Mert olvasni jó!
A Bod Péter Megyei Könyvtár két könyvet ajánl a gyerekek és szüleik figyelmébe.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Talán ennek a hétnek a hitvallása lehetne Katie Patrick gondolata: „A kreatív energiát táplálni kell, és egy bizonyos tápanyagból rengeteg kell neki, ez pedig az idő. Ahogy a növénynek vízre van szüksége, a kreativitásnak napi adott időmennyiségre, hogy növekedhessen”. A táborlakóknak ezen a héten adott volt minden ahhoz, hogy kreativitásukat kibontakoztassák. Öröm volt látni a sok alkotni vágyó kis kezet, hiszen a gyerekek minden kényszertől mentesen alkottak újabbnál újabb, szebbnél szebb használati- és dísztárgyakat.
Az Élményműhely célja elsősorban a kézügyesség és a kreativitás fejlesztése, valamint az alkotói munka ösztönzése volt, arra törekedtünk, hogy számos eszköz és technika segítségével fejlesszük a résztvevőkben a kreatív megvalósítási lehetőségeket, önálló és csoportos munkaformában. A tábor ideje alatt igyekeztünk olyan nem mindennapi tevékenységeket bemutatni, amelyekkel ritkán találkoznak a gyerekek az iskolai kézimunka órák során, mint például a nemezelés, bútorfestés, makramé. Az egyéni munkák mellett lehetőséget kaptak a kis művészek együtt dolgozni, megélve a közös munka alkotó örömét.
A táborban tematikus napokat szerveztünk, amely során a gyerekek különböző alapanyagokkal, technikákkal ismerkedtek meg. Fonalas napunkon pókfonással fali díszt, bogozással kulcstartót, valamint kenderkötő burkolással és díszítéssel vázát is készítettünk, de a tábori kedvenc a barátságkarkötő volt, körmönfonással.
A tábor második napján különböző nemezelési technikákkal ismerkedtek meg a gyerekek: tűnemezeléssel faliképeket készítettek, vizes nemezeléssel ékszerek (nyakék, fülbevaló), kulcstartók, kisállatok (pl. egérke, béka), síknemezeléssel pedig könyvjelzők készültek.
A következő napon a bútorfestést próbálhatták ki egy ékszerdoboz és egy ceruzatartó megfestésével, amelyeket vidékeinkre jellemző, hagyományos, „beszélő” motívumokkal díszíthettek.
Nem maradhatott el a népi mesterségek bemutatása során a kürtőskalácssütés és a mézeskalács írása, Ilyés Mária óvónő irányításával.
Az utolsó napon tovább folytatódott a festőműhely, ekkor került sor a tábori tarisznya megfestésére, valamint kőfestésre is. A megfestett szatyrok a héten elkészített gyönyörű alkotásokkal megpakolva indultak haza, biztosítva a tábor feledhetetlenségét.
A fáradhatatlan gyerekcsapat az alkotó tevékenység mellett aktív pihenésre is szakított időt, a munkafolyamatok között sport- és ügyességi játékokat játszott, a tábori kedvenccel Buddyval, a labradorral szórakozott és estére tehetségkutató műsorokkal biztosította a jó hangulatot.
Öröm volt a kreativitásuk sokszínűségét szemlélni, megélni, együtt alkotni, hisz az élet minden területén mindannyiunknak szükségünk van a kreativitás valamilyen formájára. Úgy érezzük, a tábor során sikerült egy olyan alkotó folyamatot elindítani, amely a gyerekeket hazatérésük után is tovább ösztönzi az alkotásra és további új technikák kipróbálására.
Imre Zsuzsánna és Péter Kinga