Medvetámadás Bölönben
Péntek reggel Bölön község határában, a Bölönpatak melletti Kisligeten medvetámadás ...
Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Az elhangzottak alapján kíváncsiak lettünk, milyen nagy horderejű ügyekre milyen megoldásokat találtak, de nem egészen azt a választ kaptuk, amire számítottunk. Romániában minden kérelemmel (petícióval) vagy panasszal a parlamenthez fordulhat az a személy, aki alsóbb szinteken nem talál meghallgatást, vagy nem kap megfelelő választ a problémájára. Mint Könczei Csaba lapunknak elmagyarázta, a procedúra szerint három jogász foglalkozik a bizottsághoz érkező petíciókkal, ők derítik fel az előadott eset jogi hátterét és megoldásának lehetséges módozatait, tulajdonképpen a háromtagú parlamenti bizottság csak megszövegezi a választ a kérelmezőnek, vagy felkér erre egy illetékes intézményt.
Igazából kevés a nagyobb társadalmi hatóerővel rendelkező kérelmek száma. Erre egy nem olyan régi példával szolgált: petícióban azt kérték, hogy ne kössék zöldigazolványhoz a munkához való jogot, a munkába járás lehetőségét. Mivel akkor még folyamatban volt az erről szóló parlamenti vita, a bizottsági válaszban csupán rávilágítottak erre a tényre.
Azoknak az eseteknek a zöme (körülbelül a fele), amelyek miatt ehhez az eszközhöz nyúlnak magánszemélyek, a börtönökhöz kötődik: valamilyen személyi jog csorbulására (lakhelytől távoli börtönbe vitték az elítéltet, így nem tarthatja a kapcsolatot a családjával, túlkapás áldozata lett a fogvatartási intézetben) keresnek felsőbb szinten megoldást a rabok, és sokszor ezt meg is kapják, mert a parlamenti kitérő nagyobb súlyt ad az esetnek. Több más petíció is inkább személyes, pontszerűen előforduló probléma miatt születik meg: lelép a lakótársulás elnöke a lakók pénzével, ki fizeti meg az adósságokat, ami miatt a lakók nehéz helyzetbe kerülnek. Orvosi műhibák miatt is írtak már a parlamentnek, holott azokat kivizsgálni az orvosi kamara feladata. Aztán vannak krónikus folyamodványírók, akiknek ez egyfajta szórakozást jelent.
Arra is rákérdeztünk, a hasonló esetek (túlkapások) ismétlődése, amelyet a petíciókban jeleznek, vajon nem vezethet-e oda, hogy egy törvény valamely passzusát módosítsák, de erre csak akkor van mód, ha valaki interpellál abban az ügyben. Kovászna megye szerencsére az elmúlt egy évben csak egyszer került terítékre a bizottságban (egy kézdivásárhelyi lakótársulásos üggyel), s ez igencsak értékelendő, azt a tényt ismerve, hogy heti 50–60 petícióra kell választ adniuk a bizottsági tagoknak.