Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

A csillagos ég sem szabott határt a fogyatékkal élő művészek képzeletének

A csillagos ég sem szabott határt a fogyatékkal élő művészek képzeletének Kovászna megye

Nehéz döntés elé állították a zsűrit azok a fogyatékkal élő fiatalok, akik valóságos művészeti alkotásokká formálták az égig érő fa mesemotívumát az Írisz ház idei pályázati felhívására. A beérkezett munkák kiértékelésével összekötött kiállításmegnyitóra a sepsiszentgyörgyi Dohánygyárban került sor pénteken.

Hirdetés
Hirdetés

Színekkel, formákkal, érzésekkel telt meg a Dohánygyár kiállítóterme pénteken, miután annak falait agyagszobrokkal, fából készült plaketekkel, festményekkel, rajzokkal és kollázsokkal díszítették ki a művészek. Az idei képzőművészeti pályázatra összesen 89 alkotás érkezett be 37 különböző alkotótól. „Kicsiből indultunk, mindenki hozzátette a magáét, ami aztán megsokszorozódott és lett közös csodává, ezzé, az itt kiállított égig érő fává” – fogalmazott Olcsvári Tünde pszichológus és intézményvezető a kiállításmegnyitón.

Köszönetet mondott az Írisz ház csapatának, és reményét fejezte ki, hogy továbbra is hozzájárulhatnak a művészek kibontakozásához és gyarapodásához. Elmondása szerint a zsűrinek idén felettébb nehéz volt döntenie, és ha tehetnék, mindegyik beérkezett munkát jutalmaznák. Az első helyért 2500, a másodikért 1500, a harmadikért 1000 lej illette az alkotókat, továbbá a három fődíj mellett idén külön elismerésben is részesültek azok a művészek, akik készültek az idei megmérettetésére.

Látványos kompozíciókká álltak össze a különböző alkotások. Fotó: Farkas Orsolya

A harmadik díjat a szovátai Szántó Elemérnek ítélte a zsűri, aki fafaragó művészként tevékenykedik a mindennapokban, sőt, saját műteremmel is rendelkezik. Az elismerést az égig érő fa fából készült plakettjéért kapta, valamint a két tartóoszlopért, amelyeket egy másik művész szobrai díszítenek. A két deszka eredetileg tűzifa volt, de Elemér kihalászta őket és gondos munkával nem csak használhatóvá, hanem széppé is varázsolta azokat.

A második helyet Moraru Dora Maria agyagszobrász nyerte el. A marosvécsi születésű tehetség a Barabás Dénes és Diana Gherendi által vezetett műhely művésze, amelynek csapata a táborokban is rendszeresen részt vesz az agyagozóműhely tevékenységének irányítójaként. A Szántó Elemér által készített oszlopokra erősített maszkok is a marosvécsi központ tehetségeinek munkái. „Moraru Dora Maria kellemesen meglepett aprólékosan kidolgozott szobrával, amely a teljes mesét magába tömöríti. A mese minden szereplője helyet kapott a fán, amelyet nagyon kifejezően megformált” – hangzott el a díjátadón.

A szovátai születésű művész fa plaketteken ábrázolta az égig érő fa motívumát. Fotó: Farkas Orsolya

A dobogó legfelső lépcsőfokára Nanu Mária Renáta munkáit helyezék. „Maria képei egyből megragadták a zsűrit, hiszen rendkívül autentikusak, öntörvényűek. A kompozíció bátor, a portrét maximálisan kinagyította, elfoglalva ezzel a kép kétharmadát, majd e köré építette fel több rétegben a mondanivalót. Ez a többrétegűség igen ritka az outsider artban” – dícsérte a buzău-i művészt Olcsvári Tünde. Az első díjazott munkáihoz egy levelet is csatolt, ebből kitűnik, hogy gyermekkora óta rajzolja és festi meg a benne keringő érzelmeket.

A kiállításon a díj és a tábor mentorára, támogatójára és nesztorára is emlékeztek: Makkai Jánosra, akinek Olcsvári Tünde megfogalmazásában örök hálával tartozhat az Írisz ház és akire kegyelettel emlékeznek. Éppen ezért özvegye, Makkai Ildikó férje emlékére különdíjat hozott létre, amelyet idén első alkalommal osztottak ki. A különleges elismerést Galopp Katalinnak és Viola Máriának adományozták.

A kiállítás központi díszítőelemeinek egy részét az idei második helyezett szobrai alkották. Fotó: Farkas Orsolya

A kiállításmegnyitón Makkai Péter lelkész és az alapítvány fogyatékkal élők, gyermekjóléti és családsegítő ágazatának igazgatója is köszöntötte az egybegyűlteket. Az igazgató elmondta, hogy a 13 év alatt több mint 500 munka érkezett be az Írisz ház évről évre megrendezett képzőművészeti pályázataira, ezeket azóta is őrzik, a jövőbeli tervek között pedig szerepel egy olyan hely kialakítása, ahol majd állandó kiállítást rendezhetnek a fogyatékkal élők munkáiból. Ugyanakkor Vargha Fruzsina alpolgármester is gratulált a fiatal tehetségeknek, és kihangsúlyozta, városszinten is törekedni fognak a fogyatékkal élők iránti érzékenyítésre és akadálymentesítésre.

A Diakónia Keresztyén Alapítvány akkreditált intézménye 13 évvel ezelőtt alapította meg az Írisz ház díjat, valamint 7 éve tartja meg rendszeresen az októberi Outsider Art alkotótáborokat, amelyeket évről évre egyre nagyobb érdeklődés övez. A kiállításon az idei képzőművészeti pályázatra beérkező munkákat, illetve az idei táborban készült műalkotásokat tekinthetik meg a látogatók. A témaválasztás során a szervezők idén is a mesék világából inspirálódtak, a tavalyi Csodaszarvas ihlette pályázat sikere után idén Az égig érő fa történetét dolgozták fel a művészekkel. A pályázat kiírásáról, annak feltételeiről, ihletforrásokról egy előző cikkben írtunk.

A díjnyertes portrét természetes elemekkel építette fel az alkotó. Fotó: Farkas Orsolya

„Óriási teljesítmény, hogy egy olyan országban, ahol a fogyatékkal élők elfogadásáért naponta kell küzdeni, naponta kell dolgozni a társadalom érzékenyítésén, ez a díj fennmaradhatott, és egyre nagyobb ismertségnek és elismertségnek örvend” – hangzott el a megnyitón. A díj csak a Makkai Péter és Olcsvári Tünde vezetésével zajló kemény munka révén maradhatott fenn, valamint a külső támogatók és a műhelymunkák vezetőinek hozzájárulásával. Az Írisz ház ugyanis fenntart mozaik- is üvegműhelyt, festő- és szobrászműhelyt, installációs és agyagozóműhelyt is. Idén bábjátékkal is segítettek elsajátítani Az égig érő fa meséjének mondanivalóját.

„Tudjuk, hogy rengeteg munka, felkészülés áll mögöttük. Minden pályázónak külön gratulálunk, dicsérjük egyben a támogatóikat, művészetterapeutáikat, és kívánunk sok alkotással eltöltött örömteli órát!” – zárta beszédét az intézmény társvezetője.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük