Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Hiány van a daganatos- és a cukorbetegek gyógyszereiből

Hiány van a daganatos- és a cukorbetegek gyógyszereiből Kovászna megye

Évről évre visszatérő gond, hogy decemberben, januárban a gyógyszertárakban hiánycikk az inzulin, illetve az onkológiai kezeléshez szükséges többnyire drága és ritka gyógyszerek jelentős része. Hogyan alakul jelenleg a gyógyszerellátás, január végére enyhült-e a krízis, kérdeztük Szabó Pétert, a Kovászna Megyei Gyógyszerészkamara elnökét.

Hirdetés
Hirdetés

Szabó Péternek sokszor kell ismételnie önmagát, amikor a sajtó ezzel a gonddal kapcsolatban faggatja: hasonló megszakadások az ellátásban évközben is adódnak, de mint a gyógyszerészkamara elnöke elmagyarázta, év végén és év elején mindig nagyobb a hiány, mivel az esztendő utolsó hónapjában már nem rendelnek a gyógyszertárak, majd év elején időbe telik, míg feltöltik a raktárkészleteket.

„Nem mondhatom, hogy teljes hiány van, de fennakadások előfordulnak, márpedig ilyen betegségeknél fontos a rendszeresség – válaszolta az ellátásbeli gondokat firtató kérdésünkre Szabó Pétert. – A diabéteszeseknél még esetleg odafigyeléssel, diétával áthidalható, ha egy inzulinadag kimarad, de a daganatos betegeknek meg kell kapniuk a gyógyszerüket, mert számukra kiemelten fontos a rendszeresség.”

Fotó: Bodor Tünde

A patikusok pedig a maguk során mindent megtesznek, hogy a betegeken segítsenek: az is megesik, hogy – ha éppen van – kölcsönbe adnak egy adagot, amit majd később beleszámítanak a receptbe, merthogy a receptek határideje is lejár. Vagy éppen online csoportba kérdezgetik egymást, hol van egy kis tartalék. De még az országos gyógyszertár-láncok is kifogynak a keresett gyógyszerekből, pedig nekik saját raktáruk van, export-importtal foglalkoznak, magyarázta Szabó Péter. „Saját és kollégáim nevében is mondom, hogy a föld alól is kerítenénk gyógyszert, de nincs” – jelentette ki a mindenkori kormányt téve felelőssé a visszatérő problémáért.

Mit tehet a beteg ilyen esetben? Igen korlátozott lehetőségei vannak, ugyanis külföldön is vényköteles gyógyszerekről van szó. Esetleg nagyon kis mennyiséget megkapnának recept nélkül, de ez igen megterhelő lenne annak, akinek 2–3 ezer eurós gyógyszer jár, mint a daganatos betegek többségének. A diabéteszesek kezelése olcsóbb, de még náluk is előfordul, hogy egy hónapra több mint 1000 lejbe kerül a gyógyszer, sorolta a további nehézségeket a gyógyszerész. A postai szállítás sem biztonságos, hiszen ki tudja szavatolni, hogy a gyógyszernek biztosítják a megfelelő körülményeket, hőmérsékletet!

Kínlódnak tehát a patikusok, de sokszor hiábavaló a fáradozásuk, a betegek pedig kálváriájukat járják a gyógyszertárak között – summázhatók az aktuális állapotok.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások