Csodalámpa olvasóklub
Az elmúlt héten, június 20. és 24. között zajlott le a Bod Péter Megyei Könyvtár ált...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Tavaly 1523 tetanuszoltást adtak be a megyei kórházban, az idei évben pedig 491 olyan beteg részesült az oltásban, aki vágással vagy csípéssel került a sürgősségi osztályra – tájékoztattak. A vágások, karmolások és harapások veszélyes baktériumot juttathatnak a szervezetbe, ami leggyakrabban a talajban és az utcai porban található meg, de az állatok bélrendszerében is. A baktérium neve Clostridium tetani, spórái a szöveteket fertőzik, és rendkívül erős toxint termelnek (a botulinum toxin után a második), ami tetanuszt, súlyos és gyakran halálos kimenetelű fertőző betegséget vált ki.
A fertőzés első jele az állkapocs összeszorítása, a szájizmok erőteljes összehúzódásával, ami lehetetlenné teszi, hogy a fertőzött kinyissa a száját, megnehezíti a nyelést és a légzést. További tünetek az izomgörcsök (önkéntelen összehúzódások, amelyek fájdalmasok lehetnek) megjelenése, amelyek leggyakrabban a gyomorban jelentkeznek. Az izommerevség lázzal, izzadással, vérnyomás- és pulzusemelkedéssel is jár. Ha a toxin eléri az idegrendszert, lehetetlen eltávolítani a szervezetből, és komplikációk léphetnek fel. A csonttörések mellett a betegséget tüdőembólia vagy tüdőgyulladás is komplikálhatja. A halál gyakran a légzőizmok elhúzódó összehúzódása miatt fellépő légzési elégtelenség miatt következik be, ami szív- és légzésleálláshoz vezet. Statisztikák szerint 100 emberből egy vagy kettő hal meg a fertőzésben, intenzív ellátás hiányában pedig a halálozási arány eléri a 100%-ot.
A tünetek általában a fertőzést követő 3 és 20 napon belül jelentkeznek, és a gyógyulás több hónapig is eltarthat. Újszülöttkori tetanusz esetén a tünetek általában a születés után 4-14 nappal jelentkeznek. Tetanuszfertőzés léphet fel a szúrt sebek (piercingek, tetoválások és helytelenül elvégzett injekciók), lőtt sebek, égési sérülések, állatmarások és -csípések, fertőzött lábszárfekélyek esetében is.
A közhiedelemmel ellentétben, a rozsda nem okoz tetanuszt, de mély sérülés, például a talpba szúrt szeg által okozott sérülés ideális környezetet teremthet a tetanuszbaktériumoknak. A fertőzés nem terjed át fertőzött személyről egészségesre. A leghatékonyabb megelőzés a tetanusz elleni védőoltás, amely Romániában kötelező.