Csodalámpa olvasóklub
Az elmúlt héten, június 20. és 24. között zajlott le a Bod Péter Megyei Könyvtár ált...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
A szajkó magas fákra rakja a fészkét, egész közel a törzshöz. A tojó átlagban öt tojást rak le, és jó esetben mind ki is költi. A környékünkön legalább három pár szajkóról tudok. A tavaly egyikük rákapott a verébhúsra, és elkezdte tizedelni főként a fiókákat. De ahogy körülnézek, verebekből nincs hiány. Civakodnak, csiripelnek napestig, a jó fészekhely megszerzése kisebb csatákat eredményez közöttük. Különben összetart a verébnemzet, közösen táplálkoznak, ha pedig vészhelyzet van, valamilyen ragadozó madár tűnik fel a láthatáron, azonnal jeleznek egymásnak. Egyikük leadja a vészjelt, amire mindenki fejvesztve menekül a bokor védelmébe. Azonban sokszor csak gyakorlatoznak, és ezt naponta többször is eljátsszák, én pedig mindig beveszem, figyelőzni kezdek a ragadozó madár után. Mostanában azonban figyelem a kakast, s ha nem támasztja alá a verébriasztást a jól ismert jelzéssel, akkor már nem is fárasztom magam a verebek által feltételezett ragadozó madarat keresgélni. Ám a kakas riasztására sem futok, ha azt verébriasztás nem kíséri.
Van, hogy a cinege riaszt, neki elhiszem, így láttam meg az ólálkodó karvalyt, de már járt héja is nálunk. Emiatt fokozottabban odafigyelek a madarak vészjelző hangjaira, mert szabadon vannak kint, a tyúkudvaron az idei csibéim, és nem lenne jó, ha rákapna valamelyik ragadozó a csirkehúsra.
Vannak szarkák is a környéken, meg egy dolmányos varjút is látok minden nap, valahol itt fészkelhet. Egyik sem veti meg a csirkepecsenyét. A szarkák, amint észreveszik a varjút, azonnal rátámadnak. Télen még jól elvoltak egymás mellett, de most, a költési időben nincs barátság. Mindenik tudja a másikról, hogy fészekrabló, és képesek lennének egymás fészkét is feldúlni, a tojásokat ellopni, elfogyasztani. Még a madárfiókákat is kiszedik a fészekből, ha felfedezik azt. Tehát nem alaptalan a nyugtalanság, a harciasság ebben az időszakban a madarak körében.
Kelemen László
Köszi jó I.