Megkapták elmaradt béreiket is juttatásaikat a Zsil-völgyi bányászok
Pénteken megkapták az utóbbi tíz hónap során elmaradt élelmiszer-pótlékaikat és az u...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Ami még mindig nem világos, hogy milyen díjszabás szerint számláznak a szolgáltatók annak, aki nem kötött új szerződést. Bár január 1-től az állam már nem avatkozhat be a villanyáram szolgáltatók árpolitikájába, a gazdasági minisztérium és az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) megpróbál időt nyerni a fogyasztóknak. Erre azért van szükség, mert a hazai áramszolgáltatók azt helyezték kilátásba, hogy a legmagasabb árat jelentő „általános” díjszabással számláznak mindenkinek, aki nem kötött új szerződést egy rendelkezésre álló kedvezményesebb ajánlat alapján.
Virgil Popescu gazdasági miniszter azt ígérte, sürgősségi kormányrendelettel szabályozzák, hogy a szolgáltatók az általános fogyasztói ár helyett számlázzanak a legkedvezőbb szabadpiaci áron. Ez a forgatókönyv megbukni látszik, hiszen ha a kormány a legkisebb ár alkalmazására kötelezi a szolgáltatókat, az gyakorlatilag árszabályozást jelent, ami ellentmond a liberalizálásnak, így az uniós irányelveknek, magyarázta, Nagy-Bege Zoltán az országos energiaár-szabályzó hatóság alelnöke.
Mivel az állam nem kötelezheti a szolgáltatókat a legkedvezőbb ár szerinti számlázásra, a fogyasztók csak abban reménykedhetnek, hogy az áramszolgáltatójuk nem terheli rájuk a legnagyobb árat, attól tartva, hogy emiatt hosszú távon elveszítheti ügyfeleit. Eközben előkészítettek egy új tervezetet, amelyről ma dönt az árszabályzó-hatóság. Ez nem kötelezné, de lehetőséget adna az áramszolgáltatóknak, hogy áremelés nélkül kitolják a határidőt az új szerződések megkötésére, és eközben több árajánlatot tartalmazó levelet is küldjenek a fogyasztóknak.
Nagy-Bege Zoltán szerint az a megoldás körvonalazódik, hogy az áramszolgáltató hat hónapig ugyan az általános árat számlázza, de kedvezménnyel, ami az általános díjszabás és a legjobb szabadpiaci árajánlat közötti különbség lesz. Eközben a villanyszámla mellé küldenek egy űrlapot, amin a fogyasztó kipipálja a neki megfelelő szabadpiaci árajánlatot, aláírja és postán visszaküldi, és ezzel kezdeményezi az új szerződés kötését. A szolgáltató pedig a következő számlával együtt küldi neki az új szerződését.
Nagy-Bege hangsúlyozta: ez csak lehetőség, és nem kötelezettség a szolgáltatók számára, de a hatóság egyeztetett a cégekkel, és a visszajelzésekből az körvonalazódik, hogy hajlandóak megadni a kedvezményt. Az egyik szolgáltató, a CEZ kiadott egy közleményt, miszerint június végéig kitolta az új szerződés megkötésének határidejét és addig nem alkalmazza az emelt, általános árat. A hatóság alelnöke abban bízik, hogy a többi szolgáltató is követi ezt a példát. Ezzel a fogyasztók időt nyerhetnek, ám élniük kell az új szerződéskötés vagy a szolgáltató-váltás lehetőségével, hogy elkerüljék az áremelkedéseket.