Bálint Zsigmond fotói Sepsiszentgyörgyön
A Visszapillantás című tárlat december 1-én, vasárnap 11 órától lehet megtekinteni a...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Székelyudvarhelyről indult, a Szegedi Tudományegyetem magyar-francia szakán végzett, Budapesten élő és dolgozó szerzővel Szonda Szabolcs könyvtárigazgató beszélgetett. Társalgásuk során nem rejtette véka alá, hogy az itt eltöltött bő négy esztendő alatt, amíg a Balassi Kulturális Intézet sepsiszentgyörgyi kirendeltségét vezette, szívéhez nőtt ez a város, az itt lakók apró örömeivel és olykor súlyos gondjaival együtt. Annak ellenére is – tesszük mi hozzá, hogy a Romániához csatolt szülőföldön nem lehetett könnyű az anyaországot képviselni, még kultúrdiplomataként sem. Főleg egy olyan érzékeny lelkületű, nemzetét féltve szerető értelmiséginek, mint amilyent a személyében megismerhettünk.
Kiderült továbbá, hogy az Előretolt Helyőrség Íróakadémia gondozásában megjelent kötet műfajilag a szépirodalom és publicisztika mezsgyéjén elhelyezkedő tárcanovellákat tartalmaz. Zömük a Magyar Hírlap, Magyar Idők és Magyar Nemzet című napilapokban jelent meg. Amint a hátlapon olvasható, „a szerző több mint tíz éven keresztül figyelte a közélet makro- és saját életének mikrotörténéseit (vagy épp fordítva), és sajátságosan szellemes stílusában nem csak reflektált rájuk, hanem irányt szabott nekik, s tovább gondolta őket. A nemzet sorsa fölött érzett aggodalomnak éppúgy helye van itt, mint a külhoni magyarokkal kapcsolatos elmélkedéseknek, az elkorcsosulás fölötti méltatlankodásnak ugyanúgy, mint a család problémáival való érdemi foglalkozásnak.”
Saját bevallása szerint fő célja felszólalni napjaink idiotizmusa ellen, mert mélységesen fölháborítják a minket körülvevő világ történései. A kommunizmus bukása után ugyanis nem ezt várta, nem ezt vártuk. Ennek egyik visszássága, hogy ő például bár ugyanazt és ugyanúgy gondolja, mint tegyük fel 30 esztendővel ezelőtt, mégis másképp gondolkodóvá vált, mert a világ szembekerült vele. És ezen nincs mit csodálkozni, hiszen felbomlott az emberi lét szilárd alapját képező Isten, haza, család hármas értékrendje. Hiszen Isten félretolása és a haza szentségének bemocskolása után oda jutottunk, hogy ma már a család alkotóelemei, vagyis az apa, anya, gyermek(ek) szükségszerűségét, illetve jogosultságát is kétségbe vonják.
Írásaival az egyetemesen emberi és sajátosan nemzeti értékek megtartása mellett kardoskodik tehát, hogy utódai ne legyenek rákényszerítve arra, hogy egy elidegenedett, mű világban éljenek. Korunk nagy, általa érzékelt általános és sajátos gondjaira már a tárcák címe is rávilágít, hiszen ilyenek találhatók közöttük: A bank mindent visz, Megtérés a pirulához, Levente, a román, Diktatúra és Magyar állampolgárság. Ez utóbbit Derzsi Dezső színművész tolmácsolásában meg is ismerhette a hallottak hatására percekig döbbent csendbe burkolózó közönség.