Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kiemelten fontos országos tantárgyolimpia helyszíne lesz Kézdivásárhely

Kiemelten fontos országos tantárgyolimpia helyszíne lesz Kézdivásárhely Kovászna megye

Jövő héten Kézdivásárhelyre érkezik 72 diák, akik a magyar kisebbség történelmét úgy tudják, ahogy azt egyébként minden gyereknek kellene. Ők viszont már bizonyítottak a megyei tantárgyversenyen és most az országos szakaszon mérik össze tudásukat.

Hirdetés
Hirdetés

Erről, a számunkra különösen fontos tantárgyolimpiáról, melyet a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnáziumban rendeznek meg, szerdán délután, a megyei tanfelügyelőségen tartott sajtótájékoztatón osztottak meg több részletet.

A magyar kisebbség történelmét jelenleg az általános iskolák 6. és 7. osztályában tanítják, és azért is érdemel az átlagnál nagyobb figyelmet, mert ez a tantárgy (és a tantárgyverseny), illetve a magyar nyelv és irodalom csak a miénk, és mert a történelem oktatásáért hosszas küzdelem is folyt – mondta Kiss Imre főtanfelügyelő.

Az utóbbi években több országos tantárgyolimpiát Háromszéken bonyolítottak le – idén ez az egyetlen –, a Nagy Mózes Gimnázium pedig mindig jól szerepelt vendégfogadóként, szervezőként – értékelte a főtanfelügyelő Bejan András igazgató munkáját. A tanintézet vezetője a maga során azt emelte ki, hogy a megyei tanfelügyelőség, a kézdivásárhelyi önkormányzat, kollégái, a helybeli iskolák és más intézmények szintén nagy odaadással álltak az ügy mellé, ezért is merte bevállalni a szervezést.

A nyolcadik kisebbségi történelemolimpia idei, országos szakaszán azok a diákok vehetnek részt, akik a megyei szakaszon legalább 8-as jegyet kaptak. A versenyen csak a kisebbségi történelem tankönyvanyagát kérik számon, egyébként egy nagyon diákbarát, jól megírt, szépen illusztrált tankönyvről van szó, vélekedtek a jelenlévők.

A magyar kisebbségi történelem országos olimpia egy kisebb, de a többi tantárgyolimpiával egyenrangú, a minisztérium által is elismert verseny. Az első helyezett csapat tagjai összesen 800 lejes jutalomban részesülnek. Fotó: Bodor Tünde

Maga a verseny kicsit rendhagyó módon zajlik majd – tudtuk meg Bejan Andrástól: egy-egy iskolát egy kéttagú, hatodikos vagy hetedikes csapat képviselhet, és azonkívül, hogy tárgyi tudásukról bizonyságot tesznek, 5 percben egy dramatizált történelmi jelenetet is be kell mutatniuk, amire szintén jegyet kapnak. Utóbbival is azt szeretnék elérni a tanárok, hogy ne csak beszajkózott információkat hozzanak a diákok, hanem fejlődjön történelmi gondolkodásuk, történelemszemléletük, kreativitásuk.

Ilyenkor általában helytörténeti vonatkozású események (pl. Gábor Áron ágyúöntése), történelmi személyiségek elevenednek meg, és ahhoz, hogy ez megtörténjen, általában a magyarirodalom-szakos vagy a művészeti tantárgyakat oktató tanárokat is bevonják a gyerekeket felkészítő történelemtanárok. Az országos szakaszt felváltva rendezik székelyföldi és partiumi városok, hogy minél több helyre eljussanak a tanulók.

Sibianu Viktor történelemszakos tanfelügyelő közölte, az országos tantárgyolimpia 72 résztvevője és az őket kísérő 13 tanár 11 megyéből érkezik, ezúttal Hunyad, Fehér, Máramaros, Bákó, Szeben és Krassó-Szörény megye nem képviselteti magát. A 12 tagú szervezőbizottság elnöke Rüsz-Fogarasi Enikő, a Babes-Bolyai Tudományegyetem Történelem és Filozófia karának dékánja.

Háromszékről a Székely Mikó Kollégium és a Nagy Mózes Gimnázium egy-egy hatodikos csapatot küld versenybe, a torjai Kicsi Antal, a kézdivásárhelyi Petőfi Sándor és a gelencei Jancsó Benedek Általános Iskola egy-egy hetedikes csapatot küld a megmérettetésre. A megyében kevés kivétellel nagyon jól felkészült tanárok vannak – hangzott el a sajtótájékoztatón –, ezért rendre szép eredményeket mutatnak fel a diákok a versenyeken és az érettségin is.

A tantárgyolimpia nyitóeseményére április 23-án, szerdán, a Vigadóban kerül sor, a díjkiosztó pénteken lesz a Gábor Áron Szakközépiskola új amfiteátrumában.

Címlapfotó: Freepik

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás