Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Jön a nulla órás munkaszerződés!?

Jön a nulla órás munkaszerződés!? Gazdaság

Kormánypárti képviselők egy csoportja bevezetné a hazai munkatörvénykönyvbe a több nyugati országban már működő „nulla órás munkaszerződés” fogalmát. A kezdeményezés célja, hogy a gyakorlati valósághoz igazítsák a munkatörvénykönyvet, hogy az olyan helyzetekre is nyújtson törvényes megoldást, amik jelenleg nincsenek szabályozva, és rugalmassá tegyék a munkaviszonyokat.

Hirdetés
Hirdetés

A Kovászna megyei munkafelügyelőség vezetője, Ördög Lajos arra mutatott rá, hogy két évvel ezelőtt, a pandémia előtt még az otthoni munkavégzés vagy távmunka is kuriózumnak számított, most már beépült a mindennapokba, így elfogadható, hogy nulla órás szerződéssel alkalmazzanak munkavállalót, és annyit fizessenek neki, amennyit dolgozik.

A nulla órás munkaszerződés azt jelenti, hogy a munkaadó, bár állandó munkaviszonyt létesít a munkavállalóval, nem köteles minimális munkaórát biztosítani számára. Ugyanakkor az alkalmazott sem köteles elvállalni a neki épp felajánlott munkát, és közben szabadon dolgozhat más munkáltatóknál. A nulla órás szerződések esetében a munkavállalót ugyanolyan jogok illetik meg, mint a többi alkalmazottat, így jár neki a munkahelyi pihenőszünet vagy műszakok közti pihenőidő. Tapasztalatok szerint ezt a fajta munkaszerződést leginkább az oktatásban, az egészségügyben, a vendéglátóiparban és a mezőgazdaságban alkalmazzák. Ilyen munkaszerződés előnyös lehet nyugdíjasoknak, illetve felsőfokú tanulóknak, akik inkább másodállásként vagy kiegészítő jövedelemszerzés céljából vállalnak munkát, és viszonylag flexibilisek abból a szempontból, hogy mikor van a munkaidejük. Egy családját eltartó munkavállalónak nem előnyös ez a fajta munkaszerződés, mivel nem számíthat állandó, egyforma összegű fizetésre.

Ördög Lajos szerint rengeteg olyan munkaügyi helyzet van, például a vendéglátásban, a turizmusban, az építkezésben, az oktatásban, amikor hétvégén vagy valamely szezonban van több munkaerőre szükség. A vendéglátós számára biztonságot jelentene, hogy van négy-öt embere, akit törvényesen aktiválhat, amikor éppen szüksége van rá, és nem kell attól rettegnie, hogy az esküvőre vagy más rendezvényre betoppan az ellenőr, és megkérdezi, hogy a pincéreknek van-e munkaszerződésük, példálózott a háromszéki főfelügyelő. Hozzátette: jelenleg is a fizetés alapján, azaz a ledolgozott munkaórákért kell befizetni az államkasszába a jövedelemadót és a társadalombiztosítási járulékokat.

Humánerőforrás szakértők szerint hasznosnak mutatkozik a kezdeményezés, amelynek előnye lehet a társadalomban is, hiszen több réteget bevonz a törvényes munkaerőpiacra. Sok vállalkozásnak ugyanis változó a munkaerőigénye, van ágazat, ahol nyáron, máshol télen, vagy csak hétvégeken van szükség munkaerőre, és a nulla órás munkaszerződés éppen azt teszi lehetővé, hogy a cégek akkor hívják be az alkalmazottakat, amikor legnagyobb szükség van munkaerőre. Humánerőforrás szakértők szerint korábban is felmerült már a nulla órás munkaszerződés bevezetésének lehetősége Romániában, ám a törvényhozók eddig elutasították, most viszont van esély, hogy életbe is lépjen, hiszen éppen a kormánypárti PSD részéről érkezett a kezdeményezés.

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások