Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Felmérés: a munkaerőhiány csökkenti a romániai cégek profitját

Felmérés: a munkaerőhiány csökkenti a romániai cégek profitját Gazdaság

Tízből hét romániai munkáltató azt nyilatkozta, hogy a megfelelő munkaerő hiánya miatt csökkent a kereskedelmi forgalma – derült ki a BestJobs legutóbbi felméréséből.

A megkérdezettek 44%-a szerint a munkaerőhiány 10%-kal csökkentette a vállalat évi nyereségét, 15%-uk szerint a veszteség még ennél is nagyobb, akár 20%-os volt, sőt 8%-uk 30%-nál is nagyobbra becsüli a nyereség csökkenését.

A válaszadók egyharmada azt nyilatkozta, hogy nem volt ilyen tapasztalatuk.

A munkaerőhiányt a munkáltatók egyharmada szakképzetlenek, 13,6%-uk pedig egyetemisták alkalmazásával pótolta, 13,1%-uk átképzéssel hidalta át a problémát.

11,4%-uk távolabbról alkalmazott személyzetet, akik naponta ingáznak, 9%-uk automatizálással próbálta az emberhiányt pótolni.

A munkáltatók válaszai azt mutatják, hogy a termelés, az értékesítés, az informatika, a mérnöki munka, a logisztika, a pénzügyi számvitel és az ügyfélszolgálat területén a legnehezebb megfelelő alkalmazottakat találni.

Hirdetés
Hirdetés

Tapasztalat szempontjából a legnehezebb középszintű felkészültségű (52,5% a) munkatársat keresni, majd a kezdők (27,7%) és a felsőfokú végzettek következnek (19,8%).

„A munkáltatók nagy többsége képes a megfelelő munkatársat a poszt kiírásától számított két hónapon belül felvenni (…), de van, hogy a folyamat három (13%), vagy akár hat hónapig (10%) is eltarthat” – írja a BestJobs-felmérésben.

A vállalatok több mint fele (53,5%) úgy véli, hogy azért nehéz új munkatársat találni, mert a potenciális munkavállalóknak, különösen a fiataloknak, képesítéseikhez és szakértelmükhöz képest túl magasak az elvárásaik.

A munkaerő-piaci hiányt illetően a legtöbb válaszadó (33%) úgy véli, hogy a hiány fő oka az, hogy az inaktív munkaerő nem érdeklődik a szakképzés iránt. További 25,7% azt mondja, hogy a fő ok a munkáltatók által kínált túl alacsony bérek, a szakemberek kivándorlása (24%), valamint a szakiskolák bezárása (12%).

A felmérés időpontjában tíz munkáltató közül nyolcnak volt tíz szabad álláshelye, ezeknek felében 1-5 alkalmazottra volt szükség. A meghirdetett pozíciók többsége az értékesítési, gyártási, mérnöki, adminisztratív, pénzügyi számviteli, informatikai és logisztikai osztályokon volt.

A BestJobs közvélemény-kutatás 2019. február 15-e és március 15-e között készült egy 382 kis-, közép- és nagyvállalkozásból álló mintán.

(Agerpres)

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük