Újabb történelmi mélyponton a lej az euróval szemben
Újabb történelmi mélypontra süllyedt a román lej az euróval szemben, szerdán egy eur...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Bár ennek a munkamódszernek a hirtelen jött elterjedését a szükségállapot szülte, szerencse volt a szerencsétlen helyzetben, hogy az otthoni munkavégzés (home office) törvényi kereteit két évvel ezelőtt megalkották, így most egyszerűen meg lehetett valósítani – mondta Ördög Lajos. A Kovászna megyei Munkafelügyelőség főfelügyelője szerint az elmúlt hónapokban több ágazatban tértek át az otthoni munkavégzésre, amely eddig inkább nagyvárosokban, a multinacionális cégeknél volt elterjedtebb.
Szerződésbe kell foglalni!
A szükségállapot idején a munkaadó egy belső rendelettel vezethette be az otthoni munkavégzést, ám most szükségessé válik, hogy ezt a munkamódszert a munkaszerződésekben is rögzítsék. Ördög Lajos rámutatott: más-más törvény szabályozza az otthoni munkavégzést és a távmunkát, ezt a két műfajt külön kell választani. Fontos viszont, hogy ha a munkaadó és a munkavállaló megegyeznek az otthoni munkavégzésről vagy a távmunkáról, annak feltételeit rögzíteniük kell a munkaszerződés mellékletében, amit iktatni kell az alkalmazottakat nyilvántartó adatbázisba, a Revisalba. Ördög Lajos szerint a szükségállapot lejárta után ellenőrizhetik az otthoni munkavégzést, ez viszont nem abban áll, hogy az ellenőr otthonában keresi fel a munkavállalót, hanem a céget keresik fel és megvizsgálják, hogy a munkaszerződésben szabályozták-e az otthoni munkavégzést, illetve a munkaadó biztosítja-e az alkalmazottja számára a munkaeszközöket és a munkavédelmi körülményeket.
Előnyök és hátrányok
Az otthoni munkavégzést elsősorban a számítógéppel elvégezhető munkák esetében lehet alkalmazni, így ez a módszer eddig főként az informatikai ágazatban volt elterjedt. A Székelyföldi IT Plusz klaszter elnöke, Bihari Béla rámutatott: gyakorlatilag a digitalizációnak köszönhető, hogy a járvány idején nem állt le az élet, meg lehetett oldani a munkavégzést és az oktatást is. A szükségállapot révén löketet kapott a cégek és hivatalok digitalizációja, csökkent a papíralapú ügyintézés és nőtt az online ügyintézés lehetősége.
Bihari Béla szerint az otthoni munkavégzés előnye, hogy növekszik a munkavállalók önállósága miközben a cég spórol az erőforrásokon és kiadásain. Hátránya, hogy romlik a csapatszellem, csökkenhet az alkalmazottak cég iránti lojalitása. A munkavégző számára hátrány, hogy pontos időbeosztás hiányában nehéz különválasztani a munkaidőt és az én-időt. Előfordulhat, hogy otthonukban a dolgozóknak csökken a magukkal szembeni igényessége, elhanyagolják magukat, nem öltöznek, nem borotválkoznak, nem sminkelnek és mindez a munkában is visszatükröződhet. Az informatikai szakember szerint az otthoni munkavégzésre való átállásban sokat számít a munkaadó és munkavállaló közti együttműködés és bizalom. Ugyanakkor hasznos lehet, ha hatékonyságban, elhasznált erőforrásban számoltak és időgazdálkodási lapokat használtak.