Mi történt az úzvölgyi temetőben?
Mi történt az úzvölgyi temetőben? – erre a kérdésre adja meg a választ Székely Szabó...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Csíki utca sarkától a kelet felé nézve egy, a ’70-es években készült felvételen balról a 105-ös tömbházat, jobbról a volt Vásártér mára már részben átalakított és azóta új tulajdonosokkal bíró családi házait látjuk. A kép hátterében a mai Mikes Kelemen és Híd utcák elágazásánál levő egykori házakat látjuk, szemben Váncsa János házával. Itt ma az újonnan nyitott Gr.Bălan- (1989 előtt 1944.augusztus 23.)sugárút mentén emelt tömbházsor húzódik. (1.kép)
A Csíki utca sarkán állt a feltételezhetően a francia háborúk idején (1814-1815) felhúzott Bálház. A város leggazdagabb családjának két tagja, Daczó József és János építtették. Pénzkereseti célból létesült, haszonbérbe adva kocsma, lakószobák, táncterem volt a terebélyes épületben. 1826. február 12-én itt tartották az első sepsiszentgyörgyi műkedvelő vendég színielőadást, hogy aztán az elkövetkezendő években a vándorszínész-társulatok előadásai itt rendszeressé váljanak. A 19. század közepén katonai laktanya, majd katonai kórház, a múlt század elejétől vendégfogadó, a kommunizmus éveiben távolsági autóbusz állomás. 1965-ben bontották le (2-3. kép).
A Bálház mellett volt a fapiac. Itt emelkedett egy toronyszerű faépítmény, a tűzoltó mászóház, mely(b)en a város önkéntes tűzoltósága nem egy alkalommal népes közönség előtt végezte gyakorlatait. Itt rendezték az évente sorra kerülő tűzoltóünnepséget is. Molnár István 1883-ban készített fényképe egy tűzoltósági gyakorlatot örökített meg (4. kép).
A 18. század közepére tehető a fapiactól északkeletre, az ún. Kőházkertben, a Daczó család népi barokk stílus ú udvarházának építése, melyet a lakosság Daczó-kúria néven ismert. Orbán Balázsnak még sikerült lefényképeznie eredeti alakjában (5. kép), későbbi átépítése során klasszicista jelleget kapott (6. kép).
Az épületben 1880-ban Potsa József főispán kezdeményezésére női ipariskola nyitotta meg kapuját. A kúria mellett épült hosszú, földszintes gazdasági épület 1892-től adott otthont az akkor induló, államilag támogatott óvónőképzőnek(7. kép), mely később tanítónőképzővel bővült, s helyet cserélt az ipariskolával. A kúriát az 1920-as években, a gazdasági épületet, ahol a múlt század derekán a városi börtön is működött, a közelmúltban bontották le.
A mai 105-ösként ismert tömbház telke a főtérről 1938-ban ide költöztetett zöldségpiacnak adott helyet, melyet 1960-as években a Bánki Donát utcában közben felszámolt MTE sportpálya helyére költöztettek. A kép hátterében középen a volt Köntés kertészetbe vezető bejárat látható. Itt ma távolságiautóbusz-állomás van (8. kép).
József Álmos
A sorozat első része: https://www.hirmondo.ro/kultura/a-sugas-aruhaz-kornyeke/
A sorozat második része: https://www.hirmondo.ro/kultura/a-bodok-szallo-kornyeke/
A sorozat harmadik része: https://www.hirmondo.ro/kultura/ilyen-volt-sepsiszentgyorgy-3/
A sorozat negyedik része: https://www.hirmondo.ro/kultura/ilyen-volt-sepsiszentgyorgy-4/