Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Kós Károly-emlékszobát hoznak létre a Székely Nemzeti Múzeumban

Kós Károly-emlékszobát hoznak létre a Székely Nemzeti Múzeumban Kultúra

A sokak által nagyra becsült építész műhelyébe enged betekintést az egyedülálló kiállítás, amelyet csütörtökön nyitottak meg a Székely Nemzeti Múzeumban. Az ünnepélyes alkalmon bejelentették: emlékszoba is készül Kós Károly tiszteletére.

Hirdetés
Hirdetés

Zsúfolásig telt a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Béla terme csütörtök délután, a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás megnyitóján. A számos érdeklődő mellett különleges vendégek is részt vettek az ünnepi hangvételű eseményen.

Van, ami itt marad

Vargha Mihály igazgató köszöntötte elsőként az egybegyűlteket, és már az elején kijelentette: a Székely Nemzeti Múzeum minden követ megmozgat azért, hogy a Kós Károllyal kapcsolatos kiállítások, kiadványok, mozgóképek mindegyike eljusson a székelyföldiekhez.Az elmúlt csaknem húsz esztendőben tíz olyan kiállítást szerveztek vagy fogadtak, ami a polihisztorhoz és családjához köthető.Hozzátette, büszkék arra, hogy ezt az egyedülálló tárlatot sikerült éppen ebbe az épületbe, ebbe a városba elhozniuk, ahol Budapest után a legtöbb Kós-terv valósult meg.

Nagy érdeklődés övezte a kiállítást. Fotó: Tuchiluș Alex

„Amikor ez a ma megnyíló, gyönyörű kiállítás hazamegy, belőle egy rész itt marad, hiszen a második emeleten Kós Károly-emlékszobát kívánunk létrehozni, Erdélyben talán az elsőt és egyetlent ezidáig. (…) Kell egy hely, ahol Kós szelleme állandóan jelen van. Hol lehetne ez méltóbb helyen, mint a Székely Nemzeti Múzeum tornyában?” – emelte ki az igazgató.  Úgy véli, egy ilyen kaliberű ember megérdemli, hogy a szeretett szülőföldjén legyen olyan emlékhely, ahol az érdeklődők megnézhetik a tervrajzait, az általa készített tárgyakat, a róla készült filmeket.

Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. Fotó: Tuchiluș Alex

Gazdag életmű

Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke Kós szerteágazó munkásságát méltatta. Mint mondta, nemcsak építészként, művészként, irodalmárként tűnt ki, hanem a nemzedék, az erdélyi magyarokat féltő, óvó politikusként is. Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke rámutatott: a Kós Károly születésének 140. évfordulója alkalmából készült kiállítás középpontjában a hit, a küzdelem, a kitartó munka hármas egységének bemutatása áll.

Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke. Fotó: Tuchiluș Alex

A szeptember 1-ig látogatható sepsiszentgyörgyi tárlat alapja a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat. Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója felelevenítette a Kós Károly-tárlat 2012-re visszanyúló történetét és azt, hogy már 2013-ban, majd 2023-ban is ellátogatott Sepsiszentgyörgyre.

Kenyeres István, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója. Fotó: Tuchiluș Alex

A kiállítás kurátora Anthony Gall Ybl-díjas építész, egyetemi tanár, az Óbudai Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának dékánja. A Kós Károly életét kutató, ausztráliai származású építész beszédében Kós szellemiségéről, munkájáról szólt. Megköszönte a Székely Nemzeti Múzeumnak, hogy ilyen nagy figyelmet fordítottak a kiállításra, amely az építész eredeti terveit, valamint archív fényképeket, kortárs ábrázolásokat és dokumentumokat összegyűjtve enged betekintést a műhelyébe.

A kiállítás kurátora Anthony Gall Ybl-díjas építész. Fotó: Tuchiluș Alex

Kós Károly (1883–1977) pályája elején, az első világháború előtt alkotta meg több remekművét (Fővárosi Állat- és Növénykert pavilonjai, zebegényi római katolikus templom, Székely Nemzeti Múzeum), majd otthont épített Sztánán. Saját háza Varjúvár néven vált ismertté. Az első világháború idején készített munkái között szerepelnek IV. Károly koronázási ünnepségének díszlettervei, József főherceg vadászkastélyának terve. A két világháború közötti időszakban tevékenységének egyik központja Sepsiszentgyörgy volt. Ebben a városban épült meg Kós Károly legtöbb középülete és városi lakóháza.
Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás