Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tanácsok vállalkozóknak

Tanácsok vállalkozóknak Gazdaság

A koronavírus-járvány által okozott gazdasági válságban nagyon sok vállalkozás pengeélen táncol és az alkalmazkodóképességük, illetve az újratervezés végrehajtásától függ, hogy sorsuk jobbra vagy rosszabbra fordul, hívta fel a vállalkozók figyelmét Farkas Levente. A marketingiskola.ro tulajdonosa hétvégén a Romániai Magyar Közgazdász Társaság (RMKT) online megszervezett 29. vándorgyűlésén tartott előadásában adott tanácsokat a vállalkozásoknak, hogy miként tudják kezelni a jelenlegi válságot.

„Az alap nézőpont az, hogy van és lesz élet!”, fogalmazott Farkas Levente, aki szerint a korábbi életvitel utáni vágyakozás és siránkozás helyett alkalmazkodni kell az „új normálishoz”. „Nem azzal kell foglalkozni, hogy korábban mi volt, hanem kockázatot kell vállalni”, véli a marketingszakember. Rámutatott arra is, hogy a járvány kitörése óta eltelt pár hónap alatt sok olyan dolog beérett, ami hosszú távon várható volt, ilyen az otthoni munkavégzés meghonosodása vagy a digitalizáció bevezetése.

Hirdetés
Hirdetés

Autós hasonlattal érzékeltette a jelenlegi válságot és annak kezelését. Magyarázata szerint, ha egy beláthatatlan kanyarba érünk első lépés az, hogy belassulunk, ám a fékezés még nem oldja meg a problémát, hanem a kanyarból kifele jövet erőteljes gázt kell adni. A szakember szerint sok vállalkozás a belassulás fázisában maradt, ám ha túl későn ad gázt, akkor jelentős lemaradást halmozhat fel versenytársaihoz képest ezért piacot veszíthet. A jelenlegi helyzetben a következő három dolgot tehetik a vállalkozók: elsőként elkezdik erőteljesen promoválni magukat és tevékenységüket, második lépésben módosítják a működésük alapjait, és ezt rendszeresen a helyzethez igazítják, harmadik lépésben elkezdenek takarékoskodni.

Első lépésben minden alkalmazottból „értékesítőt” kell faragni, minden csatornán kommunikálni, hogy a piac és az ügyfelek lássák, működnek, hogy amint jobbra fordul a helyzet, számoljanak a céggel. Amint beindult a promózás, el kell kezdeni módosítani a megszokott működés alapjait, és ezt akár hetente a helyzethez igazítani.

Farkas szerint a takarékoskodást csak azután szabad elkezdeni, miután már elindult a népszerűsítés, és újraszabták a cég tevékenységét, hiszen ha ezeket a lépéseket megfordítják, lemaradnak a versenytársakhoz képest, és már nem lesz amiből promózni, a tevékenység újragondolása hiányában nem lesz, akivel dolgozni. Fontos, hogy a céget mesterségesen mozgásban tartsák, hogy amint újból el lehet kezdeni értékesíteni, azt egyből meg tudják csinálni. „A gazdaságra is igaz, amit a medve esetében mondanak: vagyis amikor kerget, nem nála kell gyorsabb lenni, hanem a melletted szaladónál”, fejtette ki Farkas, aki szerint a lényeg, hogy a cégeknek mindig kicsit gyorsabbnak, kreatívabbnak kell lenni, mint a közvetlen versenytársaik. A marketingiskola.ro tulajdonosa arra is felhívta a figyelmet, hogy az a cég, amelynél semmilyen jele nincs a válságnak, nincsenek megrendelési, értékesítési, pénzügyi, személyzeti gondjai, az ne kezdjen úgy működni, mintha válság lenne, mert azzal megtöri a megszokott tempót, és ő maga teremt válságot a szervezeten belül.

 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük