Építkezés a megmentő
2020-ban a háromszéki emberek egészségének és biztonságának védelme volt a legfontos...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Mint ismeretes, havi 250 lej támogatást kapnak azok a cégek, amelyek tanulókat és egyetemistákat alkalmaznak a vakáció ideje alatt – közölte az Országos Munkaerő-foglakoztatási Ügynökség. A támogatást a munkanélküliségi alapból folyósítják. Azok a diákok, akik dolgozni szeretnének, már 15 éves koruktól megtehetik ezt – szülői beleegyezéssel –, és napi 6 órát, heti 30-at dolgozhatnak. A vállalatoknak a diákokkal teljes vagy részmunkaidőre érvényes, a vakációnál rövidebb időre szóló, meghatározott időtartamú, egyéni munkaszerződést kell kötniük. Mindez teljes munkaidőnek minősül, és a minimálbért meg kell kapniuk érte. Emiatt érzi néhány vállalkozó, hogy nem éri meg diákot alkalmazni.
Az egyik sepsiszentgyörgyi cukrászdát vezető házaspár elmondta: a nyári hónapok alatt nagyobb szükség van a munkaerőre, viszont nem éri meg három hónapos szerződést kötni, és teljes bért fizetni a diákoknak úgy, hogy mindössze napi 6 órát dolgozhatnak.
– Ezenfelül a betanítás is időigényes, amire elsajátítja a különböző folyamatokat és a munka menetét, le is jár a szerződése. Mi inkább hosszú távra tervezünk, nyáron pedig túlórát fizetünk a meglévő munkatársainknak, mivel ebben az időszakban sokkal több a vendég – magyarázta Magyarosi András.
A sepsiszentgyörgyi Szimpla tulajdonosa, Józsi Kinga elmondta: ők már alkalmaztak diákokat a nyári szezonra, nekik mindenképpen megéri, mert szükségük van a munkatársakra. Szerinte relatív, hogy megéri-e vagy sem tanulókat alkalmazni, ezt a cég dönti el.
A diákok nagy része egyébként szívesen dolgozik a nyári vakáció ideje alatt, a cégek leginkább fagyiárusokat, pincéreket és bárosokat, piaci gyümölcsárusokat, konyhai kisegítőket alkalmaznak. A diákmunkát keresők egy portált is létrehoztak, ahová feltöltik a kéréseket és az ajánlatokat, hogy aztán egymásra találjanak a felek.
Bucsi Andrea 17 éves, és már harmadik éve vállal diákmunkát. Első évben a múzeumnál volt teremőr és jegyszedő, egy évvel később lángost és palacsintát sütött, idén pedig egy könyvesboltban segít majd. Nyaranta két hónapot dolgozik, így augusztusban nyaralni vagy fesztiválozni is tud, főleg, hogy megkereste rá a pénzt. Mint mondta, munkaadóival mindig elégedett volt, szépen keresett, és ma már olyan dolgokat is tud, mint fél kézzel palacsintát sütni.
– Nem tudom, hol veszem ennek hasznát, de valahol majd biztosan. Örülök, hogy már 15 éves koromtól dolgoztam, megtanultam értékelni a megkeresett pénzt, és betartani a különböző szabályokat. Terveim szerint, érettségi után külföldön is dolgozom egy évet majd, így nyelvet tanulok, és pénzt is gyűjtök – osztotta meg terveit lapunkkal a diáklány.
Fontos tudni egyébként, hogy a diákok éjszakai műszakban és hat óránál többet nem dolgozhatnak, amennyiben visszaélés történik, jelenteni kell a munkaügyi felügyelőségen. Az intézmény munkatársai nyár végéig több ellenőrzést is szerveznek. Ugyanakkor, ahhoz, hogy a cégek megkapják a diákok után járó 250 lejes támogatást, az alkalmazást követően legfeljebb harminc napon belül kérést kell benyújtaniuk a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél.