A medvék és a varjak okozták a legtöbb kárt Háromszéken
A Kovászna Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság legutóbbi jelentése a mezőgazdaságot ért...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Két hete egyeztetésre ültek össze a meleg ebédet évek óta finanszírozó Svájci Protestáns Egyházak Segélyszervezetének (HEKS), valamint az ortodox egyház segélyszervezetének (a Filantropia Fehér megyében volt partnere a Diakóniának és a HEKS-nek) a küldöttei és a Kovászna megyei tanfelügyelőség képviseletében, Bokor Attila, hogy a lehetséges forgatókönyveket átbeszéljék.
A tanfelügyelőség támogatja az étkeztetést és a hátrányos helyzetű közösségekben működtetett délutáni oktatási programot, de a törvény előírta feltételek teljesítését megköveteli: ezek szerint az étkeztetést csak catering céggel lehet megoldani egyszer használatos eszközökkel, nem lehet különböző osztályokból származó gyerekeket egy csoportba tömöríteni, egy csoport létszáma pedig nem haladhatja meg a 15 főt (legalábbis az iskolán belül). Ez nehezítő körülmény, hiszen van, ahol csak 3–4 gyermek kerül ki egy osztályból, de minden ilyen kiscsoport mellé nem szerződtethet külön tanítónőt az alapítvány. Az ő fizetésüket felerészben a HEKS támogatásából, felerészben a szülők hozzájárulásából kellene biztosítani, de mivel az utóbbi sokszor nem teljesen fedi a szükségleteket, ehhez mindig több cég támogatása is szükséges.
A költségeket megosztva vállalják a működtetők, a HEKS 25%-ot, az önkormányzatok 50-et, a szülők szintén 25%-ot adnak, de mint említettük, az alapítványnak sokat kell kilincselni, hogy az amúgy is minimális fizetésért dolgozó délutános oktatóknak meglegyen a javadalmazása.
Ilyenformán minden valószínűség szerint azokon a településeken, ahol eddig is működött a délutáni oktatás, idén is beindul: Sepsiszentgyörgyön a Gödri Ferenc Általános Iskola teremgondok miatt nem tudja ezt bevállalni, de a Nicolae Colan-, az Ady Endre-iskolákban folytatják az after school programot. Csernátonban a gyülekezeti házban fogják a csoportokat kialakítani, Árkoson plusz személyzettel, önkéntes pedagógusokkal is megcsinálják, Kovásznán még keresik a megoldást (ott is vegyes csoportok voltak), továbbá Zabolán, Kézdiszentkereszten, Oroszfaluban, Kőröspatakon. Tavaly Mikóújfalu is partnertelepülés volt, idén azonban – mint Málnáson is – már a román kormányprogram finanszírozza a délutáni oktatást a községben.
S hogy mi lesz, ha esetleg két hétre valahol felfüggesztik az oktatást? Ez nyilván a szülőknek jelent elsősorban nehézséget, a catering cégek a sok hónapi vegetálás után ennyitől már nem ijednek meg – vélekedett Torma Vera.