Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Emelkedik a Rétyi-tó vízszintje, megmenekült a teljes kiszáradástól

Emelkedik a Rétyi-tó vízszintje, megmenekült a teljes kiszáradástól Kovászna megye

Kevesebb mint egy éve még vészesen közel állt a kiszáradáshoz, a sürgősségi beavatkozások azonban meghozták az eredményt: lassan visszanyeri régi formáját a Rétyi-tó. A partján levő szálloda gazdát cserélt, így hamarosan a vendéglátás is fellendülhet.

Hirdetés
Hirdetés

A tavalyi nyár végére több volt a szárazföld, mint a víz a Rétyi-tó tizenkét hektáros területén. Az önkormányzatnak utolsó pillanatban sikerült lépni a tó megmentéséért, úgy tűnik, nem túl későn. Dombora Lehel polgármesterrel beszélgettünk a fejleményekről.

Látványos változás

A Rétyi-tó megmaradását az invazív, azaz betolakodó hínárfajok elterjedése, kiszáradás és halpusztulás veszélyeztette. Az önkormányzat tavaly megerősítette, szélesítette a régi gátat, és egy vízpumpaállomást is létrehozott, amely a Feketeügyből napi több mint 1700 köbméter vizet emel át. Ahhoz, hogy egy métert emelkedjen a vízszint, nagyjából 120 ezer köbméterre van szükség, ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a víz 30 százaléka elpárolog és elszivárog a talajba.

Tavaly augusztusra kiszáradt a tó kétharmada. Fotó: Tuchiluș Alex

Most már látványos a javulás, de a polgármester szerint adódtak akadályok, ugyanis a vízpumpát a tervezettnél nehézkesebben sikerült üzemeltetni: a téli hónapokban, valamint az esős időszakokban le kellett állítani a rendszert, mert ilyenkor a Feketeügy vize zavarossá vált. Ősszel a folyóba hullott falevelek tömítették el a szűrőket, ekkor szintén szüneteltették a szivattyút.

„Mostanra el kellett volna érje az 1,8 métert, ám csak 1,3 méternél tarunk. De mindent összevetve elégedett vagyok az eredménnyel. Úgy érzem, hogy utolsó utáni percben ugyan, de sikerült megmenteni a tavat a pusztulástól” – fogalmazott Dombora Lehel. Nem volt egyszerű idáig eljutni, hiszen a vízpumpát is sürgősségi eljárással tudták csak időben telepíteni. Az elöljáró már korábban elmondta: ha a tó feltelik, akkor már csak néha, a szinten tartáshoz kell beindítani. Visszatelepítik az amurokat is, hogy a tóban levő maradék növényt, nádat természetes úton „takarítsák” el.

Látványosan emelkedett mostanra a vízszint. Fotó: Tuchiluș Alex

Új tulajdonosa van a szállodának

Más változás is történt szeptember óta, hiszen a korábban elhanyagolt tóparti szálloda időközben gazdát cserélt. Noha egyelőre részletes tervekről nem tudott beszámolni, Dombora Lehel szerint a rétyi önkormányzat már most közösen gondolkodik az új tulajdonossal a szálláshely üzemeltetéséről. „A szálloda sem ér sokat a tó nélkül, és a strand sem üzemeltethető rendesen vendéglátóipari háttér nélkül” – vélekedett a polgármester. Ezenkívül a szálloda melletti régi játszótér romjait is elbontották, de nem dobták ki: a sepsiszentgyörgyi Kommunizmus Múzeumának adományozták.

A tó körül ismét megjelentek a látogatók. Van, aki piknikezni jön, mások kajakkal, csónakkal érkeznek. Azonban azt a kérdést, hogy idén fürdőzhetünk-e a tóban, egyelőre nem lehet biztosan megválaszolni.

Gazdát cserélt a szálloda. Fotó: Tuchiluș Alex

Óriási nyomás a költségvetésen

A tó eddigi helyreállítása mintegy 800 ezer lejbe került, és a vízpumpaállomás üzemeltetése is jelentős kiadásokkal jár. Mivel támogatásuk továbbra sincs, a tó helyreállítása, környezetének rendezése és fejlesztése egyedül a rétyi önkormányzatra marad. „Olyan szinten leterhelt a költségvetésünk idén, hogy éppen csak ki tudjuk szorítani az áramköltséget” – mondta a polgármester.

A községben ugyanis jelenleg több mint tíz beruházás zajlik párhuzamosan. Az Anghel Saligny-program keretében 24 utca újul meg Rétyen, Komollón és Bitán, összesen hat kilométeren. Szacsván és Egerpatakon víz- és csatornahálózat kiépítése zajlik. Hét uniós finanszírozású pályázat is elindult: iskolák, óvodák, kultúrotthonok újulnak meg, két tömbházat korszerűsítenek, valamint folyamatban van a település általános urbanisztikai tervének kidolgozása is.

Amikor csak lehet, működtetik a szivattyút. Fotó: Tuchiluș Alex

Jelentős teherrel járnak ezek a pályázatok, hiszen az önkormányzatnak elő kell teremtenie az önrészt, ráadásul az egész község építőteleppé alakult át. Dombora Lehel szerint sokat vállaltak, de nem akarták elszalasztani a lehetőségeket, hiszen hosszú távon a község fejlődését, lakóinak kényelmét, jólétét szolgálják majd.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás