Bálványos a turizmus országos élvonalában
Egy időben két rangos vetélkedőn is díjakat osztottak az idegenforgalomban érdekelt ...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A rendkívüli mozgósításnak köszönhetően az államfő-választás második fordulójában Kovászna megyében – akárcsak országszerte – az előzőhöz képest jelentősen nőtt a választási részvétel aránya (38-ról 56 százalékra), és többnyire az RMDSZ által is ajánlott jelölt kapta a voksok zömét. Hat román többségű helységet kivéve mindenütt a független jelölt, Nicușor Dan tarolt, de 5-10 százaléknyi szavazatot szinte mindenütt begyűjtött az AUR-os ellenfele is.
Az RMDSZ Háromszék Területi Szervezete községekre lebontott összesítéséből kiderül, hogy – csak néhány kiragadott példánál maradva – Kézdiszentkereszten 60, Kézdiszentléleken 112, Barátoson és Kommandón 52-52, Csernátonban 123, Gelencén 183 szavazatot kapott az AUR színeit képviselő George Simion, az Úz-völgyi temető meggyalázója. Megkérdeztünk pár háromszéki polgármestert, tudtuk szerint az általuk vezetett községekben kik alkotják a szélsőséges nacionalista híveinek táborát.
Gidófalván 79 választópolgár (az 1303 szavazó 6,11%-a) ütötte az AUR jelöltjére a pecsétet. Porzsolt Levente polgármester szerint ezeknek a szavazatoknak egy része a szavazókörzetekbe jelölt AUR és POT pártok által küldött megfigyelőktől származott (kb. 2%), a helyiek közül „csak dacból” álltak többen is többen Simion oldalára. „Volt, akiket meg lehetett győzni arról, hogy fontos részt venni a szavazáson, de közülük sokan úgy gondolhatták, hogy még csak azért sem arra ütik a pecsétet, akit a magyar érdekképviselet ajánl, és hát számukra nem volt más alternatíva, mint George Simion. Ezek azonban nem felvállalt szavazatok – vélekedett az elöljáró, aki mindezzel együtt nem érzi úgy, hogy a községben jelen lenne az AUR jelöltje által képviselt magyarellenes szemlélet.
Erdővidéken Nagy István baconi polgármestert faggattuk, aki elmondta, a George Simionra leadott 218 szavazat (11,36%) öt faluból (Nagybacon, Kisbacon, Szárazajta, Magyarhermány, Uzonkafürdő), de főképpen a román anyanyelvű roma többség által lakott Magyarhermányból jött össze, ahol az AUR úgy kampányolt, hogy némileg „lezsírozta” a szavazatok útját. A község első embere a következő években tenni szándékozik azért, hogy ezt a kis „ellenzéki” szavazóbázist is szemléletváltásra bírja.
Szentkatolnán és a hozzá tartozó négy faluban (Imecsfalva, Kézdimartonfalva, Hatolyka, Kézdimárkosfalva) 109 szavazatot (7,26%) mondhat magáénak George Simion. Tusa Levente polgármester szerint is ezek a voksok a falvanként a szavazóbizottságokba kijelölt szélsőséges pártok megfigyelői, valamint a szentkatolnai romák egy részének számlájára írható; utóbbiak szerint „Simion szereti őket, ezért rá pecsételtek.”
Kézdimartonfalván azonban egy magyar családot is sikerült meggyőzni az AUR-nak, vélhetően főként azzal, hogy tagjait bizottsági tagokká léptették elő. Szóbeszéd szerint az „aranyosok” egyébként olyan elvárást támasztottak minden szavazókörzeti bizottsági taggal szemben, hogy legalább 25 szavazatot „szerezzenek” a pártnak, de ezt nem sikerült teljesíteniük. „Nem vagyunk veszélyben – vélekedett a polgármester –, az öt falura visszaosztva nem jelentős Simion támogatottsága”. Ugyanakkor az elöljáró kiemelte, hogy az első fordulóhoz képest szinte megkétszereződött az urnákhoz járulók száma.
Végül Bereckben is érdeklődtünk, ahol George Simionra 266-on ütötték a pecsétet (19%), míg ellenfele 1132 szavazatot (81%) kapott. Dimény Zoltán polgármester megmagyarázta: Bereck többnemzetiségű község, lakosságának negyede román, és többségük George Simionra szavazott. A rekordszámú (150) szavazatot felmutató Ojtozban az AUR-os jelölt főként olyan átutazóktól kapott 30 szavazatot, akik hazafelé tartottak Moldvába.
A községhez tartozó másik faluban, Kézdimartonosban a 290-ből 60 voksolt mondhat magáénak Simion, ám ott is a lakosság negyede román. Ám ők sem szavaztak egyöntetűen Simionra, aki viszont a romák köréből is szerzett támogatókat. Dimény Zoltán szerint mindig lesznek olyanok, akiket nem lehet kitéríteni a nézeteikből, mert bántódásaik vannak, a fennálló rendszer ellen tiltakoznak, de ezek az indulatok idővel megfakulnak, mint ahogy azt a kisebb magyar pártok táborának alakulása is mutatja.
Fotó: Farkas Orsolya