Hirmondo

Dallal a szívünkben

Dallal a szívünkben

Áhítattal, ünnepi koncerttel, közös énekléssel és a régi idők felidézésével emlékezett a bodoki református gyülekezet a Sepsibodoki Református Vegyeskar megalakulásának 40. évfordulójára, október 22-én.

A vegyeskar 1982-ben alakult Dénes Csaba nyugalmazott esperes, lelkipásztor kezdeményezésére. A kórushoz a bodoki családokat érzelmi kötelék fűzi, hisz évtizedeken keresztül formálta a helyi közösséget, megtartó és erősítő szereppel bírt. Eseménynaptára mindvégig nagyon színes: gyülekezeti ünnepségeken, imaheteken vesznek részt a községben, a környező falvakban és városokban, valamint külföldön egyaránt, rendszeresen megünneplik a kórus jubileumi évfordulóit.

A Sepsibodoki Református Vegyeskar Énekeljetek az Úrnak új éneket jelmondattal az Egyházi Kórusok Találkozójának szervezője és rendszeres házigazdája. Elnyerte többek között a Romániai Magyar Dalosszövetség arany fokozatát. A 29. Német Protestáns Világtalálkozón az erdélyi református egyházat képviselte, de felléptek a Berlinben megtartott 30. Ökumenikus egyházi napokon, ahol utcai hangversenyt is tartottak. Vendégszerepeltek Izsákon, Balatonfüreden, Kölnben és a svájci Zweisimmenben is.

A református templomban megtartott évfordulós ünnepségen Roth Levente református lelkész igehirdetésében kiemelte, a kórusban való éneklés elsősorban közösségi élmény, egy fénysugár. „Hívő emberként nem az a kérdés, hogy van-e hangunk, hanem, van-e dal a szívükben. Ha Isten ott van, hálaadás, dal is van, melyeket példamutatással vigyünk gyerekeink, unokáink elé” – zárta gondolatait a lelkész, megáldva a gyülekezetben működő kamarakórus, Zengjen az Úrnak hálaszó 1982 feliratú zászlaját, mely kapocsként szolgál a múlt és a jövő között.

 

A kórus a családi történetek része

„Közös munkával lehet csak építeni a közösséget” – fogalmazott az ünnepségen Fodor István polgármester, aki köszöntőjében kiemelte, sok élmény köti össze a bodoki embereket, akik együtt tudnak élni és dolgozni.

„Székelyföld kulturális-szellemi erőterét az értékközpontúság és a megújulni tudás adja. Ez egy olyan mozaikrendszer, mely kiteljesedéséhez egyénenként és csoportosan nap mint nap hozzátesszük a részünket. Négy évtizeddel ezelőtt egy olyan folyamat indult el a sepsibodoki református egyházközség életében, mely családi történetek részét képezi, a mai napig barátságok, emberi kapcsolatok alapköve, a közösségi erő meghatározója. Dicséretes, hogy ezt az elköteleződést a bodokiak magukénak érzik, és folytatják ezt a munkát a Sepsibodoki Református Kamarakórusaként”– hangsúlyozta Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke.

 

„Munkánk nem volt hiábavaló”

Id. Nagy Sándor, a vegyeskar volt elnöke, a bodoki református egyházközség gondnoka elégedetten tekintett vissza a kórus útjára. „Munkánk nem volt hiábavaló. A bodoki kórus ma is él, fiataljaink folytatják és ápolják a közösségi éneklés jól megalapozott hagyományát. Mindezekért a legnagyobb érdem Dénes Csaba nyugalmazott esperesé, tiszteletes úré, aki megálmodta és megvalósította a bodoki kórus létrejöttét. 27 éven keresztül elkötelezett karnagyként vezette a vegyeskart, tartalmas és minőségi kóruséletet biztosítva” – részletezte az egykori kórustag.

„Beénekeltem magamat Bodokra” – vallotta a Zsizsmann Rezső-díjas Dénes Csaba nyugalmazott karnagy. A pávai kórussal látogattak el Bodokra, és éneklésükkel tettek nagy hatást az ottani közösségre, majd hívták meg lelkészi szolgálat teljesítésére az egyházhoz, idézte fel.

„Szépen halkan fejezzük ki azt, amit akarunk, énekben és beszédben egyaránt” – ez vezérelte, mikor megalapította a Bodoki Református Vegyeskart. Egy kórust könnyen meg lehet alapítani, de nehéz évekig fenntartani, ebben rejlik a kulcsa, hogy meg tudtuk tartani Isten dicsőségére. A vegyeskar elődje a bodoki szép és dicső múltú férfidalárdának, amely 64 tagot is számlált. Ugyanakkor a vegyeskar mellett ifjúsági kórus is működött. Mindezek utódja a szintén értéket képviselő, jelenleg 27 tagot számláló Sepsibodoki Református Kamarakórus, mely házigazdaként, szívet melengető műsorral kedveskedett az egybegyűlteknek. Karnagya Deák Kincső az eseményen egy Préda László által készített karmesteri pálca átnyújtásával köszönte meg Dénes Csaba egykori kórusvezetőnek felbecsülhetetlen munkáját, ugyanakkor köszönet illette Dénes Gabriella tiszteletes asszony évtizedeken keresztül végzett értékteremtő tevékenységét is.

Az esemény méltó zárásaként az egykori és jelenlegi kórustagok elénekelték a Dénes Csaba lelkipásztor által négy szólamra átírt, Dobos Attila művét, A magyarok világhimnuszát. Rétyi Emőke, a kamarakórus elnöke megköszönve Deák Kincső karnagy munkáját, emléklapot és -könyvet nyújtott át. A mindenkori kórustagok szintén emléklapokkal, és sok-sok élménnyel térhettek haza. Az ünnepséget Sinka-Deák Zsuzsanna szavalata és a sepsiszentgyörgyi Messzehangzó zenekar előadása színesítette.

Fotó: Székely Szabolcs

Deák Mária

Hozzászólások