Két hónap alatt öt medvét kellett eltávolítani Árkosról
Egyre nagyobb terhet ró az árkosi községvezetésre a medvék jelenléte. A vadak már ko...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A hőség utáni viharok Háromszéken is végigsöpörtek: Kézdivásárhelyen fák dőltek ki, több településen gólyafészkek rongálódtak meg. Mikóújfaluban és Szentkatolnán a madarak otthonát a szél semmisítette meg, Oltszemen egyikük meg is gyulladt csütörtökre virradó éjszaka. A vihar miatt nemcsak gólyák, hanem galambok, baglyok, vörös vércsék kerültek a madárbarátok gondozása alá. Tavasz óta több tucat egyedet mentettek a civilszervezetek, jóakaró magánszemélyek, akik nélkül a sérültek – köztük sok gólya – elpusztulhattak volna.
Kelemen László, a sepsiszentgyörgyi Rara Avis Madártani Egyesület elnöke rámutatott, ha sérült fészekre figyelünk fel, a település önkormányzatánál jelezzük a problémát, hogy kérésükre az áramszolgáltató is közbeléphessen, szükség esetén fészektartót helyezzen ki. A civilszervezet is pályázott idén magasító állványokra, kettőre nyertek is támogatást, de ez messze nem elég, hiszen a megyében körülbelül 300 gólyafészek található, és csak felének van tartója. Ráadásul közülük több is cserére szorul. Az utóbbi időben több település – például Réty, Sepsikőröspatak, Árkos, Málnás– önköltségen is vállalta a körülbelül kétezer lej értékű kosarak kihelyezését, ami biztató előrelépés.
Amennyiben fészekből kiesett fiókát, sebesült madarat látunk, akkor a megyeszékhelyi K2 Kisállatkórházba szállíthatjuk kezelésre. Itt díjmentesen ellátják a sérülteket, összedolgoznak a szervezettel. „Azt már előre megköszönjük, hogyha valaki veszi a fáradságot és oda is szállítja, vagy szállíttatja. Ez a madárnak a legjobb, mert leggyorsabban kerül orvosi segítségre, és onnan pedig hamar átkerül az egyesület gondozásába” – magyarázta.
Az egyesület jelenleg 20–30 madarat lát el, de az év folyamán akár 200 fölé is emelkedik a számuk. A civilszervezetnek ugyanis nincs saját állatorvosa, és tagjai olyan madárbarátok, akik főállásuk mellett szabadidejükben, gyakran saját zsebből segítenek a gondozásban, esetenként a szállításban – tulajdonképpen egyfajta háttérmunkát végeznek. Emberi és anyagi erőforrások hiányában így az emberek tenni akarásán is múlik a mentés.
Bár nem a mostani viharok idején, de a Justice for Animals (Igazságot az Állatoknak) egyesületet is keresték már meg ebben az évben, néhány madarat a szervezettel együttműködő, nemrég nyílt Barka Állatorvosi Rendelőben is elláttak. Többségében viszont igyekeznek a gólyákra szakosodott, Szeben megyei Prietenii Berzelor (Gólyák Barátai) nevű szervezethez eljuttatni az egyedeket, ahol madarakra szakosodott orvos látja el a sebesülteket. Igyártó Nándor egyesületi elnök szerint a sérültek száma csak növekedni fog augusztusban, hiszen ebben az időszakban próbálgatják a szárnyukat a fiatalok, sokan kiesnek a fészekből, ezenkívül az áramütés kockázata is mindig fennáll.
Wotsch Gyöngyvér évek óta önzetlenül siet a bajba jutott gólyák segítségére, beszélgetésünkkor is éppen Szeben megyébe igyekezett három kis gólyával, akiknek fészke előző éjjel gyulladt ki Oltszemen. Eredetileg négyen voltak, de egyet közülük nem találtak meg, a három sérültből egyiknek a lába és szárnya is törött A tűz oka nagy valószínűséggel rövidzárlat volt. Ebben az évben szállított már kezelésre lécfalvi, bodzaszéki, baconi gólyákat is, és úgy gondolja, több utat is meg kell tennie még Szebenig ebben az évben.
Igyártó Nándor szerint bár sokan szívükön viselik a madarak sorsát, az állatmentők munkája gyakran szélmalomharcnak tűnik. Példaként említett egy friss esetet, amikor egy lakos egy meggyengült gólyafészek miatt fordult az egyesülethez, miután a helyi önkormányzat nem nyújtott segítséget. A panaszt továbbították a megyei környezetvédelmi hivatalhoz, ahonnan írásban válaszoltak: a fészektartók kihelyezése nem tartozik a hatáskörükbe, ezért az ügyet visszairányították a helyi önkormányzathoz. A probléma azóta sem oldódott meg.
A gólyafiókák elpusztulása természetes jelenség, nem mindegyikük erős, és a szülők bizonyos esetekben el is távolítanak néhány utódot, hogy az erősebbeket táplálhassák. Kelemen László viszont úgy tapasztalta, hogy a májusi lehűlés a szokásosnál nagyobb pusztítást végzett a fészkekben.
„Nagyon szomorú, mert amikor tavasszal végigjártunk a településeken, örvendtünk, hogy mindenhová visszajöttek a gólyák. Akkor jött a lehűlés, és amikor körbejártuk a megyét, nagyon sok gólyafészek alatt ki voltak esve fiókák, sokan elpusztultak” – emlékezett vissza. Az egyesületvezető szerint az idei hideghullám egybeesett a kritikus fejlődési szakasszal, az anyamadarak azonban nem tudta megfelelően melegíteni a fiókákat a vizes, ázott fészkekben.
Szárazság idején élelemhiány is súlyosbítja a helyzetet, a fiókákon is látni, hogy nem megfelelően fejlődnek. Éppen ezért nem csak a sérült egyedek mentése, hanem élőhelyük védelme, a nagyobb baj megelőzése is fontos lenne. Például sok lakás ablakában, az ereszek alatt látni különböző megoldásokat a fecskék ellen, ezzel megnehezítve a dolgukat – holott a fecskeállomány is számottevő csökkenésnek indult.
Amennyiben röpképtelen gólyát lát, forduljon állatorvoshoz a sérülttel, vagy hívja a Justice for Animals egyesületet a 0747-931-377-es, a Rara Avis Madártani Egyesületet a 0722-313-371-es telefonszámon.
Címlapfotó: László Ildikó