Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Vaszi Jánoska emlékére

Vaszi Jánoska emlékére Kovászna megye

Június 5-én volt a 38. évfordulója annak, hogy a sepsiszentgyörgyi Mihai Viteazul-szobornál elhelyezett robbanószerkezet kioltotta a 12 éves Vaszi Jánoska életét, akinek az emlékét egy köztéri műalkotással szeretnék elevenen tartani–, derült ki a tegnapi sajtótájékoztatón, az esemény színhelyén.

„Az ügyben született akták titkosítottak, ezért nagyon keveset tudunk arról, pontosan mi történt, de annyi biztosan állítható, hogy a gyermek a kommunizmus áldozata volt” – mondta Antal Árpád polgármester azon a sajtótájékoztatón, melyet az eset helyszínére hívtak össze, pontban 12.35-re, amikor a bomba robbant. Jelen volt Puskás Attila, a Volt Politikai Foglyok Szövetségének megyei alelnöke, Váry O. Péter újságíró és Sárpátki Zoltán szobrász is, az emlékmű alkotója.

Hirdetés
Hirdetés

A polgármester elmondta, az elmúlt évtizedekben sokan és sokszor próbáltak hozzáférni az ügy aktáihoz, de a szekuritáté vizsgálatainak eredményei titkosítottak, így ma sem tudni, ki helyezte el a bombát, ki az értelmi szerzője és felelőse az akciónak.

Mivel az eset után leváltották a belügyminisztérium akkori magyar nemzetiségű megyei vezetőit (és más magyar igazgatókat is), feltételezhető, hogy a megrendezett akciónak akár ez a tisztogatás is célja lehetett – számolt be Puskás Attila az általa ismert tényekről. A volt politikai fogoly a Háromszék egykori újságírójával, Simó Erzsébettel együtt hosszú ideig kutatta az ügy körülményeit, ez ügyben tekintélyes levelezést őriz, de neki sem volt hozzáférése az esetre vonatkozó dossziékhoz, amelyek jelenleg a brassói táblabíróságnál lehetnek. Egy véletlenül megpillantott fényképen annyit látott, hogy Vaszi Jánoska leszakadt lába közvetlenül a Mihai Viteazul-szobor mögött volt (teste több méterre repült az emlékműtől).

Egy személyre vonatkozóan, aki felelős lehet a gyermek haláláért, ismert számára egy név, amelyet azonban halála napjáig nem hoz nyilvánosságra, mert nincs elegendő bizonyítéka, és így rágalmazással lenne megvádolható – magyarázta Puskás Attila. Bevallása szerint nagyon közel érzi magához az ártatlanul és nagyon korán meghalt gyermeket. Sírjára, amelyben 2016-ban elhunyt szüleivel együtt nyugszik, halála évfordulóján virágot is vitt, szintúgy a szoborhoz, a tetthelyre. Ő volt az emlékműállításnak egyik korábbi kezdeményezője, legutóbb pedig Váry O. Péter újságíró a Hármas Alapítvány képviseletében fordult ez ügyben az önkormányzathoz.

Az újságíró elmondta, ez lesz az első szobor, mely a városbeli műemlék épületekhez hasonlóan QR-kóddal lesz ellátva, ez majd elvezet egy honlapra, amely többek között Vörös T. Balázs az eset hátterét és körülményeit feltáró dokumentumfilmjére is utalás lesz. Bár idén nincs kerek évfordulója a szomorú eseménynek, azért pont most kell az emlékművet felállítani, mert idén töltené be Vaszi Jánoska az 50. évét. „Ragaszkodtam hozzá, hogy az élethez kössük az emlékmű-avatást” – indokolta az időzítést a szoborállítás kezdeményezője.

Sárpátki Zoltán szobrászművész alkotása – Jánoska szüleinek származására utalva – bükszádi vörös bazaltból, valamint fekete bazaltos andezitből készül. Legkésőbb őszre a helyére kerül, mert bár készen van, az önkormányzat az eset és a helyszín kényes jellegére való tekintettel, addig nem állítja ki az építkezési engedélyt, amíg az amúgy már megszületett jóváhagyások meg nem érkeznek – indokolta a polgármester.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük