A vártnál talán kevesebb külföldi szurkolót vonzott a hokivébé
Habár a várakozásokhoz képest kissé kevesebb szurkoló érkezett a szombaton este lezá...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
Több Kovászna, Hargita és Maros megyei községben is korszerű berendezések segítik a háziorvosok munkáját a Mentsétek meg a gyermekeket! nevű civilszervezet és az OMV Petrom közös programjának köszönhetően. Nagybaconban már néhány hónapja használják is az új eszközöket: felnőttek, gyerekek és csecsemők számára alkalmas vizsgálóágyakat, gyógyszerek tárolására szolgáló szekrényt, EKG-készüléket, Doppler-készüléket, automata defibrillátort, mérlegeket, látásvizsgáló táblát.
Máthé Katalin nagybaconi háziorvos elmondta: tavaly tavasszal értesült a lehetőségről, a sikeres pályázást követően decemberben megérkeztek az új eszközök, nem sokkal később pedig használatba is tudták helyezni. A pályázatra való alkalmasságot azonban több tényező befolyásolta, például az, hogy hány gyermeket, várandóst, veszélyeztetett vagy kiskorú terhest lát el a háziorvosi rendelő. A Mentsétek meg a gyermekeket! idáig 60 vidéki rendelőt szerelt fel 28 megyében. Az egymillió eurós beruházás az Első lépés az egészség felé elnevezésű program része, és hozzájárul csecsemőhalandósági arányok csökkentéséhez.
Máthé Katalin évek óta elvonulhatott volna nyugdíjba, de nincs jelentkező a helyére, betegeit pedig nem akarta cserben hagyni. „Harmincöt éve dolgozom Nagybaconban, jelenleg 2200 páciensem van. A kollégám idősebb volt, mint én, amikor öt évvel ezelőtt elment nyugdíjba. Azóta egyedül dolgioztam itt, egészen idén márciusig” – mesélte a 71 éves családorvos, aki rövidesen szeretné félretenni a munkát, és átadni a frissen felszerelt rendelőt. Mint mondta, kollégája távozása után 800 személlyel gyarapodott a pacientúrája, de így sincs lefödve a teljes lakosság. Hiszen a község – Nagybacon, Kisbacon, Magyarhermány, Szárazajta és Uzonkafürdő – több mint 4500 lelket számlál, és sokan vannak, akik egyáltalán nincsenek beiratkozva családorvoshoz. A háziorvos-hiánnyal évek óta küzdenek.
Nagybaconban két újonnan felszerelt háziorvosi rendelő van egy épületben. Az egyikben Máthé Katalin, a másikban március óta egy új orvos is rendel. Igaz, csak vizsgálati pontot működtet itt, hetente egyszer-kétszer jön el Nagyajtáról, ahol eredetileg a munkahelye van. Máthé Katalin szerint Erdővidék-szerte gondot okoz a háziorvosok magas átlagéletkora, hiszen Barótról nemrégiben két, Vargyasról egy orvos ment nyugdíjba – utóbbi helyét mostanra sikerült pótolni.
A nagybaconi háziorvos az elmúlt években többször is jelezte, hogy szeretné átadni praxisát, akár ingyen is, de eddig nem akadt jelentkező. „Biztos, hogy fiatalként nem könnyű elindulni, viszont nem hiszem, hogy ez lenne a legnagyobb gond. Én már 3-4 évvel ezelőtt is odaadtam volna egy kollégának, ha lett volna, aki elvállalja” – emlékezett vissza Máthé Katalin, aki bízik benne, hogy a jövőben elhivatott, fiatal szakember választja Nagybacont. A hely és a felszerelés is adottak, továbbá a község is támogatja az orvosokat: felújítják a rendelőket, szolgálati lakásokat kínálnak. Mi több, a fogászati rendelőt is korszerűsítették, Szőts Miklós fogorvos látja el itt a betegeket.
A doktornő szerint a fiatalok azért ódzkodnak a háziorvosi szakmától, mert bár rendkívül sokrétű, keményen kell dolgozni, ugyanakkor sok bürokráciával is jár. Ezért többen kényelmesebbnek találják, hogy szakorvosként keressenek állást kórházakban, magánrendelőkben. Máthé Katalin azt is elmondta: az egyik megoldás a Vass Levente egészségügyi szakpolitikus, RMDSZ-képviselő által említett változtatás lehetne, vagyis a háziorvosi rezidensvizsga eltörlése. Ez azt jelenti, hogy a szakvizsgázási kötelezettséget meghagynák, viszont a családorvosi szakmát választó hatodéves orvostanhallgatók az egyetem befejezése után vizsga nélkül kezdhetnék el a rezidensképzést.
Tavaly szeptemberben a Kovászna Megyei Közegészségügyi Igazgatóság jelezte: a háromszéki háziorvosok egyharmada már elérte a nyugdíjkorhatárt, az utánpótlás pedig messze elmarad a szükségestől. 2028-ig várhatóan 44 orvos vonulhat nyugdíjba, miközben új orvosok alig-alig érkeznek, az elmúlt öt évben csak kilencen álltak munkába. Az igazgatóság által összegyűjtött számadatok alapján néhány éven belül szükség lesz háziorvosokra a következő településeken: Sepsiszentgyörgy, Barót, Kovászna, Bodzaforduló, Kézdivásárhely, Nagybacon, Bölön, Sepsibükszád, Bardoc, Bereck, Csernáton, Gelence, Illyefalva, Uzon, Kézdiszentlélek, Szitabodza, Torja, Zabola és Zágon.
Fotó: Máthé Katalin archívuma