Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Mire képes a víz?

Mire képes a víz? Életmód

Nemrég a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében, a Magyar Erdélyért Egyesület szervezésében Péter Mária Imelda ferences nővér tartott előadást a Kneipp-terápiáról. Az igen régi, de újra felfedezett és továbbfejlesztett módszer szerint csupán a víz segítségével nehéz betegségekből lehet kigyógyulni, de a megelőzésben még nagyobb szerepe lehet a hideg és meleg vízzel alkalmazott lemosásoknak, borogatásoknak, ülőfürdőknek. Elsajátításra érdemes tudomány.

Imelda nővér a szegényeket és a gyermekeket segítő ferences rend tagja, jelenleg Brassóban tevékenykedik. A Kneipp-terápiáról Németországban tanult, ahol ezt a módszert már az orvosképzésben is oktatják, sőt, szakosodni lehet rá.

– Megőrizni az egészségünket elhatározást igényel. A lélek a test lakóháza, és időnként felújításra szorul – mondta Imelda nővér, cáfolván Szent Ágostont, aki szerint „lélek a test ellen tusakodik”. Mindkettőre oda kell figyelni – állítja, majd beszélt arról a 18. században élt orvosról, akiről elnevezték ezt a tulajdonképpen már a 13. században leírt módszert.

Sebastian Kneipp szegény családban született, 23 évesen került gimnáziumba, pap akart lenni. 28 évesen tüdőtuberkulózisban betegedett meg, az orvosok lemondtak róla, s ekkor került a kezébe egy 1200-ban íródott könyv „a víz erejéről”. Eszerint kezdte magát kezelni, novemberi, dunai merülésekkel. Többhetes kezelés után azt tapasztalta, hogy megszűnt a vérköpése, és nemcsak általános testi állapota javult, hanem szellemileg is erősödött. Kneipp bővítette és átdolgozta a 13. századi szerző módszerét, először csak hideg vízzel gyógyított, majd hideg–meleg vízzel, így még kolerásokat is sikerrel kikezelt.

 

A tiszta víz nem helyettesíthető semmivel

Kneipp szerint nem a betegséget, hanem a teljes embert kell kezelni. Terápiáját öt alappillérre helyezte: a rend, a táplálkozás, a mozgás, a gyógynövények alkalmazása és a víz.

„A rend mindenekelőtt a mértékletességben, a munka és a pihenés, a szomorúság és az öröm közötti egyensúlyban nyilvánul meg. Minden emberben ott van az alkotás utáni vágy, tehát keresse meg mindenki a kreatív oldalát, amiből töltekezik, és abból éljen, e nélkül nem tudunk adni embertársainknak” – tanácsolja.

Fontos a tiszta víz fogyasztása, de csak kortyolgatni szabad, így jobban fel tud szívódni a szervezetben. A fény, a levegő, a nap Isten ajándékai, segítenek egészségünk megőrzésében. Kneipp napi félóra fény- és levegőfürdőt írt elő a betegeknek. A gyógynövényeknek a hatóanyagai teában, fürdőben vagy fűszerként is segíthetnek. A teafogyasztást még betegség esetén sem szabad túlzásba vinni, reggel-este elég egy csésze, akut betegség esetén délben is. Ne kombináljunk a teafőzetekben olyan növényeket, amelyek hatását nem ismerjük eléggé – intett a nővér.

Kneipp szerint a víz helyes használatát, erejét és hatását meg kell tanulni, és cselekvő módon kell egészségünk megőrzéséért fellépni. Fontos az önismeret, tudni, mit ismerek, bírok meg. Minden betegség oka a vér összetételében vagy keringésében keresendő, ezért vizsgálnak ma is legelőször vérképet – osztotta meg Kneipp tudását Imelda nővér. Bizonyos ingerekkel ezt mi is tudjuk befolyásolni. A bőr legnagyobb szervünk, sok idegvégződés van benne, összekapcsolja a külsőt és a belsőt. Hidegvíz hatására bekapcsolnak a melegreceptorok, felgyorsul a vérkeringés, így az oxigéndús vér elősegíti a gyógyulást. A hideg víz úgy szabályozza a vérnyomást, hogy a bőr képes a vér egyharmadát magába foglalni, ezzel tehermentesíti a belső szerveket, például a szívet.

 

Otthon is alkalmazható vízterápia

A vízterápiának sok formája van, és otthon is alkalmazhatóak a borogatások, fürdők, göngyölések, pakolások, leöntések, gőzfürdők, lábmosások.

Az akut gyulladásokat hűteni kell, például a torokgyulladást még a kezdeti fázisban borogatással kezelhetjük. Egy hideg vizes len- vagy kendervásznat (tilos a műszálas) nem több mint félórára jó szorosan torkunkra tekerünk, rá egy száraz rongyot teszünk. Meleg pakolást gennyes torokgyulladásnál alkalmazunk, hogy a genny minél hamarabb megérjen, és kitakarodjon. Tüdőgyulladásnál a mellkast körbegöngyöljük hideggel (nem maradhat levegő a nedves kendő és a bőr között) szintén félóráig.

Kneipp rájött arra, hogy a víznek feloldó, levezető és edző szerepe van. A pakolás feloldó. Túlsúly esetén is ajánlott, felgyorsítja az anyagcserét. A német kezelőintézetben az alkoholistákat és kemény dohányosokat tetőtől talpig hideg vizes pakolásba tekerték, mikor azt levették róluk, a méreganyagoktól sárga volt a lepedő. Cukorbetegeknek is ajánlott.

Májproblémáknál, izomhúzódásnál a lazító hatású szénapakolást alkalmazhatjuk. A szénát egy kis vászonzsákba tömjük, gőz fölött felmelegítjük. Egy óráig alkalmazzuk.

Sok fajtája van a fürdőknek is: ülőfürdő, teljes fürdő, karfürdő. Ez utóbbi a szívbántalmakra jó. Szívműtétek után tehermentesíti a szívet a vértől, de növeli a szívizomzat rugalmasságát is. Akinek nagy a vérnyomása, hideg lábfürdőt alkalmazzon, alacsony vérnyomásnál hideg karfürdőt, mert az élénkít. Csak fél percig alkalmazható, utána nem kell megtörülközni, csak lehúzzuk a vizet kezünkkel.

Hideg lábfürdőt a migrénes fejfájásoknál, vénás panaszok esetén alkalmazunk, meleggel váltva. A meleg kellemes legyen, de nem forró (38 fok). Gyógynövényteákat is lehet a vízbe tenni. 5 percig tartjuk a meleg vízben lábunkat, majd 10 másodpercig a hidegben, ezt kétszer ismételjük. Utána mozogni vagy lefeküdni kell, nem folytatni a megszokott tevékenységeket. Visszerek vagy hűlés esetén ugyanúgy a karokra is alkalmazható a fürdő.

 

A gőz méregtelenít

Kutyaharapásnál, csípéseknél tehet jót a feloldó hatású gőzölés. A szaunának erős méregtelenítő hatása van, az izzadságmirigyek fokozzák működésüket. Előtte le kell tusolni, de meg is kell törülközni. Vizes fejjel soha ne menjünk a gőzfürdőbe, mert ez nagyon megterhelő lehet a szívnek. Meleg lábbal kell bemenni, szárazon, 8 perctől maximum 15 percig, de csak annak, aki szokva van. Utána veszünk egy nagy levegőt, és fülcimpáig merülünk a hidegvízbe, közben kifújjuk a levegőt.

A lemosások jótékony hatásáról is beszélt Imelda nővér. Nyugtató hatása van az alsó test hideg vizes lemosásának. Egy vászonkendővel csináljuk, vékony vízrétegnek kell maradnia a bőrön, nem dörzsölésről beszélünk. A szívtől távol eső résszel kezdjük, a jobb láb külső felével, lentről felfelé. Nyugtató hatást fejt ki. A felsőtest lemosása ajánlott légzési gondokkal küszködőknek, szívproblémáknál, esti nyugtalanságnál, a jó alvás érdekében. Bizonyított, hogy a hidegvíz csökkenti a pulzust, könnyít a szíven.

Az immunrendszer erősítésére Kneipp melegen ajánlja a víztaposást (hideg vízben magasra emelt lábakkal járunk), harmatos (nem vizes) füvön való járást, ami az idegrendszeri betegségekkel küszködőknek is jót tesz. A harmat elektromos töltésekkel telített, a taposás időtartama 5–6 perc a betegeknek, egészségeseknek lehet duplája.

 

 

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük