RÖVIDEN
Kovászna megyei történések, események pár mondatban.
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Mint azt Benedek-Huszár János polgármester többször is említette, egy olyan beruházásról van szó, melynek ez a jóváhagyás volt az első lépése, és mely által a baróti kórház egy teljesen új épületszárnnyal bővülne. A gyermekosztály háta mögött, a jelenlegi tűzoltógarázzsal szemben levő régi épületek lebontásra kerülnének, ezeknek a helyébe épülne meg az új szárny.
– A jóváhagyott tématerv egy körülbelül 5 millió eurós beruházást valószínűsít – ismertette az elöljáró. – Ez nyilván a megvalósíthatósági tanulmány, a műszaki terv, illetve a folyamatosan emelkedő építőanyagárak függvényében még változhat.
Benedek közölte a tanácsosokkal, hogy a beruházásra Barót a román kormány reziliencia programja által szeretne pályázni.
– Két egymáshoz ragasztott épülettestet emelnénk fel, az egyik alagsorból és földszintből, a másik pedig földszintből, első és második emeletből állna. Az alagsorban kapna helyet a hullaház, a boncterem, különböző öltözők, mosodák, illetve más raktározási felületek, fertőtlenítők, a földszinten pedig a fogadásnak, az adminisztrációnak, az élelmiszerellátásnak, az egynapos internálásoknak, a különböző sürgősségi beavatkozásoknak alakítanának ki helyiségeket. Ugyanakkor itt lesz egy transzfúziós állomás is. Az első emeleten lesz az ortopédia és az általános sebészet, külön szeptikus és aszeptikus kezelőkkel. A második emeleten a műtőblokkok kapnak helyet, valamint ide helyeznék a szülészeti, nőgyógyászati osztály termeit is.
A polgármester azt mondta, amennyiben a tématervet elfogadják – ami megtörtént –, utána rögtön kötik a szerződést a megvalósíthatósági tanulmányra, azért, hogy az előreláthatólag szeptemberben, a Brüsszelből visszaérkezett és jóváhagyott reziliencia program keretében, amennyiben megnyitják a programot, tudják a pályázatot benyújtani. A tématervet a baróti tanács egyes és kettes szakbizottsága is tárgyalta, és elfogadásra javasolták.
Ugyancsak ezen az ülésen jóváhagyták egy másik beruházás konceptuális jegyzékét és tématervét is. Ez Barót létező ivóvízellátó-, szennyvízbegyűjtő és esővíz-elvezető rendszerének a kibővítésére vonatkozik. A polgármester ismertette, hogy a városban 2007-ben megkezdődött, utoljára a Termoconfort cég által végzett ilyen jellegű munkálatok a vége felé vannak, már csak a szennyvíztisztító modernizálása van hátra, ami idén elkészül, de 14 utca kimaradt ebből a beruházásbó. A vízellátás 6,5 kilométerről, a kanalizálás és az esővíz-elvezetés pedig 8,1 km utcaszakaszról hiányzik Baróton, épp a város főutcáján és az abba torkolló néhány mellékutcából.
– Ez a lépés szükséges, hiszen ameddig nem végezzük el a földalatti közművesítését ezeknek az utcáknak, addig modernizálásuk sem jöhet szóba – nyomatékosította Benedek Huszár, hozzáfűzve, ez utóbbi beruházásra ugyancsak a reziliencia programban, vagy pedig a 3-as Helyi Fejlesztési Programban (PNDL) szeretne pályázni Barót