A székelyek ünnepi kalácsa ismét összehozza az embereket
Idén a Kürtőskalács-fesztivált együtt tartják a háromszéki megyeszékhely hagyományos...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Dr. Péter Sándorra nyolc jelölt közül esett a választás, tájékoztatta a jelenlevőket Vargha Fruzsina alpolgármester, aki a vonatkozó határozattervezet előterjesztette. Ketten feleltek meg a jelöléséhez szükséges összes feltételnek, dr. Péter és egy román jelölt, a tanácsosok – titkos szavazáson – egyhangúan döntöttek arról, hogy ő vehesse át a díjat, amit ünnepélyes külsőségek közepette vasárnap adnak át a Szent György Napok keretében.
A városatyák egyébként minden határozat-tervezettel egyetértettek, így már biztos, hogy a Focus Rectus Egyesülettel társulva idén is sor kerül a Design Week nevű rendezvényre, melyen az arculat- és formatervezők mutatkoznak be. A május 10–14. között zajló esemény helyszíne a Cigarettagyár lesz, vélhetően nagy érdeklődésre tart majd számot, tekintve, hogy a járvány előtti két kiadásán is igen sok embert vonzottak a kiállítások, találkozók, műhelymunkák. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat 40 ezer lejjel járul hozzá a rendezvény összesen 98 ezer lejre rúgó költségeihez.
Szó esett arról is, hogy a Bod Péter Megyei Könyvtár által lebonyolítandó Könyvkelengye program fenntartásához több mint 40 ezer lejjel járul hozzá a város, vagyis ahhoz, hogy az újszülöttek, elsősök, negyedikesek, nyolcadikosok és középiskolai végzősök útravaló könyvcsomagot kapjanak.
A kultúra mellett prózai ügyek is napirendre kerültek. Többek között elfogadtak négy tömbház hőszigetelésére vonatkozó dokumentációt: a munkálatokra a város az Országos Helyreállítási Alapból igényel pénzt, és a tömbházanként pár ezer lejre rúgó, el nem számolható költségeket is felvállalja. Továbbá az eddig leszerződött 100 szelektív hulladékgyűjtő-ökosziget mellé további 41-nek a költségeit pályázzák meg az Országos Helyreállítási Alapból, vállalva a karbantartásukat is a telepítés utáni öt évben. Ugyanakkor átadnak egy területet a központi piac környékén az Országos Lakásügynökségnek, hogy ott olyan tömbházlakásokat építsen, melyeket a fiataloknak utalnak majd ki.
Dr. Péter Sándor az udvarhelyszéki Bögözben született 1941. szeptember 9-én. Az általános iskolát szülőfalujában, a középiskolát Székelykeresztúron végezte. Magyar nyelv és irodalom szakos tanári oklevelét a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán szerezte 1964-ben.
Pályáját Baróton kezdte tanárként, ahol elindította a háború utáni első diáklapot Életünk címmel. Sepsiszentgyörgyön az ifjúsági szervezet oktatási előadójaként kezdett dolgozni 1967-ben, ezzel egy időben a Székely Mikó Kollégium óraadó tanára, ahol az 1968-ban újraalakuló Népi Együttes egyik táncoktatójaként is szerepet vállalt.
1968-ban kezdte újságírói pályáját, szerkesztő és rovatvezető volt 1991-ig a Megyei Tükörnél, illetve a Háromszéknél, valamint több lap munkatársa, az utóbbi években, 2022. december végéig a Székely Hírmondó publicistája.
1991-ben tért vissza az oktatásba, a Perspektíva, majd a Kós Karoly Szakközépiskola magyartanáraként dolgozott 2007-ben bekövetkezett nyugdíjazásáig. Mindkét iskola létrehozásában jelentős szerepet vállalt. Helyettesként nyugdíjazása után is dolgozott, az iskola sorsát különös figyelemmel követi.
A rendszerváltáskor a tanügyi szakszervezet létrehozásánál bábáskodott, alapító tagja volt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének, jelenleg a Kovászna megyei elnöki tisztséget tölti be. Egyik kezdeményezője volt a pedagógusok életmű- és Ezüstgyopár-díjának, az általa összeállított szabályzat szerint jött létre az RMPSZ Tudományos Tanácsa.
Ő indította el a középiskolások balladamondó- és -éneklő versenyét, a szakközépiskolások anyanyelvi vetélkedőjét, támogatta a Kós Károly-szobor felállítását.
1990-ben kiadót hozott létre Proserved Cathedra néven, mely legfőbb céljának tartotta olyan segédkönyveket adni a tanulók kezébe, melyek hozzáférhetőbbé teszik számukra az irodalmi műveket, a nyelvi tudnivalókat, a matematikát. Kiadványai minden tanulói korcsoporthoz szóltak, és eljutottak Erdély valamennyi magyar tanítási nyelvű iskolájába.
Doktori címet a kolozsvári egyetemen szerzett 2007-ben, dolgozatának címe: Térszínforma-nevek és vízrajzi köznevek felső-háromszéki helynevekben. Egyik néprajzi munkáját az RMPSZ Apáczai-díjban részesítette, megkapta az Ezüstgyopár-díjat. A Magyar
Tudományos Akadémia külső köztestületének tagja, 2008-ban az MTA-nál kutatói pályadíjat nyert. Tagja az Anyanyelvápolók Erdélyi Szövetségének, a Kriza János Társaságnak. 2019-ben megkapta a magyar kormány Trefort Ágoston-díját is – egyedüliként Erdélyből.