Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Lezuhant az Egyes-kőről és szörnyethalt egy sepsiszentgyörgyi férfi

Lezuhant az Egyes-kőről és szörnyethalt egy sepsiszentgyörgyi férfi Kovászna megye

Egy szerencsétlen mozdulat következtében 50 métert zuhant az Egyes-kő egyik kiugró sziklapereméről egy 31 éves sepsiszentgyörgyi férfi, aki az esés következtében többszörös, végzetes sérülést szenvedett december 28-án késő délután. Az áldozatot a Balánbányai Hegyimentők önkéntesei szállították le a hegyről.

Hirdetés
Hirdetés

A Balánbányai Hegyimentők Facebookon megjelent bejegyzése alapján a csapathoz december 28-án 15 óra 38 perckor érkezett a sürgősségi hívás. A sérültet a helyszínen tartózkodó turistáknak sikerült megközelíteniük, az általuk készített fényképek segítették a hegyimentőket a baleset helyszínének beazonosításában. A szükséges felszereléssel a három önkéntesből álló sürgősségi csapat a riasztást követően nekilátott a mentőakciónak.

A közzétett információk szerint az első csoport 17 óra után 6 perccel érkezett meg a helyszínre, ahol megállapították, hogy a sérült nem a hagyományos úton vágott neki a csúcsnak, hanem letért az Egyes-kőhöz vezető útvonalról és egy mellékcsúcs gerincén kezdett felkapaszkodni. Amennyire a körülményekből megállapíthatták a hegyimentők, a férfi nem rendelkezett megfelelő felszereléssel, megcsúszhatott az egyik peremen, aminek következtében 20 métert zuhant egy meredek, törmelékes lejtőre, onnan további 30 métert sodródott lefelé, végül pedig egy újabb szakadék fölött landolt. Amikor az önkéntesek megtalálták az áldozatot, megállapították, hogy a zuhanás következtében a sebesült több halálos sérülést szerzett, és a túlélésre esélye sem volt. Ezután biztosították a terepet, és kijelölték a mentésre szolgáló lehető legjobb útvonalat.

A második, hat önkéntes hegyimentőből álló csapat az első után nagyjából fél órával érkezett, ugyanakkor a hegyi csendőrség két tagja és az akkor Balánbányán szolgálatot teljesítő két rendőr is jelen voltak a helyszínen. „A sikeres kiemelést követően kötéltechnikai eresztőrendszerek segítségével elkezdődött a sérült leszállítása a hegyről a PH turistajelzésen, rendkívül csúszós terepviszonyok között Szék pataka irányában” – áll a bejegyzésben, ami szerint időközben a férfi barátait is sikerült lekísérniük biztonságosan. A mentési akció összesen 5 órát és 23 percet vett igénybe, végül a Balánbányai Hegyimentők kilenc önkéntese este 21 órakor átadta az áldozatot a mentőszolgálat és a kriminalisztikai csoport munkatársainak, akik hivatalosan is megállapították a halál beálltát.

A sötétség és a csúszós terep ellenére is a lehető leghatékonyabban zajlott a mentés. Fotó: Balánbányai hegyimentők

Lapunk megkeresésére a Balánbányai Hegyimentők képviselője elmondta, hogy az elmúlt egy-két évben nem riasztották őket ilyen súlyos balesethez a zónában. „Ez volt a tizedik komoly mentésünk a tavalyi évben. Ezenkívül volt még négy csíksomlyói esetünk, amelyek kisebb, könnyebb sérüléseknek számítanak. Tehát összesen 14 olyan mentés volt, amelyekhez mentőt kellett hívnunk” – mondta az önkéntes, aki szerint ezek közül a decemberivel együtt két halálesettel kellett számolniuk, a többiek viszonylag szerencsésen, könnyebb csonttörésekkel megúszták a baleseteket.

„Nem tilthatjuk meg senkinek, hogy túrázni induljon, mi csak javasolni tudunk. A legfontosabb, hogy ebben az időszakban téli bakanccsal érdemes nekivágni az útnak, mert merevebb talpú, jobban tart és kevésbé csúszik, mint egy nyári. Ahogyan a házat is építjük, itt is az alap a legfontosabb, az pedig a cipő és a ruházat. Ha ezek megfelelőek, akkor máris nagyobb biztonságban vagyunk” – fogalmazott az önkéntes hegyimentők képviselője. Kiemelte továbbá, hogy nagyon fontos rendszeresen követni az időjárás-előrejelzéseket, mert vannak olyan napok, amelyek egyáltalán nem alkalmasak a magashegyi túrázásra. Ilyen például a lavinaveszély, a túl erős szél vagy a köd is, narancssárga riasztáskor pedig végképp nem ajánlott útra kelni.

A Balánbányai Hegyimentők részvétüket fejezték ki az áldozat családjának és hozzátartozóinak, ugyanakkor felhívták a figyelmet, hogy a kirándulók téli időszakban ne próbáljanak meg feljutni az Egyes-kő csúcsára még akkor sem, ha mászás elsőre könnyen teljesíthetőnek tűnik.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2024. január 4., 13:44
    ÉRTÉKELÉS: 3

    Természetes szelekció adta magát hamár 31 éves fejjel nem tudta meggondolni hogy felszerelés nélkül a jeges kopár sziklára télen nem mászkálunk 0 tapasztalattal. Ráadásul az ünnepekre adott munkát a mentőknek amely generált egy csomó anyagi költséget a mentés ára. Ilyenkor le kellene zárni a hegyeket vagy komoly összegeket kéne kérni hogy felmehessenek akkor mindjárt megfordulnának. A családját sajnálom aki egy életen át kell eme gyászt viselniük. Remélem kisgyereket nem hagyott hátra apa nélkül felnőni. Nincsenek rá szavak, részvétem.

  • User
    Dátum: 2024. január 4., 15:19
    ÉRTÉKELÉS: 8

    Sérült?!Mentés?! Hát nem az újságírás csimborasszója ez a cikk sem, az biztos. Isten nyugtassa békében a szerencsétlent, legyen tanulság másoknak!

  • User
    Dátum: 2024. január 5., 13:52
    ÉRTÉKELÉS: -1

    azert erdekelne mert szeretnek sirjara vinni egy szal viragot mert egyik rokonomat en is igy vesztettem el .. …. legalabb ne legyunk annyira kozombosek embertarsaink irant hogy ne erdekeljen kicsi embersegesseg kerdese