Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Családias hangulat, „csipegető” vásárlók

Családias hangulat, „csipegető” vásárlók Kovászna megye

Immár kilencedik alkalommal szervezték meg Sepsiszentgyörgy központjában az őszi vásárt, amely idén is a hagyományőrzés jegyében zajlott. A színvonalas koncertek, táncház, folklórelőadások, szabadtéri bábelőadás mellett a kicsik állandó gyermekfoglalkozásokon kóstolhattak bele a régmúlt játékaiba, gyűjthették a kerámiatallérokat, amelyeket aztán akár ízléses rongyjátékokra is becserélhettek, illetve a magyar szablyavívást is gyakorolhatták a főtéren, amíg a szülők a termény- és kézművesvásáron vehették szemügyre a kirakott portékát.

Családias hangulat uralkodott a téren, ezt nem csupán a kíváncsiskodók érezték, hanem a kereskedők, kézművesek is vallották, hiszen többjükkel elbeszélgetve, lapunk megtudta, a hétvégén ugyan nem gazdagodtak meg (magyarán többjük éppen hogy eladott valamicskét a portékájából), ám a hangulatért akármikor visszatérnének a megyeszékhelyi vásárba.

Közel 90 kézműves, vásáros

Sepsiszentgyörgy főterén minden hónap első hétvégéjén vásárra kerül sor, az itt megforduló kereskedők, helyi termelők szép számban voltak jelen jól „bejáratott” termékeikkel a hétvégi, az előbb említett vásárokhoz képest sokkal méretesebb őszi vásáron is. Persze a helyiek mellett szép számban érkeztek távoli megyékből is kereskedők.

Zillmann Zsuzsa aromaterapeuta, a zömében kozmetikumokat, illetve gyógyhatású termékeket előállító, forgalmazó Herbio alapítója Marosvásárhelyről érkezett.


– Végzettségem szerint jogász vagyok, de rádiósként, aromaterapeutaként, újabban pedig masszőrként is dolgozom. Még 2013-ban született meg a brand-név, rá egy évre mentem először vásárba. Sepsiszentgyörgyön párszor jártam a városnapok, illetve a karácsonyi vásár alakalmával. Először jövök az őszi vásárra: szájról szájra terjed a hír a vásárosok között, így szereztem tudomást erről a rendezvényről is. Nagyon jó hangulata van – avatott be Zsuzsa, kifejtve, hogy a városnapokon is azt tapasztalta, hogy a sepsiszentgyörgyiek nyitottak az illóolajok felé, és olvasottak, foglalkoznak a témával.

Hirdetés
Hirdetés

Szülinapos szörpkészítők

Kovács Emőke és férje, László, a sepsiszentgyörgyi Szörpház csapata idén évfordulót ünnepeltek a vásáron.


– Pontosan egy éve vagyunk a piacon: tavaly ősszel kezdtük az almapréselést. Minden a feketeribizli-szörptől indult, amit a nagymama receptje alapján, gézzel préseltük, azt készítettük először, aztán ismerősök biztatására eladásra is kezdtük készíteni. Saját ültetvényen termelünk, illetve helyi – a környező falvakból, nem vegyszerezett portékát áruló – termelőktől is vásárolunk. Férjemnek is, és nekem is van munkahelyünk a szörpgyártás mellett, de az az álmunk, hogy saját lábra álljon a vállalkozás, és ebből éljünk meg. Összesen tizenegyféle szörppel vagyunk jelen a vásáros életben, készítettünk gyógynövényekből is szörpöt, illetve hatféle almalevet kínálunk eladásra – mesélte lelkesen Emőke, elárulva, hogy gyermekei is iparkodnak segíteni, de mivel még kicsik, ezért jelenleg ők főként a kóstolói szerepet töltik be.

„Mindent a hagyományőrzés jegyében”

Ványolós-Albert Sarolta szervező, a Kónya Ádám Művelődési Ház munkatársa lapunk kérdéseire kifejtette, idén a tök és a kukorica köré rendezték a vásárt. Ezekkel díszítették a teret, illetve a gyermekfoglalkozásokon is meg lehetett találni a kukoricát: a kicsik kukoricaháncsból babákat, a kukoricaszemekből darát készíthettek, az utóbbit a galamboknak szórhatták ki.

– Olyan vásárosokat iparkodtunk bevonzani, akik tisztelik a hagyományokat, megpróbálják átadni a fiataloknak ezt a szeretetet. Persze, ha nagyon szőrszálhasogatók vagyunk, észrevehetjük, hogy a kereslet miatt néha – mint például a mézeskalácsoknál a rajzfilmfigurák, unikornisok – becsúszott egy két „újítás”. A gyermekfoglalkozások során is hagyományos gyermekjátékokba kóstolhattak bele a kicsik, igaz, itt is fel-fellelhető volt egy-egy új, de ízléses változat. Nagy álmom, hogy az elkövetkező években huszárok vonuljanak be a vásárba, és huszártoborzót tartsanak, hiszen a száz évvel ezelőtti vásárokban ez hagyománynak számított – részletezte Sarolta, elárulva, hogy a modern technológia vívmányai mellett nehéz, de nem lehetetlen az embereket visszautaztatni a múltba egy-egy ilyen rendezvénnyel. A koncertprogramot is a hagyományos hangszerek megszólaltatása jegyében alakították a szervezők.

A magyar szablyavívás művészete nemzeti örökségünk

Nagy sikernek örvendtek a Sepsiszentgyörgyön induló Székelyföldi Magyar Szablyavívó Iskola bemutatói, a kicsik felügyelet mellett fakardokkal vívhattak, egymást tehették próbára.


– Számtalan rendezvényen jelen vagyunk, a sepsiszentgyörgyi őszi vásáron először vettünk részt idén. Szerintem ez csupán a kezdet, hiszen amióta kint vagyunk a téren, azóta a gyermekek minden másodpercben igénybe vesznek. Ennek nagyon örülünk, hiszen komolyan gondoljuk, hogy ezt az értéket, amit képviselünk, minél több fiatal, idős személy meg kell ismerje. A magyar szablyavívást, a magyar szablya forgatását tanítjuk: 1820-ig mesterről mesterre vissza lehet vezetni, hogy ki, kit tanított, illetve eddig vannak hitelesen dokumentálva azok a katonai szablyavívás-elemek, amelyek a mai modern vívósport alapjait képezik. Sokan nem tudják, de 54 éven át nem találtak legyőzőre a magyar vívók az olimpiákon – mesélte lelkesen Imreh-Marton István, a megyeszékhelyen lassan 5 éve működő Székelyföldi Magyar Szablyavívó Iskola alapítója.

Hirdetés
Hirdetés

Háromszéki mézlovagokat avattak

Deák Mihály, a Kovászna megyei méhészegyesület elnöke – amelynek keretén belül két éve alapították meg a Háromszéki Mézlovagrendet – lapunk érdeklődésére elmondta, hogy magyarországi mintára alakult a mézlovagrend, és nem titkolt célja a méhek által előállított termékek népszerűsítése.


– Kell a népszerűsítés, hiszen nehéz helyzetbe került ez az ágazat, a méhészek ki vannak téve számtalan befolyásoló tényezőnek, mint például a helyi termelőket veszélyeztető mézimport (a kínai, argentin, újabban pedig az ukrán méz), de a vegyszerek korlátozás nélküli használata is aggasztó. Magyarországon több mint húsz mézlovagrend működik, számos tag volt jelen a hétvégi őszi vásáron – részletezte Mihály, kifejtve, hogy minden fajta kémiai vegyszer használata befolyásolja a méhek életét, és végül az emberek életét is. Éppen ezért lenne hasznos valamiféle korlátozás ezen a téren – erősítette meg. Az őszi vásáron két újabb lovaggal, taggal gyarapodott a háromszéki mézlovagrend.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások
  • User
    Dátum: 2019. szeptember 30., 13:29
    ÉRTÉKELÉS: -1

    Következőkor a szalma mellé vigyenek ki egy szekér ganyét is, hogy legyen igazi hagyományosan falusias vására Sepsiszentygyörgynek! Ahelyett valami modernben gondolkodnánk!