Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Pro Urbe díjjal tüntették ki Sepsiszentgyörgy „lámpás embereit”

Pro Urbe díjjal tüntették ki Sepsiszentgyörgy „lámpás embereit” Kovászna megye

Csáky Ernő, Demeter Lajos, Herman Rosner, Vinczeffy László és néhai Gajzágó Máron részesült Pro Urbe díjban vasárnap Sepsiszentgyörgyön. „Lámpás emberek” ők, akik igazodási pontként, megtartó erőként szolgálnak a közösség számára.

Hirdetés
Hirdetés

A 32. Szent György Napokon, ünnepélyes keretek között adták át a Pro Urbe díjakat a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtárban. Kivételes év az idei is, hiszen öt oklevelet és emlékérmét is kiosztott az önkormányzat. Az ünnepséget Sztakics Éva alpolgármester moderálta, a hangulatot a Classical Singers énekesei varázsolták meghitté.

Öt Pro Urbe díjat osztottak ki idén. Fotó: Farkas Orsolya

Antal Árpád polgármester beszédében hangsúlyozta: példaképnek lenni, alkotni, nevelni és inspirálni hatalmas kiváltság, de óriási felelősség is. Mégis, ezeknek az embereknek a jelenléte, a közösség számára nyújtott iránymutatásra különösen fontos.

„Ezt várják azoktól, akik erejükhöz, tehetségükhöz mérten a legjobbak abban, amit tesznek. Ezt várják azoktól, akiknek lámpát adott kezükbe az Úr” – emelte ki. A kitüntetettekről készült kisfilmeket és laudációkat követően a díjakat – amelyeket 1997 óta ítélnek oda a városért és a közösségért önzetlenül munkálkodóknak – a városvezetők adták át.

Az idei Pro Urbe díjasok

Csáky Ernő hadmérnök, tanár Bögöz faluban született. Tanulmányai elvégzése után hadmérnökként dolgozott a bodoki egységnél, később a Sepsiszentgyörgyön lett tanár. Péter Sándor a laudációban kiemelte: régi vágya volt a távközlési és híradástechnikai eszközök felkutatása, amelyből egyedülálló gyűjtemény született. Ennek nyomán jött létre a sepsiszentgyörgyi Távközlési Látványtár (TeleTár), amely ma is látogatható.

Csáky Ernő hadmérnök, nyugalmazott tanár, a Hírközlési Örökség Egyesület elnöke. Fotó: Farkas Orsolya

Demeter Lajos helytörténész Háromszéket és főként az 1848–49-es szabadságharc eseményeit és szereplőit kutatta. Sepsiszentgyörgyi születésű, és már fiatal korában érdekelte a helytörténet és a néprajz. Sepsiszentgyörgy személyiségei című, életrajzokat és életutakat összegyűjtő első kötetét 2013-ban mutatta be, azóta készült egy második, illetve folyamatban van egy harmadik megírása is. A díjazott érdemeit József Álmos méltatta.

Demeter Lajos helytörténész. Fotó: Farkas Orsolya

Herman Rosner vállalkozó, de a sepsiszentgyörgyiek turisztikai szakemberként, valamint a helyi zsidók emlékének őrzőjeként is ismerik. Szakács Gabriella, a díjazott volt osztálytársa felelevenítette: Rosner 1982-ben alapította meg az emblematikus Sugás Áruházat, húsz évig volt a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, felújíttatta a zsidó temetőt és emlékművet állíttatott a holokauszt áldozatainak.

Herman Rosner vállakozó, turisztikai szakember, a zsidók emlékének őrzője. Fotó: Farkas Orsolya

Vinczeffy László festőművész Atyhán született. Tanulmányai elvégzése után a zágoni iskolában tanított, később a Székely Nemzeti Múzeum restaurátoraként és számos kiállítás szervezőjeként öregbítette az intézmény hírnevét. Figyelemfelkeltő alkotásaiból több mint 50 egyéni tárlat és számos csoportos kiállítás született. A festőművészt Jánó Mihály méltatta.

Vinczeffy László festőművész, a Székely Nemzeti Múzeum restaurátora. Fotó: Farkas Orsolya

Gajzágó Márton, tavaly elhunyt újságírót és szerkesztőt posztumusz díjban részesítette a város. Kolozsváron született, de édesapja révén szorosan kötődött Zilahhoz is. Sepsiszentgyörgyre tanárként került, röviddel ezután a Megyei Tükör szerkesztőjeként kezdte a munkáját, később főszerkesztője is lett. Ő volt Sepsiszentgyörgy rendszerváltás utáni első polgármestere, részt vett az RMDSZ megalakulásában. Munkásságáról Ferencz Csaba emlékezett meg.

Gajzágó Márton kitüntetését özvegye vette át. Fotó: Farkas Orsolya

Fotó: Farkas Orsolya

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás