Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Egy éve dolgoznak a Jáfet-házon

Egy éve dolgoznak a Jáfet-házon Kovászna megye

Éppen egy éve kezdődtek el a konkrét felújítási munkálatok a kézdivásárhelyi Vasút utca egyik műemlék épületén, a Nagy Jáfet-házon. Az 1829-ben épült eklektikus polgári lakóház tulajdonjoga (építtetője végakarata szerint) a református egyházra szállt. Az szerződéssel, bérmentesen adta használatba, hogy a Pro Pectus Egyesület az Írisz Házzal partnerségben működtessen majd benne nappali központot speciális nevelési igényű fiatal felnőtteknek.

– A közösség részéről jött az igény, a szülők jelezték, hogy nagy segítség volna számukra egy hely, ahol gyerekeik biztonságos, fejlesztő környezetben tölthetnék el az idejüket. Miután 2016-ban a gondolat megszületett, választottuk ki a szerencsés elhelyezkedésű épületet, amin azonban addig csak állagmegőrző munkálatokat végzett a református egyház. A tényleges munkálatok elindulása előtt évekkel kezdődött tehát a szükséges engedélyek, papírok beszerzése, szerződések megkötése, geotechnikai fúrást, laborvizsgálatokat végeztek, ám a bürokrácia nem könnyíti meg a dolgunkat – osztotta meg lapunkkal Sütő Mária Rita, a Pro Pectus Egyesület elnöke.

Az Oláh Attila Nappali Központ az önkormányzat támogatását is magáénak tudja, azonban az érvényes jogszabályok nem teszik lehetővé, hogy a város tényleges anyagi segítséget is nyújtson az egyesületnek, mivel az nem közhasznú besorolású, ezért az eddigiekben, valamint a folytatáshoz is a civilek, cégek támogatására vannak utalva. Kiemelt köszönet illeti a Rotary Klubot, a Zarah Moden és New Fashion készruhagyárat, a kivitelezést végző, kézdivásárhelyi Vasálarc építkezési vállalkozást, amelynek vezetője személyesen is fontos ügynek érzi a központot, és ennek megfelelő a hozzáállása is.

Hirdetés
Hirdetés

Annak idején, első látásra jobb állapotúnak tűnt az ingatlan, az alaposabb vizsgálat tárta fel, hogy a padlózat teljesen meg volt korhadva, a pince földelt padlójú volt, a városra jellemző salétromosság sem kímélte, gerendák voltak elkorhadva stb., mindezt rendbe hozták, kijavították. Mindeközben első számú szempont volt a műemlék státusz tiszteletben tartása, az épület eredeti formáját nyeri vissza, amihez nem volt muszáj – stukkók, díszítések – ahhoz nem is nyúltak hozzá.

A három szinten – pince, földszint és a tervezett tetőtér – mint-egy 300 négyzetméter hasznos terület áll majd a nappali központ rendelkezésére.

A telekhez udvar is tartozik, ott a tervek szerint, a parkoló kialakítása után, egy kis konyhakert kap helyet, gyümölcsfákat is ültetnének, illetve szenzoriális parkot is kialakítanának, a tevékenységek között kézművesség és állatasszisztált terápia is helyet kapna – sorolja a helyszínen a projekt szíve-lelke, Sütő Mária Rita.

Oláh Attila a központ névadója, hiszen ő olyan személyisége a városnak, akire igazán felnézhetünk, büszkék lehetünk. Megmutatta, hogy nem létezik lehetetlen: kitartással, elkötelezettséggel nincs határ, az ember sokkal többet megvalósíthat, mint amire helyzete, állapota predesztinálná.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük