Szórványprogram a Mikóban
Az elmúlt időszakban szórványprogramot indított útjára a Székely Mikó Kollégium 6. C...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Vivienn szorgalmas, kitartó, következetes diáklány, aki igyekszik az elvállalt feladatot a legjobb tudása szerint teljesíteni. Székely Márta tanítónő osztályában 5-6 nagyon ügyes mesemondó, szavaló van, ez előnyt is jelent számukra, hiszen nagyon sokat tanulnak egymástól, de hátrány is ugyanakkor, mert a helyi vetélkedőkön egymással versenyeznek, és csak egy diák juthat tovább a megyei megmérettetésre. Tóth Vivienn már előkészítő osztálytól részt vesz mesemondó, szavaló versenyeken. Mindig élvonalban volt, általában második helyen végzett osztálytársa, Pătrânjel Viktória után. Tanítója szerint ez sokszor kudarcot jelentett számára, ilyenkor bátorításra, biztatásra volt szüksége, de a csengeri versenyen átütő sikert ért el, a zsűri első díjjal jutalmazta.
– A meséket, verseket én választom ki, de nem névre szóló. Elolvasom, és mindenki kiválasztja, amelyik tetszik neki. Többször felolvasom a kiválasztott mesét, majd utána otthon megtanulják, majd közösen ismételjük. Szerintem, ha nagyon jól tudják a szöveget, és magabiztosak, a lámpaláz nem nagyon tudja befolyásolni a sikert. Persze, minden verseny előtt látom, hogy izgulnak, de ez szerintem természetes. Ilyenkor hangsúlyozom, hogy mi már nyertesek vagyunk, mert ennyivel is többet tudunk – magyarázta a pedagógus.
Nem a helyezést tartja fontosnak, bár versenyről lévén szó, az se mellékes, hanem a bejárt utat, s mindazt, amit a felkészülés, a plusz munka eredményez: a szókincs fejlődését, a kiállást, a lámpaláz leküzdését, a beszédkészség fejlesztését.
– Látom, hogy évről évre mennyit fejlődnek, ügyesednek. Akkor leszek igazán büszke rájuk, ha az elkövetkezendő években is ügyesen fognak teljesíteni, és itt gondolok azokra a tanítványaimra is, akik más területen értek el sikert. Minden verseny előtt elmagyarázom, hogy mi minden körülmények között győztesek vagyunk, mert mindig tanulunk valamit – tette hozzá.
A magyarországi nemzetközi mesemondó versenyen a második osztályos Nădejde Benke Alpár korosztályában első díjban részesült.
– Alpár kitartó és következetes szorgalmának köszönhetően kiváló eredménnyel zárta az első osztályt. A tanulás mellett szívesen mesél, szaval, énekel, farag és sportol. A matematika a kedvence, de az anyanyelvi órákon is jól teljesít. Szabad idejében faragó körre jár a Tanulók Klubjába, cserkészetre és úszóedzésekre – mondta Fekete Katalin tanítónő.
Már az előkészítő és első osztályokban nagyon jó eredményeket ért el mind a mesemondó, mind a szavaló és népdalvetélkedők körzeti szakaszain.
– Első osztályban a Vidám Versek versmondó versenyének megyei szakaszán szavalatát dicsérettel jutalmazták. Ebben a tanévben a Kriza János Mesemondó verseny megyei szakaszán III. díjban részesült. Az előző tanévben a Kányádi Sándor szavalóverseny, valamint az Őszirózsa Népdalverseny körzeti szakaszán II. díjjal értékelték előadását – sorolta a kisdiák eredményeit a pedagógus.
A meseválasztást hosszú válogatás előzi meg.
– Több mesét is ajánlok, melyeket bemutatok az osztálynak, így lehetőség adódik, hogy a mesélésre jelentkező többi tanuló is kiválaszthassa a számára tetsző mesét. A felkészülés párhuzamosan zajlik otthon és az iskolában. Amikor az osztályban lehetőség adódik az önálló feladatvégzésre, a mesélők sorban bemutatják meséiket. Mesélés alatt folyamatosan javítom a hibákat, melyek a rövid és hosszú magán- és mássalhangzók helyes ejtésére, az előadásmód természetességére, a helyes testtartásra vonatkoznak – tette hozzá.
A hangsúly a természetes és vidám előadásmódon van. Alpár általában a vidám, tréfás meséket választja, mert ezekben sikerül jobban megmutatnia kópé, vidám természetét.
– Ha időben befejezi a gyakorlást, akkor a lámpaláz nem zavaró. Egyre jobban tudatosult Alpárban az a tény, hogy a mesét nem szóról szóra tanuljuk, mint a verset. A mesélő, verselő diákjaimat arra buzdítom, hogy a részvétel a fontos, és csak másodsorban az, hogy díjjal jutalmazva érkezzenek haza.
A versenyek során sok tapasztalatot szerzünk, és a kitartó szorgalom, felkészülés előbb-utóbb meghozza gyümölcsét: az elismerést, illetve a díjjal vagy dicsérettel járó sikerélményt. A siker pozitív megerősítés, a következő versenyekhez a biztató, motiváló erő – summázta Fekete Katalin.