November végén a GDP 44,4 százalékára nőtt a román államadósság
Tavaly november végén a GDP 44,4 százalékára nőtt a román államadósság a 2019 végén ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A kutatók a koronavírus világjárvány kontextusában a romániai gazdaság kilátásairól megállapították, hogy egy aszimmetrikus W-alakú tendenciát mutat, azaz egy kevésbé meredek gazdasági visszaesés következik a világjárvány második hullámában. Számításaik alapján a 2020-as év egészére a romániai GDP várhatóan körülbelül 5%-os csökkenést fog elkönyvelni.
Rámutatnak, hogy az idei év első két hónapjában tapasztalt erőteljes gazdasági teljesítmény után Románia GDP-je már márciusban megérezte a világjárvány hatását a hatóságok által bevezetett szükségállapot következtében, ezzel mintegy lenullázva a gazdaságilag erős januári és februári évkezdést. Az év második negyedévét érintette a legsúlyosabban a járvány, ekkor rekordméretű, 12,2%-os gazdasági visszaesés történt az első negyedévhez képest. Ez egy, a romániai gazdaságban a ’89-es fordulat óta eltelt időszakban soha nem tapasztalt negyedéves GDP-csökkenés, amely felülmúlja még a 2008-2009-es gazdasági-pénzügyi válság negatív negyedéves rekordjait is.
E rekordcsökkenés után a harmadik negyedévre a fellendülés mérsékeltebb volt, „csak” 5,6%-al növekedett az előző negyedévhez képest. A BBTE kutatócsapata által elemzett információk azt mutatják, hogy a harmadik negyedév kellemetlen meglepetése elsősorban annak köszönhető, hogy a mezőgazdasági ágazat az idei év kedvezőtlen időjárási viszonyai miatt gyengén fejlődött. A napi koronavírus-fertőzéses esetek számának alakulása, amely novemberben átlépte a 10.000-es esetküszöböt is, azt mutatja, hogy Románia a világjárvány második hullámával küzd, amely a gazdaságban is érezhető lesz, és az év utolsó negyede újabb, körülbelül 1 százalékos gazdasági visszaesést hoz. A jelenlegi legvalószínűbb forgatókönyv szerint Románia GDP-je 2022 folyamán térhet vissza a világjárvány előtti szintre, ennek azonban feltétele a COVID-19 elleni védőoltás hatékony előállítása és eljuttatása az egész ország területére, valamint a jelentős mértékű uniós gazdasági támogatási alapok ésszerű felhasználása.
A koronavírus-járvány miatt elrendelt szükségállapot alatt beövetkezett gazdasági visszaesés Székelyföldet sem kímélte, állapította meg legújabb kutatásában az Erdélystat. Székelyföld gazdasági aktivitása az átlag alatti mértékben csökkent, és sikerült visszatérni a megszokott mobilitáshoz. Ez részben a régió alacsonyabb egészségügyi érintettségével, másrészt a gazdaság szerkezetével magyarázható, az otthoni munkát lehetővé tevő ágazatok részaránya kevésbé számottevő. Kedvező volt a helyi turizmus felélénkülése is Székelyföldön: a legnagyobb gazdasági mobilitási visszaesés nem az ortodox, hanem a katolikus húsvét időpontjára esett. Székelyföldön a hétköznapokon a gazdasági aktivitás nem tért vissza a normális kerékvágásba, viszont a hétvégéken jelentősen nőtt a mobilitás, nagy valószínűséggel a belföldi turizmus felélénkülése hatásaként.