Hirmondo
Hirdetés
Hirdetés

Megbecsüljük-e a környékünkön levő természetes fürdőhelyeket?

Megbecsüljük-e a környékünkön levő természetes fürdőhelyeket? Kovászna megye

Városi strandból ugyan csak egy van, de ha valaki hűsölni, gyógyulni szeretne, talál rá megfelelő helyet. Háromszéken nincs hiány a természetes fürdőhelyekben, de még mindig van, ami kihasználatlan. Strandkörkép a teljesség igénye nélkül.

Hirdetés
Hirdetés

A háromszéki strandolási lehetőségek nem sokat változtak a tavalyihoz képest: az erdővidékiek továbbra is csak Uzonkafürdő kis medencéjében, a sepsiszékiek a megyeközpont strandján vészelhetik túl a nyári hőséget. A kézdivásárhelyi Fortyogófürdő medencéi üresek, viszont az uszoda építése szépen halad. Baróton ugyanakkor idén sem prioritás a strand felújítása, mert jelenleg ennél fontosabb beruházások kötik le az önkormányzatot – erősítette meg az alpolgármester.

Népszerű a Besenyői-tó. Fotó: Tuchiluș Alex

Rétyi-tóban idén még biztosan nem lehet megmártózni, és egyelőre a sepsikörőspataki bányató helyzete sem rendeződött, a Besenyői-tó viszont idén is népszerű: ide sokan nem csak úszni jönnek, hanem csónakázni, kajakozni, állószörfözni is. Azok pedig, akik nem csak hűsölni, de gyógyulni is szeretnének, leginkább Bálványosfürdőre látogatnak.

Az ásványvizek csodatevő ereje

A Csiszárfürdő medencéi továbbra is pezsegnek, a népi fürdő vonzza a látogatókat. Strandolókat és természetkedvelőket egyaránt, hiszen a Csomád zónája cseppet sem szokványos terület. Legutóbb a fürdő leghűvösebb medencéje, a Hammas (Hamvas) okozott meglepetést, amikor rá nem jellemző módon besötétült a vize. A színét azóta is váltogatja: hol feketében, hol a szürke különböző árnyalataiban bugyog. Jótékony hatását azonban megőrizte, csakúgy mint a Timsós és a Csokoládé is. A belépés 30 lej, akárcsak a Vár panzióhoz tartozó strandon, ami egész nyáron nyitva tart.

A Csiszárfürdő minden évszakban színes. Fotó: Tuchiluș Alex

A Balvanyos Resorthoz vezető útról megközelíthető az Apor lányok feredője, ami ingyenesen látogatható. A Vinca Minor Egyesületnek köszönhetően 2015-ben közösségépítő kaláka keretében teljesen felújították, majd 2024 májusában ismét kijavították a megrongálódott lépcsőket, a hidat pedig újraépítették. A ritkaságszámba menő ásványvízforrások vegyi összetétele, így felhasználási területe is különbözik: vannak lábvizek, szájvizek és szemvizek. A nagyobbik medence, amelynek mindig akadnak vendégei, timsóban gazdag.

Gondozás nélkül tönkremegy

Ezekkel szemben a bálványosi Ibolya-strand, amely a rendszerváltás utáni években sokakat vonzott, egyre rosszabb állapotban van. Az akkor még két borvizes medencében sok környékbeli gyerek tanult meg úszni. Régen, a világháborúk idején Transilvania-strandnak hívták, nevét a strandot birtokló bankról kapta. A rendszerváltás utáni években sokakat vonzott, a torjai önkormányzat működtette. Daragus Attila polgármester kérdésünkre elmondta, a strand üzemeltetése nehézségekbe ütközött, költségessé vált, ezért eladták, az összeget pedig a község fejlesztésére fordították.

A terület egy sepsiszentgyörgyi székhelyű építkezési vállalat tulajdonába került. Sajtóbeszámolók alapján ezután felcsillant a remény rá, hogy az Ibolya-forrás melletti terület új rendeltetést kap: romos strand helyett wellnessközpont épült volna ide. Ez azóta sem valósult meg, ma már csak egy rossz állapotú medence emlékeztet a hajdani nyarakra és a vidám fürdőzők zsivajára.

Elfeledett Ibolya-strand. Fotó: Tuchiluș Alex

A tulajdonos megkeresésünkkor azzal indokolt, hogy a tervezett üdülőközpont kivitelezését és az építőipari vállalat működtetését párhuzamosan nem tudták megoldani, ezért a projekt elhalasztása mellett döntöttek. Az ötletet nem vetették el végleg, de a gazdasági helyzet miatt egyelőre nem látják racionálisnak a befektetést.

A strand iránti érdeklődés azonban nem halt el teljesen. A bálványosi villatulajdonosok – akik egyesületbe is tömörültek az elmúlt években – szeretnék helyreállítani, vagy legalábbis megmenteni a strandot. Kalákában újítanák fel a medencét és környezetét, ha a területet birtokló is engedélyt adna rá. Hogy ez megtörténik-e, az egyelőre a jövő titka.

Vannak még megmentésre váró strandok

Ha a Sepsibükszádra vezető úton figyelmesen haladunk, észrevehetjük az ösvényt, ami a Mikes grófok fürdőjéhez vezet: a Vallatóhoz, Hammashoz és a Bükkihez. Legutóbb 2007-ben voltak feljavítva, állapotuk azóta sokat romlott. A deszkák hiányosak, az erdő lassan „bekebelezi” a medencéket. Bár általában nincs nagy forgalom a fürdő környékén, a nyári szezonban turistacsoportok is ellátogatnak ide, a borvizek mellett kipróbálják a gázfürdőt, és megcsodálhatják a húsevő növényeket is. A vizek ásványianyag-tartalma változatlan, és továbbra is ingyenesen használhatók bárki számára.

Üresen a málnásfürdői strandmedence. Fotó: Tuchiluș Alex

Ha messzebbre tekintünk Bálványostól, rájövünk, hogy több fürdőnk kihasználatlan, gondozatlan. Fellendülésre vár például Málnásfürdő is, ahol jelenleg balneológiai szakképző központ kialakításán dolgoznak – ettől reméli a helyi és megyei önkormányzat, hogy feléleszti majd a turizmust. A strandmedence jelenleg romokban hever. Uzonkafürdőn sem túl fényes a helyzet, ott azonban a baconi közbirtokosság és a helyiek gondoskodnak róla, hogy legalább használható maradjon a kis medence, ahol máig is hűsölnek, gyógyulnak az emberek.

Fotó: Tuchiluș Alex

Hirdetés
Hirdetés
Névtelen hozzászólás