Nagyon szépen köszönöm.

Honlapunk immár közel húsz éve igyekszik folyamatosan helyi jellegű hírekkel, közérdeklődésre számot tartó írásokkal jelentkezni, mindeddig díjmentesen. Ennek hátterében főként a Székely Hírmondó nyomtatott verziójának előfizetői, olvasói, valamint a fizetett hirdetési felületeket igénylő ügyfeleink állnak, nekik köszönhető, hogy ezt a szolgáltatást ingyenesen tudjuk biztosítani.
Most viszont nehéz helyzetbe kerültünk, ugyanis a koronavírus-járvány kiváltatta gazdasági mélyzuhanás következtében hirdetési bevételeink több mint 50 százalékkal estek vissza, a nyomda is áremelésre kényszerül, szabadeladásban pedig egyre kevesebb példányt tudunk értékesíteni. Ezért arra kérjük honlapunk kedvelőit, fizessenek elő a Székely Hírmondó nyomtatott verziójára is, hogy a hirmondo.ro továbbra is első számú információforrásként működhessen, hogy munkánkat továbbra is szakszerűen és hitelesen tudjuk végezni.
A következő telefonszámok egyikén napközben bármikor hívhatnak, bemondva nevüket, lakcímüket (de elküldhetik e-mail-ben is), és előfizetés-gyűjtő munkatársunk felkeresi Önöket a lakásukon, de a szerkesztőségben személyesen is megrendelhetik Székelyföld legkedveltebb napilapját. Kérjük, segítsenek, hogy ezekben az emberpróbáló időkben is szolgálhassuk Önöket!
A szerkesztőség
Előfizetés-ügyben hívható telefonszámok:
E-mail: office@szekelyhirmondo.ro
Emellett adományokat is szívesen fogadunk a következő bankszámlaszámon:
Profiton Srl: RO56 BTRL 0150 1202 A385 98XX - Banca Transilvania, Suc. Sfantu Gheorghe
Pár napja a kislányom rossz fát tett a tűzre, így telefon- és táblagép- tilalom lépett érvénybe. Bánatában gondolkodni kezdett, és máris feltette nekem a kérdést: ti mit csináltatok egész nyáron, amikor kicsik voltatok. Elővettem a családi albumot, s megjelent a fél rokonság, muskátlis ablakok, apró kis fehér házak és sok koszos gyermek.
Nevetgél a kislányom, számára az én múltam olyan, mint egy mesevilág. Elkezdem mesélni neki a valóságot: amikor gyermek voltam, a nyári szünidő egy részét Kézdiszentléleken töltöttük, a hátralevőt pedig a szentgyörgyi nagymamánál. Csodálatos élmények voltak, két különböző világot ismertünk meg. Kézdiszentléleken mindenki tudta, kinek vagyok a rokona, és honnan jöttem. Julcsi néni fia, Karcsi gyakran hangoztatta: „Ez a szentgyörgyi palánta”
Kislányom rám néz, de hát anya, azt a növényekre mondják. Gyerekként én is haragudtam Karcsira a kifejezés miatt, ma már nevetek mindezen, hiszen akkor a fél rokonság így ismert engem: a Bözsi néni unokája.
Szentléleken napközi otthonba is jártunk, Barabás Gizella nagynéném fontosnak tartotta a közösségi létet, és hitt abban, hogy a gyermeknek kell az okítás. Az óvoda egy kúria épületében volt, ma már öregotthon működik benne, de akkor pontosan megfelelt nekünk, városi palántáknak és a kollektívben dolgozó szülők porontyainak. A kislányomnak rögtön felcsillan a szeme: „Jártatok nyári oviba, milyen játékaitok voltak?” Nem nagyon voltak játékok, főleg nem legók, interaktív, fejlesztő játékok meg beszélő babák. Bújócskáztunk, felmásztunk a legmagasabb fára, és még a kúria tetejére is mentünk volna, mert kíváncsiak voltunk, hogy nézhet ki belülről egy gólyafészek, de ez soha nem történt meg.
Nagybátyám volt a falu borbélya, lányával, Jutkával belopóztunk a műhelyébe, és ott hallgattuk az öregeket. Ma is érzem a szappan illatát és a megfáradt bőr szagát, és hallom, ahogy serceg az éles borotva a férfinép arcán. A műhelyben nem szabadott beszélni, Jutka mondta, hallgatnom kell, férfiember dolgába nem szólhatunk bele.
Nem telt el nap, hogy ne találkoztunk volna a pap bácsival, sokat mesélt nekünk, azóta is kedvenc mesém maradt A szőlő és a lágy kenyér, amelyet mintegy útravalónak hagyott. Majd mesélt a templomról, a felújításról és arról is, hogyha meglesz Isten házának új szárnya, ő bizony elsiet nyugdíjba. Egyszer hallottam, amint a borbélyműhelyben mondta nagybátyámnak: „Attila, tudni kell abbahagyni”. Gyerekként nem értettem, miért kell elsietnie, és hová, hisz mindenki szereti és tiszteli. Ma már tudom és értem mondandóját. Ha Szentléleken járok, mindig felnézek a templomszárnyra, és eszembe jut az üzenet: „Tudni kell abbahagyni”
Kislányom még nem unta meg a történeteket. „Anya, kérdezi, miért mondod ki a rokonok nevét?” Régen a vezeték- és a személynevet is kimondták, így tartották rendjén, a névnek értéke és becsülete volt. Mindenki vigyázott rá, hogy folt ne érje. A nevet örökölték évtizedek, évszázadok tiszta lenyomata volt.
Az ételeket illetően elmondhatom, hogy szerettük a petrezselymes krumpligombócot, a lekváros kenyeret friss tejjel, de addig nem állhattunk fel az asztal mellől, amíg a tányér alját nem láttuk. Ez volt nagyapa szigora. Azt mondta: gazolni, pazarolni főben járó bűn, s a jó Mária lát odafentről. Amikor egy-egy eltévedt koldus bejött a portára, mindig adtak neki egy darab kenyeret.
Azok a nyarak, történetek az életre tanítottak, erkölcsi mintát, példát kaptam. A családi történetek összekovácsolnak bennünket, ezért is biztatok minden kedves szülőt, meséljen gyermekének. Mert ezek megállítják az időt, felidézik a múltat, és a gyökerek ragaszkodást mutatnak. Megélt pillanataink pedig az ég és a föld ölelésében tanulsággá simulnak. Gyermekeink pedig megőrzik azt a csodás mesevilágot, amelyben mi felnőttünk. Hiszem, hogy egyszer fényképeket nézegetve mesélnek azokról a rég volt nyarakról, melyeket mi éltünk át.
Nagyon szépen köszönöm.
Jó történet, tanulságos
“Azok a nyarak, történetek az életre tanítottak, erkölcsi mintát, példát kaptam” Sajnos ezt a mai fiatalok többsége nem kapja meg mert nincs akitől, nem tiszteli sem szüleit sem nagyszüleit, egy értéktelen világrendben nőnek fel és csak vegetálnak mert üres a szívük.
Nagyon szép irás Enikő. Olvas közben a saját, hasonló gyermekkori élményeink elevenednek meg, amire jó visszaemlékezni.
Nagyon tetszett a mese Enikő nagyon szép hely Szentlélek a perkővel egyűt!!