezéshez. A folyamat 2015-ben indult, azóta folyamatosan dolgoznak azon, hogy Papolc felzárkózhasson a 21. századi települések sorába. A tervező hozzátette, kisebb hibák ellenére meg van elégedve a munkával.
Az átadási jegyzőkönyv aláírása megtörtént, azonban még különböző engedélyekre várni kell – például a tűzoltóságtól és a vízügytől – míg be is indíthatják a rendszert.