Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Fiatal, felkészült csapat a kardiológián

Fiatal, felkészült csapat a kardiológián Kovászna megye

Tegnap a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház kardiológus szakorvosai tartottak sajtótájékoztatót, amelyen a statisztikai adatok ismertetése mellett nagy hangsúlyt fektettek a polgárok idevágó általános ismereteinek bővítésére is.

Hirdetés
Hirdetés

András-Nagy Róbert, a kórház igazgatója még az elején méltatta, hogy jól felkészült szakorvosi csapat ténykedik a kardiológián.

– Jelenleg öt szakorvos van a kardiológián, név szerint dr. Puiac Cristina, dr. Voina Izabela-Roxana, dr. Nagy Tímea, dr. Baki-Jákó László és dr. Demjén Zoltán – magyarázta.

Kiderült, hogy egy kardiológus szakorvos átlagosan napi 20-25 beteget vizsgál meg: az osztályon tett látogatás során a zsúfolásig telt ágyak is azt igazolták, hogy van igény a fehérköpenyesekre.

Dr. Puiac Cristina kardiológus főorvos hangsúlyozta, az előrehaladott korban számos gond jelentkezik, többnyire magas vérnyomás-krízis, szívinfarktus, hipertóniás krízis, tüdőembólia, ritmuszavarok, szívelégtelenség miatt riasztják a mentőket. Arra kéri a polgárokat, hogy ha időpontot foglaltak le, de valamilyen oknál fogva mégsem tudnak elmenni vizsgálatra, ezt időben jelezzék, hogy más betegeknek adhassák át az időpontot, ugyanis naponta legalább 1-2 beteg nem jelenik meg a számára előjegyzett időpontban.

Dr. Demjén vészharangot kongatott, miután az európai statisztikákban a kardiovaszkuláris betegségek terén igazi rizikófaktorként emlegetik Romániát: a legtöbb betegség a cigarettázás, zsíros étrend, helytelen táplálkozás, a stressz, egyszóval a beteg „aktív” hozzájárulásával alakul ki.

– Számos beteg azt gondolja, majd bevesz egy gyógyszert, és minden rendben lesz. Ez nem így van, a gyógyszerek mellett elengedhetetlen a helyes táplálkozás, a cigarettázásról való lemondás, a fizikai aktivitás. Továbbá nagyon fontos a megelőzés – figyelmeztetett, megjegyezve, hogy egyesek túl sokat esznek, ezzel kapcsolatosan több olyan esetről is beszámolt, amikor a betegek, akik kivizsgálásra érkeztek, nem az analízisekről faggatták, hanem már elsőre nekiszegezték a kérdést: lesz-e ebéd a kórházban…

Dr. Baki-Jákó kiemelte, kortól függetlenül támad a betegség: szerdán reggel is 37-42 éves betegeket vittek be a sürgősségre, egyiküket  szívinfarktus után 40 percig élesztették újra, de 26, 23 éves pácienseket is kezeltek már szívinfarktussal. Dr. Baki-Jákó és dr. Voina ennek apropóján kifejtették, a siker kulcsa nem csupán az orvosok kezében van, mivel az időben felismert tünetek is életet mentenek. Kiderült az is, hogy a sürgősségre beérkező betegek több mint fele fölöslegesen terheli a rendszert, azaz esetükben nem lehet sürgősségről beszélni, mégis meg kell vizsgálni mindenkit.

Dr. Nagy összegzésképpen arra buzdítja az emberket, sétáljanak, gyalogoljanak, ne folyton autóval járjanak, naponta minimum 10 ezer lépést tegyenek meg, és figyeljenek a szervezet jelzéseire, ismeretlen tünetek észlelésekor pedig elsőként keressék fel családorvosukat.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2019. december 19., 11:58
    ÉRTÉKELÉS: 11

    Sajnos volt reszem nem is olyan reg, kardiologiai kezelesben ,megelegedesemet fejezem ki az orvosokkal szemben .Egy lelkes fiatal csapat , nagy szaktudassal egyedul a foorvosno kellene valtoztasson a stilussan ahogy fogadja es viselkedik a betegekkel szemben !

  • User
    Dátum: 2021. június 27., 17:25
    ÉRTÉKELÉS: 2

    Dr.Puiac a zöldben?; talán, ő kell legyen, ismertem az édesapját, az régi UTC részéröl járt ki az őszi munkálatokra a Bácsteleki iskolához, azután a 2.sz.Liceumba tanitott!