Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kiszínezhető hétköznapok

Kiszínezhető hétköznapok Kovászna megye

A hazai egészségügyi rendszerre még nem igazán jellemző a fogyatékkal élők lelki egészségére odafigyelni, ebben is a Diakónia Keresztyén Alapítvány a jégtörők közé tartozik. Szerdán az Írisz Ház munkaközössége a svájci HEKS segélyszervezet által finanszírozott pályázat keretében, Megszakadt valóság címmel rendezett online konferenciát a témában.

Hirdetés
Hirdetés

Makkai Péter lelkész-államtitkár, az Írisz Ház korábbi igazgatója arról beszélt, hogy a „kliensekről”, „kedvezményezettekről”, „páciensekről” beszélő hazai ellátórendszer, a sérültekkel foglalkozó hazai intézmények még csak a fizikai, esetleg szellemi szükségletek kielégítésére fókuszálnak, elfelejtvén, hogy a fogyatékkal élőknek a lelki táplálékra is szükségük van – ugyanúgy, mint bármely más embernek. Szerinte a járvány által megnőtt a veszélye olyan lelki zavaroknak, amikkel nem tudnak megküzdeni a fiatalok, de egy most útjára indított törvénytervezet lehetővé tenné, hogy szakmai segítséget nyújtsanak nekik a lelki egészség megtartásához.

2019-es adatok szerint megyénkben a népesség 1 százaléka, 6326 ember küzd mentális és viselkedészavarokkal. Fazakas Enikő pszichoterapeuta előadásában azt taglalta, az őket illető stigmák nemcsak rájuk vannak romboló hatással, hanem családjaikra is. Úgy vélte, az ellátórendszerben lehetőséget kell biztosítani a rehabilitációra, a család és a közösség pszichoedukációjára, a sorstársi közösségek formálására. A család ugyanis csak akkor tudja támogatni a rászoruló tagját, ha őt magát is megtartja, támogatja valaki vagy valami.

Mint az Craciun Adél államtitkár-helyettes előadásából is kitűnik, a súlyos fogyatékkal élők 27%-a mindig magányosnak érzi magát, közel háromnegyedük támogatásra szorul mindennapi döntései meghozatalában. Berszán Lídia, a BBTE egyetemi docense a fogyatékkal élők esetében is „kiszínezhető hétköznapokról” beszélt: e színezés legfontosabb eszköze a kapcsolódás, a közösség.

A szakmai felszólalások után Olcsvári Tünde pszichológus, az Írisz Ház igazgatója elismerő oklevéllel jutalmazta a Choco Pack csokoládégyár tulajdonosát, Héjja Andreát, aki négy fogyatékkal élő személynek biztosít munkát. 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük