Nehéz idők jönnek a hiteleseknek!
Több ezren kérték eddig az átállást a jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hón...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A sepsiszentgyörgyi adószakértő úgy véli, az értékes munkatársakat ma már nem csupán nettó fizetéssel lehet a cégnél tartani, fizetéscsomag is ösztönző lehet. Ennek részeként a munkaadó biztosíthat az alkalmazottnak telefont, laptopot, szolgálati autót, kulturális jegyeket, ugyanakkor ezek mellett két módon is finanszírozhatja az alkalmazott nyaralását, hívta fel a figyelmet. Mindezek fontos szerepet játszanak abban, hogy az alkalmazottak lojálisak legyenek munkaadójukhoz.
Ezek a fizetésen kívüli juttatások a profitadóból levonható költségeknek számítanak, és adómentesen vagy esetenként az adó egyharmadának befizetésével kaphatják meg az alkalmazottak. Egy cégvezető két módon is finanszírozhatja az alkalmazottai nyaralási költségeit: adhat vakációs jegyet, vagy a kirándulás költségeinek egy részét leírhatja szociális költségként.
Ennek kapcsán Debreczeni arra mutatott rá, hogy az adópolitika nincs összhangban azzal a céllal, hogy a vakációs jegyekkel a hazai turizmust népszerűsítsék és erősítsék. A vakációs jegyet kapó alkalmazottaknak ugyanis a voucherek értékének 10 százalékát be kell fizetniük jövedelemadóként. Ezzel szemben a külföldön való nyaralás összegének egy részét megkaphatják úgynevezett szociális költségként, és ez teljesen adómentes. A szakember szerint a cégvezető eldöntheti, hogy melyik módszerrel finanszírozza alkalmazottai pihenő szabadságát és nyaralását, ám valamelyik lehetőséggel mindenképpen érdemes élni.
A magáncégek hat minimálbér összegével megegyező vakációs jegyet adhatnak alkalmazottaiknak, vagyis legtöbb 15.300 lej értékben támogathatják azt, hogy ilyen vouchereket elfogadó belföldi vendéglátóknál nyaraljanak. A vakációs jegyet kapó, köz- vagy magánszférában dolgozó alkalmazottak ez után be kell fizetniük a 10 százalékos jövedelemadót, ám mentesülnek az egészség- és nyugdíjalap befizetése alól, ami az összeg 35 százalékát jelentené. A cégek pedig alkalmazottanként 15.300 lejes határig ez a juttatást levonhatják profitadójukból. Ez a módszer tehát a munkaadónak és munkavállalónak is kedvezményes bérpótlékot jelent, és ezzel hozzájárulnak a hazai turizmus fellendítéséhez.
A másik lehetőség, hogy a cégek úgynevezett szociális költségként leírják az alkalmazottjuk és annak családtagjai nyaralási és utazási költségének egy részét. Ez a támogatás teljesen adómentes, fizetésadó sem terheli, sőt a kedvezményezett nem csak belföldi, hanem külföldi utazásra és nyaralására is költheti. Debreczeni László magyarázata szerint ez esetben az alkalmazott nem kap üdülési jegyet, hanem a munkaadója megtéríti a nyaralási költségeinek egy részét. Ez az összeg nem haladhatja meg az idei átlagbért, vagyis 6095 lejt. A cégnek ez a kiadás a fizetésalap legtöbb 5 százalékáig szociális, azaz levonható költségnek számít, az alkalmazottanként 6095 lej egy közepes cégnél belefér az éves fizetésalap 5 százalékába.