Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kezd formát ölteni az állomási tó Sepsiszentgyörgyön

Kezd formát ölteni az állomási tó Sepsiszentgyörgyön Kovászna megye

Még messze vagyunk az átadás időpontjától – 2024 vége reális előrejelzésnek tűnik – de már világos kép rajzolódik ki a sepsiszentgyörgyi Állomás-negyedben újratervezett tó megcélzott állapotáról: a tó és környéke egy szabadidő-központtá alakulhat.

Hirdetés
Hirdetés

Saját maga is dühös, mert még mindig nincs készen a létesítmény, de egy „olyan országban, ahol a káosz uralkodik, ez egyébként nem kuriózum. Most, miután sikerült megvásárolni a tó közepén eddig magántulajdonban levő szigetet, már jó ütemben haladnak a munkálatok” – mondta a helyszínen Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, aki szerint a beruházás haszonélvezői elsősorban az Állomás-negyediek lesznek, de tulajdonképpen minden városlakó nyer vele.

Arról, hogy pontosan mit is lehet majd csinálni a sok zöldövezettel és nagy vízfelülettel rendelkező szabadidős övezetben, Czimbalmos Kozma Csaba városmenedzser számolt be. Mint elmondta, a tó körüli futópálya, valamint egy kisebb sportpálya sportolási lehetőséget nyújt majd, de a tavon télen majd csónakázni is lehet. Az uniós projekt költségvetéséből rendezték az Olt folyó és a gát közti övezetet is, mely megfelelő (alacsony) vízálláskor szintén kellemes zöldövezetként használható majd.

A tófenék szigetelése, amely a víz elszivárgását gátolja meg, rendkívül költséges művelet. Fotó: Tuchiluș Alex

A létesítmény közepén levő 200 négyzetméteres szigetet hosszas alkudozás után és csak jóval a munkálat megkezdése után, 2022-ben sikerült megvásárolni, tudtuk meg Tóth-Birtan Csaba alpolgármestertől. A terület felértékelésére felkért szakemberek eleinte egy irreális, 80 ezer eurós vételárat irányoztak elő, végül mégis sikerült a városnak egy jóval életszerűbb, tízezer eurós árért megszerezni a szigetet – részletezte a munkálat akadályait az alpolgármester. Időközben ugyanis a tulajdonosok is belátták, hogy ők sem tudnák majd jobban kihasználni a területet.

A szigetre vonatkozó utólagos szerződéskötések miatt (többek között régészeti vizsgálat is szükséges volt egy nyilvánvalóan töltéssel készült területen) jó néhány hónappal kitolódott az egész övezet rendezése, pontosabban a tófenék szigetelésének igen megkésve foghattak neki.

Most már elkezdődhet az építkezés a szigeten is, illetve nekifoghatnak az építőanyagok áthordásának, hogy ennek végeztével a kivitelező folytathassa a tómeder szigetelését. Ez utóbbi munkálat rendkívül költséges művelet, és csak az uniós finanszírozásnak köszönhetően kivitelezhető, de föltétlenül szükség volt rá. Korábban ugyanis a tó vízszintjének fenntartása rendkívül áram- és pénzigényes művelet volt, amelyet egy időben a város már nem vállalt fel, ezért is volt huzamosabb időn át kihasználatlan a terület. A tó közelében egy illemhelyet, öltözőt, illetve a karbantartást szolgáló épületet is felhúztak.

Madártávlatból a jelen állapot. Fotó: Kristó Gothárd Hunor

Egy kis tótörténet dióhéjban

Az állomási tó korábban – még a 90-es években – kedvelt területe volt a városiaknak, nagy tófelülettel, csónakázási lehetőséggel, a szigeten kis kávézóval várta a városlakókat, télen pedig jégpályaként is működött. Az Olt szintjénél magasabban fekvő tómederből azonban folyamatosan elszivárgott a víz, pótlása egyre nagyobb anyagi terhet jelentett a városnak.

Több ötlet is született korábban e probléma megoldására, de nem jutottak el a megvalósításig: a korábbi városvezetés például egy olyan nagy vízimalomszerű szerkezetet képzelt el, melyet az Olt sodrása hajt meg és átemeli a vizet a tóba, illetve a tavat tápláló csatornába. Volt olyan javaslat is, hogy egy mélyebb katlant ássanak a tó helyére, abban a közlekedőedények elvének megfelelően mindig lett volna víz. Azokat a felül nyitott edényeket, melyek szárai alul úgy vannak összekötve, hogy a folyadék szabadon áramolhasson egyik ágból a másikba, közlekedőedénynek nevezzük.

A beruházás látványterve. Fotó: Sepsiszentgyörgy Önkormányzata

Végül az önkormányzat 2018-ban írt ki pályázatot az övezet rendezésére: erre sok jó terv érkezett, de pont a nyertes pályázat alkotói nem vettek részt a kivitelezésben. Tervük mára leegyszerűsödött, a finanszírozó ugyanis azt a feltételt szabta, hogy a területnek csak tíz százalékát szabad beépíteni, a többinek zöldövezetnek kell maradnia.

A tófelület feltöltését, vízutánpótlását az érvényes tervek szerint nagykapacitású szivattyúval oldják meg, ezeknek az Olt-parton lesz a helye, egy olyan szakaszon, melyet az illetékes vízügyi hivatal megerősített, hogy a sodrás ne mossa ki. Miután a tómeder szigetelt lesz, a város nem számol nagy vízveszteséggel, illetve gyakori utántöltéssel.

Az Állomás-negyedi tó újragondolásának és kivitelezésének költsége a tervezéskor 17 millió lej volt, a drágulások következtében az aktualizált összeg 23, 2 millió lej. Ehhez hozzáadódik a szigetecskére tervezett cukrászda és a térrendezés 2,6 millió lejes költsége.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások