Nekik remi, nekünk semmi
Közírók álláspontja, véleménye közérdekű kérdések, gondok kapcsán.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Nehéz megmondani, melyik nyelvekben van más-más elnevezése az atlétika dobószámainak. A magyarban diszkoszvetés, gerelyhajítás, kalapácsvetés, súlylökés a hivatalos és szokványos elnevezés. Persze semmiféle szakmai vagy nyelvi hibát nem vét, aki gyűjtőszóval netán azt mondja, jó messzire dobták a gerelyt, a súlyt, a kalapácsot, a diszkoszt. De nem írunk s mondunk súlyvetést, súlyhajítást, diszkoszhajítást, kalapácshajítást, kalapácsdobást – kalapácslökésről nem is beszélve. A románban viszont mind a négy sportszer megnevezése elé az „aruncarea” (dobás) szó kerül, így szerepelnek az olimpiák, világbajnokságok stb. névjegyzékében is.
Magyar szempontból nem csak a háromféle megkülönböztető elnevezés az érdekes. A nyári olimpiákon a magyar férfiak hét aranyérmet szereztek, és mind a hetet dobószámokban! A magyar atlétikai örök mérleg: 7-12-15, ebből 7-4-6 (vagyis ötven százalék) dobószám. Eszünkbe juthat Hofi Géza 1976-os szilveszteri kabaréja. Azt kérdezte, tudja-e valaki, hogy a néhány hónappal korábban Montrealban olimpiai aranyérmet szerző Németh Miklós miért dobhatta olyan messzire a gerelyt. A kötelező egy-két másodpercnyi csönd és kuncogás után Hofi mondta a poént is: „Mert azt hitte, lapátnyél!”
Tény viszont az, hogy 1976 után egy magyar olimpiai érem sem került gerelyhajításban. És nem is lesz mostanában. Úgy látszik, megtudták, hogy nem lapátnyél. A kalapáccsal is jól el lehet viccelődni, pláne, hogy az valóban szerszámnév, ráadásul a 17 dobóéremből 8 kalapácsvetésben született, mégpedig 4 arany. Hamar lehet az 9 is, hiszen jelenleg a világon a legjobb 20 év alatti kalapácsvető egy magyar legény, fantasztikus tehetség!
A nőkről se feledkezzünk meg, a 7 olimpiai atlétikai éremből 4 dobószámban lett (egy arany), és elméletileg a 2020-as olimpia súlylökő számának egyik aranyesélyese magyar hölgy…