Történelmi mélypontra csökkentette az alapkamatot a jegybank
A Román Nemzeti Bank igazgatótanácsa pénteki monetáris politikai ülésén újabb történ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Debreczeni László úgy véli, a gazdasági mentőcsomagokhoz köthető adóügyi változások hasznosak, ám gond, hogy nem voltak kiszámíthatóak. A kormány nem adott lehetőséget az adófizetőknek, a vállalkozóknak a tervezésre, hanem negyedévről negyedévre „tűzoltó módszerrel” cselekedett. Példaként említette, hogy a járványhelyzet és a korlátozó intézkedések miatt a kormány december 25-ig felfüggesztette az adóbefizetési kötelezettségeket, tehát mindaddig nem számolnak késedelmi és büntetőkamatot a be nem fizetett adó után. December 25-e után pedig lehetőség van arra, hogy a felhalmozott adótartozást egyszerűsített módszerrel átütemezzék, vagyis egy év alatt részletekben fizessék be az államkasszába, ezért nem kell garanciát adjanak és kedvező, napi 0,01 százalékos kamatot számolnak. Mindez hasznos hitelkonstrukciónak számít, mert a vállalkozó az adóra szánt pénzt arra használhatja, amire éppen szüksége van.
A szépséghiba, hogy a járvány kitörése óta már háromszor hosszabbították meg az adóbefizetési kötelezettségek felfüggesztését, és minden esetben csak az utolsó pillanatban hozták meg a döntést. Például, amikor június 25-én lejárt a határidő, az újabb hosszabbítás aznap jelent meg a Hivatalos Közlönyben, anélkül, hogy korábban jelezték volna azt az érintett vállalkozók megnyugtatására.
Debreczeni László szerint a vállalkozónak az jelent hatékony segítséget, ha tervezni tud, előre kiszámolja mennyi fizetésadót, illetéket, jövedelemadót, áfát kell befizetnie az államkasszába, és tudja, ha ezt decemberig nem teszi meg, mekkora pénzkeretet jelent számára, mit tud abból megoldani, illetve ki tudja számolni, ha elhalasztja az adói befizetését, akkor miként tudja azt 12 hónap alatt kedvezményes kamattal, részletekben törleszteni.
Az adószakértő megjegyezte, a román kormánnyal ellentétben a magyar kormány még márciusban, amikor a korlátozó intézkedések miatt minden tevékenység kezdett leállni, nem csak arra keresett megoldásokat, hogy mi történik a leálló cégekkel, hanem arra is, miként tudják segíteni az újraindulásukat. Debreczeni szerint a román kormány kiszámíthatatlan adópolitikája nemcsak a hazai vállalkozások életét nehezíti meg, hanem elriasztja a külföldi befektetőket is. Ha ugyanis egy befektető azt látja, hogy idén milyen gyakran és milyen sokszor módosult az adótörvénykönyv, biztosan továbbáll, hiszen nem tud előre tervezni, és nem kockáztatja a pénzét. „Romániának következetesnek kell lennie, ahhoz, hogy nemzetközi szinten is komolyan vegyék”, summázott.