Íme egy érdekes megközelítés arra, hogy valóban érhet 300 ezer eurót egy tölgyfa
Már-már felbecsülhetetlen értéke van egy élő fának – erre igyekszik felhívni a figye...
A Székely Hírmondó terjesztését szeptember 1-jétől új csapat vette kézbe. Tudjuk, az utóbbi időben akadtak gondok a lapkézbesítés terén, remélhetőleg ezeket mielőbb orvosolni tudjuk, ezen dolgozunk. Addig is annak érdekében, hogy a jövőben zökkenőmentesen tudjuk eljuttatni postaládájába kedvenc napilapját, kérjük, legkésőbb az adott hónap utolsó napjáig rendelje meg a Székely Hírmondót a következő hónapra.
További jó hírrel is tudunk szolgálni: szeptember 12-től újra megnyitjuk sepsiszentgyörgyi ügyfélszolgálatunkat a Csíki u. 7. sz. alatt, ahol hétköznap 8 és 16 óra között állunk rendelkezésükre: apróhirdetést adhatnak fel, lapokat, folyóiratokat rendelhetnek meg, de minden téren igyekszünk a segítségükre lenni. A kézdivásárhelyi ügyfélszolgálat változatlanul a Függetlenség u. 1. sz. alatt működik ugyancsak 8 és 16 óra között.
Amennyiben a Székely Hírmondót többször is késve vagy netán egyáltalán nem kapja kézbe, kérjük, hívja bizalommal a 0728.048.136-os telefonszámot.
A Prima Press Kft. terjesztési osztálya nevében:
Balogh Kinga
A tömeges fecskepusztulásról csaknem mindegyik magyarországi hírportál beszámolt, de a közösségi médiában is egymást követték a madárbarát civilek által írt bejegyzések, segélykérések az elmúlt néhány napban. Közben a szélsőséges időjárás Romániát sem kímélte, több megyében árvíz pusztított, ugyanakkor a székelyföldi megyékben is jelentősen csökkent a hőmérséklet. Felmerült tehát a kérdés, mi történhet azokkal a fecskékkel, akik innen vonulnának tovább délre.
Papp Tamás biológus és a Milvus csoport elnöke szerint idén nem volt tapasztalható a magyarországihoz hasonló pusztulás, és az időjárás előrejelzés szerint valószínűleg már nem is lesz. Érdemes viszont tisztázni, egyáltalán mi is áll a jelenség hátterében. A legelterjedtebb fajok Romániában és a szomszédos országban is a füsti fecske és molnárfecske. Mint mondta, ezek a madarak kizárólag repülő rovarokkal táplálkoznak, emiatt vonulnak már kora ősszel Afrikába, ahol biztos táplálékhoz juthatnak.
„Ha hirtelen lehűl az idő, tartós a hideg és az eső, akkor a rovarok elhúzódnak. Ilyenkor a repülő rovarokkal táplálkozó madarak komoly bajba kerülhetnek. A hideg azért jelent gondot, mert még inkább felgyorsítja a madarak anyagcseréjét, ezért gyakorlatilag hamarabb éhen halnak” – magyarázta Papp Tamás. Néhány évvel ezelőtt, amikor a szokásosnál is jóval nagyobb lehűlést hozott magával az augusztus vége, a mi vidékünkön is bajba kerültek a fecskék.
Ezek a madarak két-háromszor is fészkelnek az évben, egy fészekaljban 3-5 fióka nevelkedhet. „Számítani lehet rá, hogy sok a fiatal, tapasztalatlan madár, amelyek eleve rosszabbul alkalmazkodnak, ha beüt a rossz idő, nagyobb fokú lehet a pusztulás is” – mutatott rá a biológus. A füsti fecskék és molnárfecskék leghamarabb március végén, áprilisban érkeznek Európába, és augusztus végén, legkésőbb szeptemberben indulnak délre.
A fecskék fennmaradásában az ember is segédkezhet, leginkább úgy, ha békén hagyja őket. Ahogy Papp Tamás egy korábbi cikkünkben is kifejtette, a madarak állománycsökkenéséhez a rovarirtószereken és a klímaváltozáson túl a fészkek leverése is hozzájárul, így érdemes más megoldást keresni a problémára.
Az Európai Unió irányelvei, illetve a romániai 2007/57-es számú rendelet alapján a fecske országunkban is védettséget élvez. Papp Tamás ezért felhívta a figyelmet: a fészkek leverése következményeket vonhat maga után, ezeket az eseteket bárki jelentheti a környezetvédelmi őrségnél.
A fészkek leverését megelőzhetjük madárürüléket felfogó fecskepelenkákkal, amelyek segítenek tisztán tartani az érintett területet. Tömbházak esetében – amelyek ablakaiba a molnárfecskék szoktak fészket rakni – érdemes lehet égetett agyagból készült műfészket elhelyezni, mert azok sokkal tartósabbak a sárból épített menedéknél. Az erős szél és az eső így jó eséllyel nem árthat fiókáknak.
Címlapfotó: Milvus Csoport/Nagy Attila