Mi történt az úzvölgyi temetőben?
Mi történt az úzvölgyi temetőben? – erre a kérdésre adja meg a választ Székely Szabó...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Kondor Ágota igazgatónő köszöntötte az egybegyűlteket, és köszönte meg az októberben elkezdődött évfordulós rendezvénysorozatban részt vállaló kollégák, véndiák-társaság, illetve szülői bizottság közreműködését. Ezen a héten tetőzik és záródik az évfordulós megemlékezés, ennek első momentumaként került sor a könyvbemutatóra. „József Álmosról nem lehet azt mondani, hogy az intézmény <<volt tanára<< – hangsúlyozta –, hiszen most is részt vesz a kollégium életében, aktív és érdeklődő, gyűjtögeti az értékeket, és tovább is adja.
A kutatói szenvedélyt és az iskola iránti szeretetet méltatta Demeter Lajos helytörténész is, aki a kollégium alapításához vezető küzdelmes folyamatot tekintette át, a középfokú tanintézet gondolatának első felvetésétől (1836) egészen az alapítás évéig, 1859-ig. Ekkor kezdték meg a tanítást a vártemplom egyik kis épületében, a református tanoda négyosztályos elemi tagozatán, és fokozatosan épült ki a felső tagozat a piactéren rendbetett istállóban és csűrben. Hogy erre mekkora szükség volt, mutatta az is, hogy a marosvásárhelyi, kolozsvári, nagyenyedi gimnáziumok névsorában számtalan háromszéki név bukkan fel, 1662-1839 között a nagyenyedi diákok között 75%-os volt az arányuk. A mai kollégium alapkövét 1870-ben tették le.
Ezután vette át a szót József Álmos, aki vetített képeken mutatta be a kezdetektől fogva az iskola történetét: az alapítókat, az akkori városképet, a volt pedagógusokat, az iskolacímer alakulását, de kitért a külföldi iskolákkal fenntartott kapcsolatokra, az iskola különféle rendezvényeire, megemlékezésekre, azokra a pedagógusokra és diákokra, akik tudósként, zenészként vagy sportolóként a kollégium hírnevét öregbítették. Nyilván nem maradhatott ki a csapatsport sikereinek, illetve a tánccsoport emlékezetes fellépéseinek említése sem. A képek nézegetése érzelmeket váltott ki a nézőkben, volt diákokban és pedagógusokban, akikben egykori iskolaéveik elevenedtek meg.
A keddi könyvbemutató után ma délután 5 órától kerül sor Albert Ernő és S. Király Béla volt mikós tanárok pályatársakkal való beszélgetéseiből összeállított dokumentumfilm bemutatására a kollégium dísztermében, az eseményen közreműködik kollégánk, Erdély András is, mint az Antal Miklós archív felvételeiből összeállított film rendezője.