Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Aszály elleni küzdelem: a megyei tanács támogatja a gazdákat az öntözésben

Aszály elleni küzdelem: a megyei tanács támogatja a gazdákat az öntözésben Kovászna megye

Válaszol a gazdák kérésére a Kovászna megyei tanács: segít a gazdálkodóknak abban, hogy nagyobb felületen küzdhessenek meg az egyre gyakoribb aszályos időszakokkal. A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön az öntözhető felület.

Hirdetés
Hirdetés

A felszíni vizekből mobil öntözőrendszerekkel történő locsolás már tíz éve működik Háromszéken, leginkább a sepsiszentgyörgyi Szépmezőn, Kézdivásárhely környékén, illetve a Feketeügy mentén – tudtuk meg Könczei Csaba képviselőtől, gazdasági szakembertől.

Most meg kell újítani az erre vonatkozó engedélyeket, és mivel időközben megváltoztak az idevágó jogszabályok, a gazdák pedig egyre nagyobb számban igénylik az öntözési lehetőséget, a Kovászna megyei önkormányzat az AgroSic egyesületen keresztül siet a segítségükre. Az egyesület kijárja az öntözéshez szükséges jóváhagyásokat, és elvégezteti a szükséges tanulmányokat, amelyeket a gazdák külön-külön úgysem tudnak megcsináltatni.

Fotó: Tuchiluș Alex

Ezeknek a lépéseknek a végeredménye az lesz, hogy a megyében legalább 200-an tudják majd pontosan, honnan és milyen időintervallumokban, milyen szivattyúkapacitással használhatják a felszíni vizeket locsolásra, anélkül, hogy a környezet károsodna. Az elhasznált vízmennyiségért természetesen fizetnek a megyei vízügyi hivatalnak.

Korábban éppen az önkényes és törvénytelen megoldások, a rendszertelenség, valamint az egyes vízfolyások túlterhelése (azaz túl sok víz elvonása) jelenthetett környezeti veszélyt. Ennek elkerülésére most, amikor nem 40, hanem 200 gazda fog öntözni, fokozottan kell figyelni.

„A cél az, hogy az eddigi 3000 hektárról 8000 hektárra nőjön a megye termőföldjeinek öntözhető felülete” – közölte Könczei Csaba. Hozzátette, a gazdák a megye minden régiójából, minden fórumon és formában jelezték neki, hogy lépni kell, mert egyre nehezebb gazdálkodni.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás