Megjelent az Erőss Zsoltról szóló film első előzetese
Erőss Zsolt 2002. május 25-én, 10:30-kor első magyarként ért fel a Mount Everest 885...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Töredékesen is egész címmel jelent meg az Ambrózia kiadó 18. köteteként az emlékiratok műfajába sorolható visszaemlékezés-gyűjtemény, amely a szerző életútján túl bepillantást nyújt letűnt korok világába is. Biró Gábor elsősorban unokáinak ajánlja könyvét, bízva abban, hogy a benne foglaltak értéket képviselnek számukra, de az olvasmányos kötet közel sem csak nekik nyújthat élményt.
– A kötet műfaja emlékirat, memoár, a szerző emlékezetére hagyatkozó műfaj, azt öleli fel, amit ő fontosnak tart, amit megőrzött. Ugyanakkor más szereplők nézőpontjait, vendégszövegek beemelését is „elviseli”, ezáltal csak gazdagabb lesz a feldolgozott emlékanyag – fogalmazott dr. Borcsa János, a szöveg gondozója.
A könyv „családi vállalkozás”, a borítóterv Biró Zsolt munkája, az előszót dr. Biró Enikő jegyzi, női érzékenységgel vezeti be a munkát, ami összecseng azzal a 20–30 oldalnyi vendégszöveggel, a szerző édesanyjának el nem küldött leveleivel, amelyeket az orosz fogságban levő édesapához írt. Ezekből kirajzolódik megannyi székely asszony fájdalma, reménykedése, akik férjeiket várták haza a frontról, miközben kisgyerekeikről egyedül gondoskodtak.
A szerző lánya és egyik unokája, Biró Enikő és Kató Balázs részleteket olvastak fel a kötetből, kronológiai sorrendben haladva a családtörténetben, derűs és megható pillanatokkal is megajándékozva a Vigadó Művelődési Ház dísztermében összegyűlt közönséget.
Biró Gábor olvasmányos munkát tett közkinccsé, amely fogva tartja az olvasót, és amelyben a viszontagságos korszakok, a küzdelmek, viaskodások leírásain is átsüt az élet szeretete és a minden helyzetben megőrzött humorérzék – két olyan fegyver, amelyek birtokában könnyebben vehető bármilyen akadály.
Felüdülés, ha egy élete telén járótól panasz és megbánás, ítélkezés és elégedetlenség helyett azt halljuk: igen, ez jó buli volt! Ehhez persze saját sorsunkat is kell alakítanunk, és megfogadnunk a tanácsot: járjunk mindig az élet napos oldalán, ne engedjünk a csüggedés, a depresszió sötétségének, legalábbis erre törekedjünk, akkor is, ha a körülmények ezt megnehezítik.
Biró Gábor 1972 óta él Kézdivásárhelyen, második szülőföldjén, szerette a felsőháromszéki embereket, a velük való kapcsolat tette kellemessé az ittlétét, és a tájban is otthonra talált, hiszen nem különbözik oly sokban a csíkitól, mondta. A nyugalom, a gondolkodás szigetét pedig Almásréten találta meg, és ahogy könyvei is a leszármazottaknak átnyújtott ajándékok, úgy a tanya sorsát is két unokájára bízza.