Molnárlegényeket avatnak Felsőcsernátonban
A tavalyi első nekifutás sikere után szeptember 15-én, vasárnap ismét molnártalálkoz...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A Sapientia előadótermében hatan személyesen, ketten online foglalták össze dolgozataik lényegét, ketten pedig később fogják megtenni.
– Minden társadalomban elsőbbséget kellene élvezzen az oktatás. Romániában ez nem jellemző, de a városi önkormányzat sok programot működtet a közoktatás színvonalának növelésére – említette meg köszöntő szavai után Sztakics Éva alpolgármester a bölcsődéket, a délutáni oktatást és az egyetemistákat támogató intézkedéseiket. Legnagyobb nyomatékot azonban az egyetemistákat hazahívó szavainak adott: „Nem tudunk 2–300 eurós fizetést ígérni, de egy jó közösséget, a gyermekneveléshez egy jó miliőt, otthont tudunk biztosítani”.
– A program 2014-ben indult – foglalta össze ezt követően az ösztöndíjrendszer történetét Zsigmond József városi tanácsos és ötletgazda. – Tavaly módosult a módszertana, régebben a megyeközponttal kapcsolatban írt dolgozatok szerzői kaphattak támogatást, az utolsó kiírás szerint viszont szentgyörgyi lakcímmel rendelkező diákok bármit kutathattak, a város területén kívül lakók, más vidékekről származók pedig Szentgyörggyel kapcsolatos dolgozatokkal pályázhattak az ösztöndíjra.
Az is változott, hogy eddig meghatározott számú végzős kaphatta meg a négy hónapig járó pénzösszeget, most viszont a kötelező minimum, azaz a 40 pont elérése esetén akárhányan a 100 ezer lejes keretösszeg kimerüléséig, erre egyébként még nem volt példa. Alapképzősöknek 300, mesterképzősöknek 500, doktoranduszoknak 1000 lejt folyósít négy hónapig a város, és ez azért nagyszerű lehetőség, mert külön munkát nem igényel a pályázat, a diplomadolgozatot úgyis meg kell írni – emelte ki Zsigmond.
Ezt követően nyolc végzős diák mutatta be dolgozatát. Bolgyán-Bora Zsuzsánna (BBTE)a matematika második osztályosoknak szóló integrált oktatásáról beszélt, aki egy saját munkafüzetet is összeállított a kutatásai alapján. Mihálcz Szende Beáta (BBTE) a klímaváltozás hatásait vizsgálta a sugásfürdői erdőkben, különös tekintettel a vízháztartásra és talajra igen érzékeny lucfenyőkre, Kovács-Ungvári Rebeka (BBTE) a romakérdést járta körül az Unióban. Kopacz Hanna (Moholy Nagy Művészeti Egyetem, Budapest) egy antropológiai kutatással pályázta meg az ösztöndíjat, a hallgató három napig beköltözött egy váradi gáborcigány családhoz, és a világlátásukat vizsgálta az építészet tükrében. Erdei Anita a népmesék világába kalauzolta el a hallgatóságot, kiemelve a népi hiedelemvilág erdélyi lakosok életére gyakorolt hatását. Sala Beáta a Székely Nemzeti Múzeum bevételeit modellezte matematikai szempontból. Farkas Orsolya a fogászati eljárásokban használt teleszkóprendszerek súrlódását kutatta, Kelemen Fruzsina pedig az öreg gyermek motívumát vizsgálta a 16-18. századi szenttörténetekben.
Csütörtökön ismét benyújtják a programot a városi tanácsban, ha jóváhagyják az önkormányzati képviselők, akkor 2018/19-re ismét meghirdetik. Talán akkor többen igénylik majd, hiszen eddig nem volt, de most van végzős, negyedéves évfolyam a szentgyörgyi Sapientia-egyetemen is.
2 – 300 eurós fizetés?