Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Tudjuk, mit eszünk a vendéglőben?

Tudjuk, mit eszünk a vendéglőben? Gazdaság

Az üzletekben árusított élelmiszertermékekhez hasonlóan ezentúl az éttermi ételek esetében is részletes tájékoztatást kell kapniuk a vendégeknek, hogy mit fogyasztanak, vagyis fel kell tüntetni a felszolgált menük összetevőit. Erre az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökének nemrég életbe lépett rendelete kötelezi a hazai vendéglőműködtetőket.

Hirdetés
Hirdetés

Horia Constantinescu, a fogyasztóvédelem elnöke azzal indokolta az intézkedést, hogy amikor az üzletekben csomagolt terméket vásárolunk, azon minden részletet közölnek a mennyiségekről és az összetevőkről, ezzel szemben a vendéglőkben és gyorséttermekben a tulajdonostól-üzletvezetőtől függ, hogy tájékoztatja vagy sem ügyfeleit arról, hogy mit esznek. A kezdeményezés a fogyasztók kérésére született meg, hiszen jogunk van tudni, hogy mit és mennyit eszünk, és hogy természetes alapanyagokból vagy adalékanyagokból származnak-e az ízek, magyarázta Horia Constantinescu. Az új rendelet arra kötelezi a vendéglátókat, hogy a helyszíni értékesítés vagy távértékesítés, kiszállítás esetében a fogyasztók számára már a rendelés előtt elérhetők legyenek az információk, és a tájékoztatóban fel kell tüntetniük minden 20 grammot meghaladó összetevőre, tápértékre és adalékanyagokra vonatkozó információt.

A tudatosan étkező vendégek szempontjából kétségtelen hasznos az új intézkedés, ám a vendéglátókra plusz feladatot ró, és egy újabb tényező, amiért a hatóságok büntetni tudják a vállalkozókat, véli Kovács István vendéglőtulajdonos. Igaz, ő is azt tapasztalja, a fogyasztók részéről megnőtt az igény az információra. Az éttermek eddig az allergéneket voltak kötelesek feltüntetni az étlapokon, ami azért fontos, mert megelőzi, hogy egy pincér tudatlansága vagy mulasztása miatt valaki allergiás rohamot kapjon.

A glutén- vagy laktóz-érzékenyek és a cukorbetegeknek nagyon fontos, hogy ismerjék az összetevőket, de a vegetáriánusok és a vegánok is szeretik tudni, pontosan mit esznek. Az összetevők ismerete a külföldi vendégeknek is fontos, hiszen nem ismerik a helyi jellegzetességeket, így tájékoztatni kell őket arról, hogy például a sült szalonna nem vegetariánus fogás, sorolta az új rendelet hasznát Kovács.

Egyre többen vannak, akik otthon, üzletekben és vendéglőben is tudatosan fogyasztanak, számukra segítenek a mennyiségre és összetevőkre vonatkozó információk ám van, akiben bűntudatot kelthetnek, ha tudják, hogy mit és mennyit tartalmaz egy amúgy jóízűen elfogyasztott étel, véli Lőrincz Hanna sepsiszentgyörgyi dietetikus, aki azt tanácsolja, inkább azok figyeljenek oda hangsúlyosan a vendéglői ételek összetevőire, akik rendszeresen ott étkeznek. Szerinte aki csak elvétve jár étterembe, az inkább az alapján válasszon, amit megkíván, és hallgasson a szervezetére, azaz akkor álljon le, amikor jól lakott, és inkább csomagoltassa fel a maradékot. Úgy véli, az étel minősége fontosabb, mint a mennyiség, és nem helyes az, amikor egyesek megpróbálnak drasztikusan megvonni maguktól egészségtelen összetevőket vagy ételeket, majd nem bírják, és behabzsolnak belőle.

Fotó: MTI/Balázs Attila

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások