Hóemberek világnapja
A sepsiszentgyörgyi Magyar Kulturális Intézet és a Vadon Közhasznú Egyesület közösen...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A program célja betekintést nyerni a partnerek óvodai életébe, egymás pedagógiai gyakorlatából ötleteket, módszereket átvenni, tanulni, valamint a program lefolyása alatt szerzett tapasztalatokat bemutatni és megosztani. A kétéves program befejeztével a feldolgozott játékokból egy gyűjtemény lesz összeállítva és közzétéve az érdeklődő pedagógusok számára. A projekt eredményessége céljából fontos a partnerek közti állandó kommunikáció (elektronikus úton), hogy az elvégzett munkákkal kapcsolatos gondolatokat, felmerülő nehézségeket, jövőbeli változtatásokat meg tudjuk beszélni, és az eredményeket közösen, hatékonyan tudjuk értékelni.
Óvodánkból négy magyar – Csibészkék, Szivárvány, Csicsergők, Kincskeresők – és egy román – Fluturașii – csoport kapcsolódott be a programba.
A Csibészkék nagycsoportban a Barátunk a fa – A fa kincs témaheteken a környezettudatos szemlélet alakítása és a fenntarthatóság iránti igény megalapozásával egyidejűleg foglalkoztunk az öröm és szomorúság érzelempárok feldolgozásával is, amely az Erasmus+ program első, októberi témája. Feladatunknak tartottuk a környezettudatos nevelő munkánk által a környezethez fűződő pozitív érzelmi viszony erősítését, a természetvédelem fontosságának tudatosítását, valamint többféle fa megismerését, részeinek megnevezését, hasznosságuk kiemelését. Mindemellett, hogy a gyermekek ismereteket szereztek a fákról, mindennapi tevékenységeinket úgy szerveztük meg, hogy az öröm és szomorúság érzelempárok megélésére és kifejezésére is összpontosítottunk. Gyakorlati tevékenységek által életre keltek, megszólaltak, táncoltak, meséltek a „boldog és a szomorú fák meg levelek”.
Megszólaltak a fából készült hangszerek, és örömmel kísérték a Szélről legeljetek című éneket, a boldog fák vidám zenére táncba hívogatták szomorú társaikat, adott érzelemarcokra ugrálva gyakorolták a Vágom a fát, de micsoda fát mondókát. A Hová mész falevél eléneklése után az arcukról minél magasabbra fújva szélnek engedték szomorú falevelüket, majd földet érve betakarták és elaltatták. A gyermekeknek elnyerte tetszését az érzelemkockák használata, ugyanis jó móka volt többféle érzelmet utánozva mondogatni az ismert mondókákat. A tevékenységek, szabad játékok végén a gyermekeknek lehetőségük volt az általuk elkészített boldog vagy szomorú érzelemarcokhoz állva, illetve kiválasztva azokat, elmondani, hogy miért érezték magukat jól, vagy miért voltak éppen szomorúak. A projekt első partnertalálkozására, a program ünnepélyes indítására és szakmai megbeszélésére november 16–21. között kerül sor Magyarországon, ahol a résztvevők bemutatják országukat, városukat, intézményüket, eddigi tapasztalataikat, játékaikat az ugyanarról kiválasztott és feldolgozott emocionális területről és értékelik az eddigi eredményeket.
Bedőházi Emese Aranka programfelelős és Sikó Réka csapattag